2. 11. 2023

NSi bi preiskoval nabavo računalnikov

EMILIJA

Emilija Stojmenova Duh / Preiskovalno.si

Nova Slovenija zaradi suma negospodarne porabe davkoplačevalskih sredstev pri nakupu 13.000 prenosnikov v vrednosti 6,5 milijona evrov zahteva sklic nujne seje Komisije za nadzor javnih financ.

Nova Slovenija zaradi suma negospodarne porabe davkoplačevalskih sredstev pri nakupu 13.000 prenosnikov v vrednosti 6,5 milijona evrov zahteva sklic nujne seje Komisije za nadzor javnih financ.

O trošenju javnega denarja

V NSi so na sejo komisije povabili ključne akterje v aferi računalniki, ministrico Emilijo Stojmenovo Duh, Luko Mesca in Darja Felda pa tudi državnega sekretarja za koordinacijo obnove po poplavah Boštjana Šefica. Želijo jasne odgovore, komu so računalniki namenjeni, katere aktivnosti so bile že izvedene in kdaj se bodo računalniki razdelili. Povabili so tudi ravnatelje šol in vrtcev, da bi preverili trditev, da ministrstvo pred objavo razpisa ni kontaktiralo predstavnikov šol in vrtcev glede potreb po računalniški opremi in njihovi razdelitvi.

NSi še predlaga komisiji sprejetje sklepa, da ministrstvo za digitalno preobrazbo komisiji predloži natančno poročilo o izvedbi razpisa, kateri so bili cilji, merila in kriteriji, prav tako želijo, da ministrstvo predloži natančen razdelilnik za nabavljeno računalniško opremo, katere šole in vrtci in ranljive skupine, poplavljenci bodo to opremo dobili in kdaj, je razloge za sklic seje Komisije za nadzor javnih financ na tiskovni konferenci navedel poslanec NSi Aleksander Reberšek.

Slovenija se namreč sooča z resnimi javnofinančnimi opozorili: »Položaj je slabši kot pred začetkom epidemije ... Javnofinančna slika je slaba ... Verjetna je nevzdržnost javnega dolga ... Usmeritev fiskalne politike je v trenutnih razmerah neučinkovita ... Visoka inflacija prinaša izgubo kupne moči gospodinjstev ter slabšanje konkurenčnosti gospodarstva.«

Vse to je zapisano v oktobrski oceni proračunskih dokumentov fiskalnega sveta. 

Zakaj je Golob še kar tiho?

Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh pa še kar zavaja in govori neresnice, predsednik vlade Robert Golob pa ostaja tiho. Še vedno namreč nismo dobili odgovorov, na podlagi katerih številk, ugotovitev, potreb, zahtev je ministrica Emilija Stojmenova Duh že pred poplavami podpisala oddajo javnega naročila za 13.000 prenosnikov v astronomski vrednosti 6,5 milijona evrov, ki smo jo razkrili na našem portalu. Tako na Zavodu za šolstvo kot na ministrstvu za infrastrukturo so za naš portal zanikali, da bi kaj vedeli o tem razpisu. Ministrica do danes ni povedala resnice, saj ima na javnem profilu zapisano, da gre za dogovor s šolskim ministrstvom, iz njenega ministrstva so nam celo odgovorili, da je bil z vsem seznanjen tudi predsednik vlade. Je to torej razlog, da Golob še podpira ministrico, ki ob notoričnem dejstvu, da so po poplavah ljudje brez strehe nad glavo, da v ljubljanskem UKC zaradi odhajanja medicinskih sester zapirajo oddelke, da je institucionalno varstvo starejših pred kolapsom, da četrt milijona Slovenk in Slovencev živi pod pragom revščine, več kot še enkrat toliko pa je zaradi pomanjkanja izpostavljenih tveganju socialne izključenosti,  še kar zagovarja ta nakup.

Spomnimo, da je ministrica za javno upravo Sanja Ajanović Hovnik morala zapustiti svoj ministrski položaj zaradi 300 tisoč evrov, ministrica Emilija Stojmenova Duh pa je v času poplav, brez prave podlage, potreb vrtcev, šol in ob popolni odsotnosti dialoga z resornimi ministri na lastno pest omogočila milijonske posle štirim računalniškim podjetjem. 

Zadnja razkritja

3. 10. 2024

915499_1726145422-dsc03800-1726145119

Zakaj Borut Sajovic ni primeren za ministra

Kandidat za ministra za obrambo ima glede na svoje pretekle funkcije nesorazmerno veliko premoženja, zato je javnost upravičena izvedeti, od kje izvor tega premoženja. Predvsem v luči dejstva, da je glede na podatke v zemljiški knjigi njegova družina večino svojega premoženja pridobila v času njegovega županovanja. Zato apeliramo na bodočega ministra, da javnosti transparentno pojasni izvor premoženja, ki ga je popisal portal Oštro.

Preberi več

1. 10. 2024

1710318311-172a6846-1710318295296

Devet let blatenja in diskreditacij v politično zmontiranem procesu

Devet let je bila ugledna profesorica z mednarodnim priznanjem in vidna političarka stranke SD Metka Tekavčič tarča kritik, diskreditacij, sramotenj, blatenja in obtožb o naklepnem prejemanju ter razdeljevanju dodatkov profesorjem in drugim zaposlenim na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Zdaj je dočakala sodbo: oproščena vseh obtožb! Zadeva zoper njenega sodelavca, zaslužnega profesorja, nekdanjega dekana in finančnega ministra Dušana Mramorja pa je konec lanskega leta zastarala, s čimer ni mogel dokazati svoje nedolžnosti. Afera dodatki pa je leta 2016 končala njegovo politično kariero in resno načela njegovo zdravje. V nenavadnem, če ne tudi zmontiranem političnem procesu sta prominenta ekonomista doživljala ne samo sodni in medijski linč, ampak tudi razčlovečenje. Že takrat je kazalo, da gre za dobro zrežiran in premišljen proces diskreditacije tedanjega ministra za finance, z oprostilno sodbo pa se je samo še potrdilo. Vladajoči politiki ne izbirajo sredstev za ohranitev svojega položaja tudi na račun uničenja karierne poti strokovnjakom mednarodnega formata.

Preberi več

29. 9. 2024

Emanuela, 3

Ko srce ne bije po načrtih

To je zgodba o mali Emanueli, ki je preživela več srčnih operacij. To je zgodba o preživetju po tem, ko so zdravniki eden za drugim staršem predlagali prekinitev nosečnosti. Je zgodba s srečnim koncem, ki jo je za naš portal strnila nekdanja novinarka Katarina Stano. Njena zgodba navdihuje zato, ker je Katarina zaradi svoje novinarske vztrajnosti zahtevala več in več informacij, ker je brskala, se povezovala z drugimi, potovala iz države v države in ni slepo verjela nikomur. To je zgodba o srčni novinarki, ki se je borila z razumom, o srčnih zdravnikih in srčni napaki. In srečni štiričlanski družini.

Preberi več

26. 9. 2024

914832_209-jusic-poklukar2

Zakaj se šefu policije maje stolček in zakaj je interes vlade, da ima policijo na vrvici?

Po naših informacijah se direktorju policije Senadu Jusiću, ki še čaka na odločitev sodišča v tožbi zoper njegovo (sporno) imenovanje, maje stolček. Glavni očitek prvemu policistu v državi je, »da ni nič naredil za izboljšanje katastrofalnega kadrovskega stanja v policiji.« Po drugi strani pa nam pripovedujejo, »da tako klientelističnega kadrovanja, kot je zdaj, v Policiji še ni bilo.« Požar z rokohitrskimi akcijami gasi vlada, ki je vpoklicala vse rezerviste vedoč, »da je vrag vzel šalo!« Rešitev ali tveganje? Policisti odgovarjajo: »Vlada umetno ustvarja občutek varnosti. Ne bomo varuške rezervistom. Če imajo vsa pooblastila, naj prevzamejo tudi vso odgovornost!« Stanje v policiji še nikoli ni bilo tako napeto, kot je v tem trenutku. Izredne razmere tudi na Centru za varnost in zaščito, kjer varujejo državnike. Kaj to pomeni za njihovo varnost, splošno varnost in pot organiziranega kriminala? In kdo si ne želi dobro organizirane in učinkovite policije?

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme