28. 11. 2023

Prestižni obešalnik odnesel namestnika direktorja zaporov

Emanuel-Banutai

Emanuel Banutai / preiskovalno.si

Na podlagi razkritja o zapravljivosti vodstva uprave za izvrševanje kazenskih sankcij zdaj premeščajo Emanuela Banutaija.

Namestnik generalnega direktorja dr. Emanuel Banutai bo zaradi medijskega razkritja o zapravljivosti vodstva uprave za izvrševanje kazenskih sankcij premeščen. Takole so sporočili iz uprave: »V ponedeljek je bil izveden sestanek generalnega direktorja Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) mag. Bojana Majcna in ministrice za pravosodje dr. Dominike Švarc Pipan. Mag. Bojan Majcen je ministrici podal  pojasnilo glede nedavnega nakupa manjkajoče pisarniške opreme za potrebe namestnika. Generalni direktor se je vedno zavzemal za racionalno porabo sredstev znotraj zaporskega sistema in v tem okviru tudi deloval. Sogovornika sta se strinjala, da bi posamični kosi pohištva, ne glede na dovoljene proračunske okvire, lahko bili v luči varčevanja izbrani v cenejši različici. Ministrica je na sestanku izrazila pričakovanje, da do tovrstnih zadev ne prihaja in da se upošteva njeno izrecno navodilo o racionalni rabi javnega denarja. Dr. Emanuel Banutai ostaja sodelavec URSIKS, a bo premeščen na drugo delovno mesto.«

Dominika Švarc Pipan je ogorčena nad zapravljivostjo.
Primož Lavre

Banutai je bil očitno tisti s prefinjenim okusom, ki si je zaželel drag obešalnik za 565 evrov in dve namizni svetilki za 183 evrov. Pisarno so mu opremili za 2.515,49 evrov z DDV. Kupili so mu še mizo, predalnika, obešalnik in montažo pohištvo. Nakup so opravičili z argumentom, da se je  povečalo število zaposlenih, pisarniške opreme je zato preprosto zmanjkalo. Dodatke pa so naročili pri istem dobavitelju, ki jim je prostore že prenovil ob vselitvi. Kritičen do zapravljanja in sploh opremljanja prostora je bil tudi predsednik sindikata državnih organov Frančišek Verk, ki je ocenil, da gre ob tako katasrofalnih razmerah, kot smo jim v tem trenutku priča v slovenskih zaporih, za »nepremišljen nakup. Prav vsaka poraba javnega denarja, ko gre za neko nadstandardno pisarniško opremo, je v času, ko državi primanjkuje več kot 10 odstotkov javnega denarja, ki je nujno potreben, da bi poravnali letošnje finančne obveznosti, milo rečeno iracionalni finančni ekshibicionizem, ki bi se ga morali vzdržati. Gre za opremo pisarne namestnika generalnega direktorja Uprave RS za izvrševanje kazenskih sankcij, ki bi tudi sam moral vedeti, da je v svojih zahtevah po luksuzni opremi svoje pisarne enostavno pretiraval,« je na zapravljivost v času, ko se uprava zaradi pomanjkanja zaposlenih v kazenskih ustanovah spopada tudi s pobegi in, kot smo izvedeli, kaotičnimi razmerami znotraj zaporov, na naše pisanje ogorčeno odzval predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk.

Frančišek Verk upravi očita finančni ekshibicionizem.
Sašo Švigelj

Alarmantne razmere v zaporih

Verjetno se nihče ne bi spuščal v te nakupe, če na drugi strani ne bi prihajalo do alarmantne kadrovske podhranjenosti pravosodnih policistov, ki so na mizerni plači.  En paznik varuje tri zapornike. Rešitve za minimalno plačan poklic, za doseganje minimalne plače mora paznikom država še doplačati, ni na vidiku. V noveli zakona, ki so se ga  lotili po vzoru vojske, bodo novo zaposlenim paznikom ponudili nagrado v določenem znesku za prvih pet let zaposlitve z obvezo, da bodo ostali v delovnem razmerju še dodatnih pet let. Koliko pravosodnih policistov bo neslo glavo naprodaj za, po naših informacijah, pičlih 200 evrov denarnih bonbončkov, pa bomo še videli.

Po dostopnih podatkih je bilo konec oktobra v okviru URSIKS zaprtih 1542 oseb, zasedenost zavodov za prestajanje kazni zapora pa je bila kar 118-odstotna. Za zapornike skrbi okoli 560 pravosodnih policistov, tako rekoč en zaposleni na tri zapornike. Potrebovali bi še najmanj sto paznikov, a prav nizke plače botrujejo številnim odhodom in nezanimanju za delovno mesto pravosodnega policista, kot že nekaj časa opozarja prvi sindikalist Frančišek Verk. Stanje je kritično, saj je trenutna zasedenost v zaporih največja v zgodovini, pravosodnih policistov pa je iz dneva v dan manj. Tudi o tem je na ministrstu tekla beseda. 




Zadnja razkritja

12. 9. 2024

4S7A1846

Dolenjska na nogah: Vse več nelegalnega orožja in nerazsodnih storilcev

Nočni rafali, prestreljeni avtomobili, kamenjanje policijskih in gasilskih vozil in grožnje z uglednimi odvetniki je le nekaj primerov, o katerih so nam pripovedovali sedanji in nekdanji policisti z območja Novega mesta, ki so pri izvajanju policijskih pooblastil tarča napadov, nezakonitih snemanj, kriminaliziranj in zasmehovanj na socialnih omrežjih. Vprašanje časa je, kdaj bodo policisti začeli glave obračati stran! Preverili smo tudi podatke, ali se državljani na območju Novega mesta in Kočevja res masovno oborožujejo. In zakaj država 58 novomeškim družinam še naprej dopušča, da njihovi otroci ne obiskujejo pouka?!

Preberi več

10. 9. 2024

20240910_123245

Trpi neznosne bolečine, zdravniki pa jo odpravljajo s tableti

Štiriintridesetletna Maja Zajec preživlja neznosne bolečine, ki jih ne more več trpeti. Bila je dvakrat operirana na hrbtenici, obe operaciji naj bi bili uspešni, a bolečine od začetka leta ne popustijo, čeprav bi se že zdavnaj morala vrniti na delo in v ustaljeno življenje. Pa se ne more. Bolečin ji ne odvzamejo, protibolečinska terapija deluje nekaj dni, za novo operacijo pa so jo uvrstili na rep čakalne vrste, kar pomeni tri leta. Kako naj človek zdrži tri leta z neznosnimi bolečinami in tableti, ki ne pomagajo več?

Preberi več

8. 9. 2024

NATASA NOVA

Kromosom Y

Če bi bila Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije, direktorica zasebnega podjetja in bi plačo dajala iz lastnega žepa, si nikoli ne bi drznila javno operirati z besedami o spolni uravnoteženosti.

Preberi več

5. 9. 2024

fd1fa205f0af268e6fdc-2

Fantje z rajskih otokov milijonski dolg obesili slamnatemu lastniku

Družba T7U, bolj znana kot Majbert Pharm nekdanjega velikega korona zaslužkarja Klemna Nicolettija, ima slabi dve leti po epidemiji izpraznjen račun. 3,5 milijona evrov, ki so jih v nekaj mesecih od države, bolnišnic in lekarn zaslužili s prodajo spornih kitajskih testov, so postrgali z računa. Za druščino fantov, ki se je med epidemijo javno bahala na eksotičnih destinacijah, so poleg suma zlorabe javnega denarja ostali tudi enormni dolgovi. Več kot milijon evrov znaša dolg do države, bank in zasebnih upnikov. Ti so kot razkriva sodišče v javno dostopnem sklepu, razkrili višino dolga in blokirali postopek izbrisa. Kolovodja združbe Klemen Nicoletti pa se je od poslov z medicinskimi pripomočki preusmeril v posel z nepremičninami.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme