5. 2. 2024

Kaj razkrivajo manipulacije s kvadraturo na Litijski 51

Objekt Litijska notri 3

objekt, ki ga je kupilo MP / preiskovalno.si

Že 16. januarja smo na preiskovalno.si prvi objavili, da v javnosti predstavljena izmera 5126 kvadratnih metrov ne predstavlja vse kvadrature nove sodne stavbe. Danes razkrivamo še razlog, zakaj obstaja možnost, da je prvi lastnik objekta manipuliral s kvadratnimi metri.

Dokument podjetja Harco, projektiranje tehnično svetovanje, razvoj in gradnje, d. o. o, ki je nastal 20. aprila 2021 in smo ga delno objavili 16. januarja, razkriva, da v izmero 5126 kvadratnih metrov niso všteti pohodna streha in še nekateri atriji. To pa pomeni, da bi geodet, ki je naredil novo izmero prostorov za državno pravobranilstvo, lahko ugotovil, da je kvadratura stavbe dejansko večja, in sicer za okoli 1000 kvadratnih metrov! Kar pomeni, da je pravosodno ministrstvo kupilo stavbo ne s 5126, ampak 6000 kvadratnimi metri.

To je dokument, ki dokazuje, da je kvadratnih metrov več in niso bili všteti v končno izmero.  

Ali je površina še večja?
preiskovalno.si
Kaj bo to prineslo s sabo? Bo nakup še vedno neugoden in predrag, če se izkaže, da je ministrstvo kupilo 6000 kvadratnih metrov za 7,7 milijona evrov, od katerih bo šlo za davke 2,8 milijona evrov?

Kaj je v ozadju manipuliranja s kvadraturo stavbe?

Danes vam prvi razkrivamo tudi možne vzroke za toliko različnih kvadratur, ki so se pojavljale v preteklosti. Po naših informacijah bi bil eden od vzrokov za namerno zmanjšane kvadrature nižanje nadomestila za stavbno zemljišče. Če je kvadratura manjša, je tudi nadomestilo posledično nižje! Tako bi lahko v podjetju Nikom (v stečaju), ki je bilo pred nakupom Sebastjana Vežnaverja lastnik objekta na Litijski 51, zaradi navidezno manjše kvadrature plačevali nižje stavbno nadomestilo. Se je pa to nadomestilo zvišalo prav koprskemu podjetniku Vežnaverju, ki je zaradi želje po prodaji dal izmeriti realno površino stavbe, s čimer si je zvišal tudi višino nadomestila za stavbno zemljišče. Vsako leto je po naših informacijah plačal vsaj 52 tisoč evrov nadomestila. To pomeni, da je v štirih letih Vežnaver plačal več kot 200 tisoč evrov tega nadomestila v občinski proračun.

Objekt, ki ga je kupilo ministrstvo
Preiskovalno.si
V zemljiški knjigi še ni pravega lastnika

Je pa zanimivo še nekaj. Do današnjega dne v zemljiški knjigi še ni vpisan pravi lastnik objekta na Litijski 51. Zakaj državno pravobranilstvo tega ni uredilo, ni jasno. Bodo vpis naredili, ko dobijo novo izmero? A tudi če bi se pokazalo, da bi bila izmera na koncu nižja od 5126 kvadratnih metrov, to ne bi bil razlog za razdrtje pogodbe, podjetnik bi moral samo znižati ceno. Si je pa ministrstvo zagotovilo, da se cena ne spremeni, če se izkaže, da je kvadratnih metrov več od zabeleženih v pogodbi! 

Zaslužki vpletenih bi se pokazali šele pri obnovi

V tem poslu tudi ni bilo odgovorjeno na vprašanje, če so bili z menjavo telefona pri vpletenih v nakup stavbe zbrisani pretekli podatki na aplikaciji Signal ali ne. Če so narejene rezervne kopije podatkov (t. i backup), potem menjava telefona zgodovine nujno ne izgubi. Torej vprašanje za državnega sekretarja na MP Igorja Šoltesa in družbo je: Ali imate na Signalu zabeležene pogovore iz lanskega decembra?

Drugo vprašanje, ki povezuje generalnega sekretarja SD Klemna Žiberta z njegovo drugo funkcijo mestnega svetnika na MOL je, ali je bilo morda vnaprej dogovorjeno, da se MOL odpove predkupni pravici pri nakupu Litijske? Bili so nenavadno ustrežljivi in hitri?  Zakaj je to pomembno? Naši viri trdijo, da policija oz. NPU ne bosta našla nobene vpletenosti omenjenih pri tem poslu, ker so bila vprašljiva dejanja načrtovana za čas obnove in ne pri nakupu. Veliki denarji bi se torej obračali pri podjetjih, ki bi stavbo, ki je vsekakor potrebna adaptacije, obnavljali. Tam bi pač lahko tekle podkupnine. A to so zgolj ugibanja. 

Klemen Žibert
Sašo Radej
Zakaj je MJU svoja spoznanja o stavbi zamolčal?

Prav tako je jasno še nekaj. Policija mora razširiti preiskavo na več ministrstev, tudi na ministre Svobode, ker - kot smo poročali - se je vse z nakupom na Litijski začelo na MJU, kjer je bila Sanja Ajanović Hovnik. Ministrstvo odstopljene Sanje Ajanović Hovnik, ki jo poznamo iz afere prijateljice v poslu, je bilo namreč  podrobno seznanjeno s ponudbo Vežnaverjevega Rajskega vrta za stavbo na Litijski že 26. aprila lani, ko so za ta objekt naredili podrobno analizo in odločili, da stavbe ne bodo kupili.

Sanja Ajanović Hovnik je kot ministrica morala odstopiti, a so ji nosilci oblasti hitro uredili službo na državnih železnicah.
Marko Vavpotič
Takole so nam napisali: »Postopek na Ministrstvu za javno upravo je bil po informativnem zbiranju ponudb z dne 26. aprila 2023 zaključen z opravljeno analizo treh prispelih ponudb, med katerimi je bila tudi ponudba družbe Stanovanjsko – poslovna rezidenca Rajski vrtovi, d. o. o.  Na podlagi opravljenih ogledov nepremičnin, stanja nepremičnin, ocene potrebnih investicijskih vlaganj, zahtev uporabnikov, funkcionalnih karakteristik nepremičnin ter razpoložljivih finančnih sredstev ni bil podan predlog za nadaljevanje postopka nakupa.« 
Ministrica za pravosodje dr. Dominika Švarc Pipan
Primož Lavre
Zato se odpira vprašanje, zakaj ministrica Svobode Sanja Ajanović Hovnik o analizi stavbe na Litijski do svojega odstopa v začetku oktobra ni obvestila ministrice dr. Dominike Švarc Pipan? Zakaj nobena informacija o tej stavbi ni bila preko predstavnikov MJU posredovana dr. Robertu Golobu, če obstaja analiza MJU, ki ni pripeljala do odločitve o nakupu?

Zadnja razkritja

19. 5. 2024

20240418_125151

Ugledni voditelj Deutsche Welle o dvigu skrajne desnice v Evropi

»Rastoča neenakost, dvig cen življenjskih potrebščin, vzpon nove generacije, ki misli, da bo revnejša od prejšnje ... Vse to so veliki izzivi, a zdi se, da jih evropski politiki ne rešujejo. Skrbi jih, da se bo na volitvah dobro odrezala skrajna desnica. Morda pa so ravno njihove politike in manko rezultatov krivi, da se ljudje obračajo k skrajni desnici.« Ugledni voditelj BBC in Deutsche Welle, 73-letni Tim Sebastian, ki je pred kamero gostil večino predsednikov držav in vlad sveta, je za preiskovalno.si spregovoril o evropskih volitvah. Kaj pričakuje od bodočih novih poslancev? Pionir prepoznavne pogovorne oddaje Hardtalk je spregovoril o korupciji in servilnosti do lobijev.

Preberi več

17. 5. 2024

kojima1

Kojima žali in ustrahuje z odvetnikom

Nekdanja dopisnica RTV Nina Kojima, ki je zadržala drago tehnično opremo RTV Slovenija, kar so na nacionalni televiziji potrdili za naš medij, nam je po objavi članka preko odvetnika poslala zahtevo za popravek. V njem pa so navedene neresnice.

Preberi več

16. 5. 2024

SODISCE4

Bogate nagrade za politične in gospodarske botre iz kroga SD

Lobiji v SD ščitijo najemodajalce, pravijo naši viri o izplačevanju visokih zneskov najemnim vplivnežem iz politike in gospodarstva, ki svoje prostore oddajajo za potrebe pravosodja. Med temi je prominenten član SD in kranjski župan Matjaž Rakovec. Z državo služijo tudi sive eminence z levega političnega pola, kot sta rdeči direktor Herman Riglenik in hišni odvetnik države Uroš Ilić. Ministrici Andreji Katič se 5 milijonov evrov vrženih stran za najemnine vseeno zdi bolj racionalno in gospodarno, kot če bi za enak denar obnovili stavbo na Litijski 51.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme