2. 7. 2024

PLUS

Bo ministrica Emilija Stojmenova Duh zaradi računalnikov prevzela odgovornost in odstopila?

emilija stojmenova duh

emilija stojmenova duh / Jure Klobčar

Računalnikov, ki so bili po besedah ministrice tako zelo nujni za nakup, niso uspeli razdeliti. AVK sumi prodajalce kartelnega dogovora, računsko sodišče pa je ugotovilo, da je bil nakup za 6,5 milijona evrov neučinkovit in negospodaren. Ali niso to dovoljšni razlogi za odstop zapravljive ministrice, ki smo ji na našem portalu že večkrat dokazali, da dela negospodarno?

V primeru Litijske ministri Svobode čakajo in pozivajo organe k ukrepanju in razkritju imen, v primeru računalnikov pa ugotovitve in ime imamo. Za negospodaren nakup računalnikov, ki jih niso uspeli razdeliti, ter posledično povečanje stroškov skladiščenja je kriva  ministrica. Bo prevzela odgovornost? Zakaj ji predsednik vlade kljub nepravilnostim ščiti hrbet? Je to nova realnost Golobove vlade? Ali bo kdo upošteval ugotovitve nadzornih organov? Zneski so namreč približno enaki, stavba na Litijski in nakup računalnikov. Ena minsitrica je morala iti, brez izsledkov kateregakoli nadzornega organa. Pri drugi pa imamo prve ugotovitve: Nakup 13 tisoč računalnikov za 6,5 milijona evrov je bil neučinkovit in negospodaren, je danes poročala nacionalna televizija, ki je pridobila dokument računskega sodišča, kar na našem portalu poročamo že od vsega začetka, ko smo razkrili 6,5 milijona evrov vredno afero. Kasneje smo pisali še o sumih kartelnega dogovora med dobavitelji, ki so se izkazali za upravičene, saj je AVK začel preiskavo. Ministrica Emilija Stojmenova Duh je, kot smo poročali, brez predhodnih meril, povpraševanja, raziskave trga potrdila takšno javno naročilo in s tem oškodovala javni proračun, saj predhodno sploh ni vedela, kam in komu bodo šli računalniki. Vmes je zaradi nakupa sodne stavbe v podobni vrednosti odstopila ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan in zaradi spornega razpisa ministrica za javno upravo Sanja Ajanovič Hovnik. Kaj pa Emilija Stojmenova Duh?

Zadnja razkritja

20. 10. 2024

modra-luc-v-prometu-viz-zavarovanje

Razbil diplomatski avto in izkoristil imuniteto, priče zbežale pred policijo

Na preiskovalno.si smo pridobili informacijo o hudi prometni nesreči vozila, namenjenega diplomatskim prevozom veleposlanika Iztoka Jarca v Bruslju, ki so jo pred javnostjo prikrili. Škandal, ki so ga zakuhali na diplomatskem predstavništvu, že dobri dve leti leži v predalu zunanjega ministrstva, kot je mesece v predalu tičala afera z modrimi lučkami odstopljene ministrice Emilije Stojmenove Duh. Prvič objavljamo poročilo izrednega delnega nadzora, ki razkriva, da so udeleženci prometne nesreče zavajali ne samo slovensko zunanje ministrstvo, ampak celo belgijsko policijo.

Preberi več

17. 10. 2024

borut sajovic

Milijonske nepremičnine ministra Boruta Sajovica

Ministra za obrambo, nekdanjega župana in člana Svobode smo pozvali, naj razkrije svoje premoženje in njegov izvor. Javno je pred dnevi trdil, »da nima ničesar, razen dveh gozdnih parcel, vrednih manj kot 10 tisoč evrov,« na Preiskovalno.si pa razkrivamo, kako je letos prepisal milijonsko premoženje na sina in hčer, hkrati pa si je z notarskimi pogodbami zagotovil, da vse nepremične drži v svojih rokah.

Preberi več

15. 10. 2024

Zakonca Cezar brez vode

Na starost brez vode. Kje so zdaj človekoljubne organizacije?

Medtem ko je prva skrb odločevalcev politično preživetje, privilegiji in lastna blaginja, pa je resničnost nekaterih Slovencev v 21. stoletju omejena na luksuz, ki se mu reče čista pitna voda. Kar je za ene osnovna dobrina in človekova pravica, je za druge privilegij. Ustavna pravica dostopa do pitne vode ostaja neuresničena. V naši raziskavi smo odkrili ljudi, povečini gre za starejše prebivalce - kar je še posebej alarmantno -, ki v osamljenih zaselkih že desetletja živijo brez vode, brez vodovodnega sistema in odvodnjavanja. Za njih je vsaka kapljica življenjskega pomena in neprecenljiv zaklad. Vprašanje dostopa do vode pa je povezano tudi z zdravjem, higieno in splošno kakovostjo življenja. Ni zgolj infrastrukturni izziv, temveč tudi vprašanje socialne pravičnosti in enakopravnosti ter človekovega dostojanstva.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme