Družba

7. 11. 2024

Upokojenci

Več kot pol upokojencev v revščini: »Ko plačam položnice, ni nič za v lonec«

Od 645.219 upokojencev jih več kot 350 tisoč prejema pokojnino pod pragom revščine, ki je 903 evre. Upokojenci, ki so delali 40 let, so nam pokazali položnice in stroške. Medtem ko je vlada v koalicijski pogodbi obljubila dostojne pokojnine in kakovostno, varno starost, pa dve tretjini danes zaposlenih, ki prejemajo povprečno plačo, ob upokojitvi čaka življenje v revščini. Politiki pa pred bližajočimi se volitvami v največji homogeni skupini državljanov že vidijo tarče za svoje karierne ambicije.

Preberi več

29. 10. 2024

DARJA

PLUS Pet vlad zatajilo pri pomoči družinam z bolnimi otroki

Ujetništvo brez pravic, suženjstvo – svoje življenje opisujejo matere otrok s posebnimi potrebami, ki svojih otrok niso predale v oskrbo zavodom, ampak zanje same skrbijo doma. Kot pravijo, so premajhna interesna skupina za politiko, zato jih je že pet vlad pustilo na cedilu. Nimajo pravice do odklopa, 30-urnega delavnika, regresa, dopusta, ne teče jim delovna doba, zboleti si ne upajo. Še plenice za svoje bolne otroke so si morale izboriti. Deset let že moledujejo vlade za ustanovitev instituta varuha otrok, ki bi jim pomagal nekaj ur na teden. Aktualna oblast pa – kot pravijo – na njihov račun pripravlja za javnost všečne promocijske vide in piar sporočila.

Preberi več

26. 10. 2024

slika preiskovalno 3

Kaj ste brali na Preiskovalno.si

Medtem ko predsednik vlade dr. Robert Golob govori neresnice o superračunalniku, se sprehaja po Beli hiši ter predava o tem, kako dobro smo pripravljeni na morebitne krize, v Sloveniji živijo upokojenci v odročnih zaselkih brez vode. To je ena od zgodb, ki ste jo klikali ta teden, zelo vam je bila všeč tudi preiskovalna zgodba o milijonskih nepremičninah ministra za obrambo Boruta Sajovica, ki jih je nedolgo tega prepisal na otroke.

Preberi več

15. 10. 2024

Zakonca Cezar brez vode

PLUS Na starost brez vode. Kje so zdaj človekoljubne organizacije?

Medtem ko je prva skrb odločevalcev politično preživetje, privilegiji in lastna blaginja, pa je resničnost nekaterih Slovencev v 21. stoletju omejena na luksuz, ki se mu reče čista pitna voda. Kar je za ene osnovna dobrina in človekova pravica, je za druge privilegij. Ustavna pravica dostopa do pitne vode ostaja neuresničena. V naši raziskavi smo odkrili ljudi, povečini gre za starejše prebivalce - kar je še posebej alarmantno -, ki v osamljenih zaselkih že desetletja živijo brez vode, brez vodovodnega sistema in odvodnjavanja. Za njih je vsaka kapljica življenjskega pomena in neprecenljiv zaklad. Vprašanje dostopa do vode pa je povezano tudi z zdravjem, higieno in splošno kakovostjo življenja. Ni zgolj infrastrukturni izziv, temveč tudi vprašanje socialne pravičnosti in enakopravnosti ter človekovega dostojanstva.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme