Se župan Dobrove in Polhovega Gradca igra z usodo svojih občanov? Občina že mesece zavlačuje s podelitvijo koncesije za zobozdravstvo, čeprav domačini že leta čakajo na dostopnejše storitve. Starejši in ranljivi so prisiljeni plačevati drage zasebne posege. Nenavadne poteze župana Jureta Dolinarja, ki po mnenju pravnikov celo kršijo zakonodajo, že preiskujejo KPK, policija in Računsko sodišče.
70-letna Olga iz Polhovega Gradca je tedne trpela. Proteza, ki so ji jo slabo namestili, ji je povzročala krvavitve in neznosne bolečine. Ima skromno pokojnino, a bolečin ni zmogla več prenašati, zato ji ni preostalo drugega kot obisk pri zasebniku, a pri tem je postrgala zadnje evre. Podobno doživlja domačinka Renata. Invalidska upokojenka ima, kot pove, zelo omejene finančne zmožnosti, zato si samoplačniških zobozdravstvenih storitev ne more privoščiti.
V Občini Dobrova – Polhov Gradec se zaradi naraščanja števila prebivalstva z nedostopnostjo zobozdravstvenih storitev soočajo že od leta 2018. Da zaradi polne zasedenosti pacientov že nekaj časa ne sprejemajo, so nam potrdili v dveh zobnih ambulantah. Veliko občanov pomoč poišče v Ljubljani. Pot do tja je dolga in zaradi slabe ceste zlasti za starejše naporna – kar smo se na cesti do Polhovega Gradca med izogibanjem težkim tovornjakom in luknjam na cestišču prepričali tudi sami.
Občina je prav zaradi neustrezne zobozdravstvene oskrbe sprejela odločila o podelitvi koncesije zasebniku, »ker javni zdravstveni zavod ne more zagotavljati opravljanja zdravstvene dejavnosti v obsegu, kot je določen z mrežo javne zdravstvene službe,« so lani zapisali v občinskem odloku.

Ministrstvo za zdravje in ZZZS sta podprla podelitev koncesije za obdobje 15 let. Župan Jure Dolinar je pridobitev koncesije najavil tudi v lokalnem časopisu, kar je pri Polhograjčanih vzbudilo upanje, da bodo vendarle dobili svojega zobozdravnika v javni zdravstveni mreži.

26. julija 2024 je bil objavljen javni razpis za podelitev koncesije. Prijavila sta se dva ponudnika.
Klinika Dentro, Hiša lepega nasmeha, pod vodstvom direktorice in zobne protetičarke Rommy Balzan Verbič, ki opravlja zasebno zobozdravstveno dejavnost v Polhovem Gradcu in že od 2016 prispeva v občinski proračun. V skladu s pogoji iz razpisne dokumentacije so pridobili vse potrebne aparature, od rentgena in usposobljenega strokovnjaka za rokovanje z njim, od slušalk za okvare sluha, dostop prilagodili za invalide in nabavili poseben stol za paciente na invalidskih vozičkih. Zaposlene imajo tri stomatologe, na kliniki je tudi laboratorij, nekajkrat mesečno pa zagotavljajo prisotnost kirurga in brezplačne preventivne storitve za občane. S storitvijo bi lahko začeli takoj.

Rentgen in izobraževanje ustreznega kadra jih je stalo več deset tisoč evrov. / preiskovalno.si

Direktorica Dentra, Hiše lepega nasmeha, Rommy Balzan Verbič, s posebnimi slušalkami za gluhe. / preiskovalno.si
Na razpis se je prijavila tudi družba Clinical, d. o. o., iz Brezovice, katere primarna zdravstvena dejavnost je ginekologija in ob prijavi niso imeli registrirane dejavnosti zobozdravstva. V prostorih, kjer naj bi bila ambulanta, še mesece po prijavi ni delujoče ordinacije.

V poslopju, kjer naj bi bila zobozdravstvena ordinacija družbe Clinical, je bilo ob prijavi na razpis še gradbišče.
Čeprav je javni razpis določal, da morajo ponudniki pogoje izpolnjevati že ob prijavi, je občinska komisija njihovo vlogo ocenila kot popolno. Komisija je verjela izjavam, stanja na terenu ni preverjala, saj naj bi bilo po mnenju občine to nezakonito.

Da družba Clinical še ni prejela dovoljenja za opravljanje zdravstvene dejavnosti, zaradi česar tudi ne izpolnjuje pogojev za koncesijo, so nam na začetku marca potrdili na ministrstvu za zdravje: »Ponudnik mora dovoljenje za opravljanje določene zdravstvene dejavnosti občini kot koncedentu priložiti pred sklenitvijo koncesijske pogodbe in ne ob prijavi na koncesijo (tretji odstavek 44.č člena ZZDej),« in dodali še, da »zobozdravstvo in ginekologija nista istovrstni dejavnosti.« V Clinical sicer pravijo, da je njihova prijava ustrezala razpisnim pogojem. (Za več odgovorov so nam dali rok po 31. marcu.)
Občinsko komisijo, ki je ocenjevala ponudbe, je imenoval župan. Sestavljali so jo tudi politični funkcionarji: predsednica komisije dr. Irena Bačlija Brajnik je podžupanja, ki je bila kot občinska svetnica izvoljena na listi župana Jureta Dolinarja in je njegova politična podpornica. Strokovnost in neodvisnost komisije je zaradi tovrstne politične obremenjenosti predsednice in povezanosti z županom lahko vprašljiva in v navzkrižju interesov. V komisiji sta bili še Marjeta Stanovnik, občinska svetnica SDS, in Sandra Nartnik, višja svetovalka za družbene dejavnosti, zaposlena na Občini Dobrova – Polhov Gradec. Na občini so nam odgovorili, da so člani komisije »kompetentni v skladu z zakonodajo«, da so nepristranski in niso povezani z nobenim od ponudnikov. Pri tem pa ostaja v zraku, ali sestava občinske komisije, v kateri so tudi politični podporniki župana, lahko vpliva na objektivnost odločanja? Ali gre za neodvisno presojo ali politično motivirano odločitev, saj je predsednica komisije imenovana s strani župana, ki odloča na drugi stopnji postopka?

Župan Jure Dolinar / Mojaobcina.si
Da je odločitev komisije v koliziji, potrjujeta dve sodbi Upravnega sodišča (zadeva IV U 159/2013 in U 494/2008), ki ugotavljata, da je »vse pogoje treba izpolnjevati v času prijave na razpis« in da je vloga popolna le, če »ponudnik izpolnjuje pogoje na dan vložitve vloge za pridobitev koncesije«.
Še več: na Občini so povozili lastno določilo, kot piše v zgornjem dokumentu, da se koncesija dodeli najbolje ocenjenemu ponudniku.
Sklep povozil odlok ali Občina dela po domače?
Zapletov pa še ni bilo konec. Namesto da bi izbral ustreznega ponudnika, je župan novembra 2024 postopek preprosto ustavil in napovedal, da bo rešitve iskal znotraj javnega sistema. Ne glede na dejstvo, da je že bilo ugotovljeno, da javni sistem zobozdravstvenih storitev ne more zagotoviti in da so jim tudi v ZD Ljubljana jasno sporočili, da »nimajo ne interesa ne potrebe«, da bi za občino izvajali program zobozdravstva za odrasle.

Pravno mnenje odvetnika Janeza Tekavca je, da je ustavitev razpisa nezakonita, saj občinski odlok o podelitvi koncesije, ki ga je sprejel občinski svet kot najvišji organ odločanja, še vedno velja. Župan ga zato ne more razveljaviti s sklepom, ki je nižji pravni akt.

Čeprav občina zanika, da gre za favoriziranje drugega ponudnika, pa direktorica podjetja Dentro, Rommy Balzan Verbič, opozarja: »Ali je cilj preprečiti podelitev koncesije določenemu ponudniku? Zdi se, da občina namerno zavlačuje, da bi drugemu ponudniku omogočila, da vmes izpolni pogoje in pridobi ustrezna dovoljenja, ki jih zdaj nima. Če želi občina postopek ustaviti, je lahko razlog v tem, da želijo izbrati drugega koncesionarja.«
Občina se na ta očitek odziva z zanikanjem: »Če bi želeli komu kupovati čas, bi razpis objavili kasneje, ko bi ta fiktivni ponudnik že izpolnjeval pogoje.« Trdijo, da iščejo dolgoročne rešitve in ocenjujejo, da bi lahko pridobili 626.000 € nepovratnih državnih sredstev za novogradnjo ali rekonstrukcijo zdravstvenih objektov. “Izbira modela, ki omogoča sofinanciranje, je finančno ugodnejša od podelitve koncesije,« še dodajajo.
Toda ta argument ima ključno pomanjkljivost – gre za dolgoročne načrte, ki ne rešujejo trenutne stiske občanov, ki že leta čakajo na zobozdravnika. Poleg tega občina ob podelitvi koncesije ne bi nosila nobenega finančnega bremena.
Koncesija, ki se ne podeli, propade
Županova odločitev odpira resno pravno vprašanje – ali gre za kršitev načela enakopravne obravnave ponudnikov? Direktiva Evropskega parlamenta in Sveta jasno določa, da morajo biti postopki podeljevanja koncesij transparentni in nediskriminatorni. Zakon o javno-zasebnem partnerstvu v 12. in 13. členu izrecno določa spoštovanje teh načel.
Čeprav občine pri dodeljevanju koncesij uživajo določeno samostojnost, na Ministrstvu za zdravje opozarjajo, da se »postopek mora zaključiti z ustreznim pravnim aktom, sestavni del katerega je tudi pravni pouk, ki vsebuje pravico do ustreznega pravnega sredstva«.
Zaradi suma nepoštene obravnave in diskriminacije je podjetje Dentro sprožilo upravni spor, primer pa preiskujejo KPK, Računsko sodišče, NPU in Državna revizijska komisija.
Ministrstvo za zdravje soglasja za podelitev koncesij ne izdaja kot po tekočem traku, temveč le občinam, ki izkažejo upravičen razlog.
Podatki o podeljenih soglasjih v času aktualne vlade:
2023 – 26
2024 – 23
2025 – 17 (od tega 13 soglasij občini, v kateri v letošnjem letu poteče 15-letno obdobje koncesij).
Manipulacije s koncesijo bodo na koncu najbolj prizadele prav prebivalce. Pavla pri 80-ih že nekaj let čaka na zobno protetiko. »V zdravstvenem domu v Ljubljani so, pripoveduje, kar naprej prestavljali, zasebnik s koncesijo pa je prej odšel v pokoj, preden je prišla na vrsto.
»Razveselila sem se, da bom končno lahko prišla do zobozdravnika v domačem kraju. Zdaj sem razočarana. To pomeni, da kljub bližini kakovostnih zobozdravstvenih storitev do njih še vedno ne morem dostopati,« je nad odločitvijo razočarana upokojenka Renata. Kot vse kaže, bodo prebivalci na tem koncu še naprej primorani sami iskati zobozdravstveno oskrbo drugje. Če bo prevladala samovolja lokalne oblasti in občina koncesije ne podeli, bo ta propadla – in ljudje bodo še leta brez zobozdravstvene oskrbe.