2. 6. 2024

»Če človek nosi breme, dlje in težje umira«

finkova 1

Tatjana Fink že leta vodi Ljubhospic, že 14 let čakajo na ureditev financiranja. / preiskovalno.si

Tatjana Fink že leta vodi Hišo Ljubhospic. Smrt je del njenega vsakdana, ne le življenja. Je služba, za katero se čuti poklicana. Nikoli ji ni težko koga prijeti za roko in biti ob njem ob njegovem slovesu, zato da bi to zemeljsko pot končal v svetosti, ljubezni in miru. Nikoli ji ni težko ob tej izkušnji biti z družino, ki jo potrebuje. Za Preiskovalno je spregovorila o smrti, dotikih umirajočega, odnosih in pečenju nočnih palačink.

Tatjana Fink je spoznala vse faze umiranja. Brez monitorja praviloma ve, kdaj se bo zaključilo življenje. O ranljivosti tega življenjskega obdobja govori z veliko mero spoštovanja in odgovornosti do slehernika v tem najbolj ranljivem življenjskem obdobju. V telesnem, čustvenem, družbenem in duhovnem smislu. Zgodb o smrti je toliko, kot je smrti. Lani 238. O njihovih željah, potrebah, ravnanjih je Finkova spregovorila v spodnjem intervjuju.

Odgovorila je na vprašanja, kako je treba ravnati z nekom, ki odhaja, ga lahko, ko se vsi čuti izostrijo, stiskamo, poljubljamo? Moramo imeti umirajočega ob sebi? Kako se odzvati, če imaš majhne otroke in doma starša, ki umira? 

Nobena vlada ni uredila financiranja Ljubhospica. Ga bo ta?

Ljubhospic je »zadnje domovanje za ranljivo obdobje na življenjski poti vsakega posameznika«. Vsaka smrt je zgodba zase. Ni le zgodba umirajočega, pač pa zgodba cele družine. V Ljuhospicu so namreč podpora celi družini, ne le umirajočemu, ki mu sicer zagotavljajo telesno, čustveno in duhovno oskrbo. Povprečna doba bivanja v Ljubhospicu je 11 dni. V Ljubhospicu, ki ga preko Lekarne Ljubljana financira MOL, je zaposlenih 8 ljudi, 12 jih dela pogodbeno, 19 pa je prostovoljcev. Imajo le 12 postelj, potrebovali bi jih 61.

Zakona, ki bi uredil financiranje Ljubhospica, ni. Na letni ravni bi samo za zdravstvene storitve potrebovali 300 tisoč evrov. Leta 2010 je kazalo, da bo državni program paliativne oskrbe zajel tudi financiranje stacionarne hiše (Ljubhospic), pa je ta ostala izven zakona.

14 let kasneje se ni nič spremenilo. Nobena vlada, noben zdravstveni minister doslej ni uredil financiranja Ljubhospica. Bo ljubljanjski župan Zoran Janković pritisnil na vlado Roberta Goloba, da uredi to področje

Nemčija ima kar 260 stacionarnih hospicev z urejenim financiranjem.

Zadnja razkritja

3. 10. 2024

915499_1726145422-dsc03800-1726145119

Zakaj Borut Sajovic ni primeren za ministra

Kandidat za ministra za obrambo ima glede na svoje pretekle funkcije nesorazmerno veliko premoženja, zato je javnost upravičena izvedeti, od kje izvor tega premoženja. Predvsem v luči dejstva, da je glede na podatke v zemljiški knjigi njegova družina večino svojega premoženja pridobila v času njegovega županovanja. Zato apeliramo na bodočega ministra, da javnosti transparentno pojasni izvor premoženja, ki ga je popisal portal Oštro.

Preberi več

1. 10. 2024

1710318311-172a6846-1710318295296

Devet let blatenja in diskreditacij v politično zmontiranem procesu

Devet let je bila ugledna profesorica z mednarodnim priznanjem in vidna političarka stranke SD Metka Tekavčič tarča kritik, diskreditacij, sramotenj, blatenja in obtožb o naklepnem prejemanju ter razdeljevanju dodatkov profesorjem in drugim zaposlenim na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Zdaj je dočakala sodbo: oproščena vseh obtožb! Zadeva zoper njenega sodelavca, zaslužnega profesorja, nekdanjega dekana in finančnega ministra Dušana Mramorja pa je konec lanskega leta zastarala, s čimer ni mogel dokazati svoje nedolžnosti. Afera dodatki pa je leta 2016 končala njegovo politično kariero in resno načela njegovo zdravje. V nenavadnem, če ne tudi zmontiranem političnem procesu sta prominenta ekonomista doživljala ne samo sodni in medijski linč, ampak tudi razčlovečenje. Že takrat je kazalo, da gre za dobro zrežiran in premišljen proces diskreditacije tedanjega ministra za finance, z oprostilno sodbo pa se je samo še potrdilo. Vladajoči politiki ne izbirajo sredstev za ohranitev svojega položaja tudi na račun uničenja karierne poti strokovnjakom mednarodnega formata.

Preberi več

29. 9. 2024

Emanuela, 3

Ko srce ne bije po načrtih

To je zgodba o mali Emanueli, ki je preživela več srčnih operacij. To je zgodba o preživetju po tem, ko so zdravniki eden za drugim staršem predlagali prekinitev nosečnosti. Je zgodba s srečnim koncem, ki jo je za naš portal strnila nekdanja novinarka Katarina Stano. Njena zgodba navdihuje zato, ker je Katarina zaradi svoje novinarske vztrajnosti zahtevala več in več informacij, ker je brskala, se povezovala z drugimi, potovala iz države v države in ni slepo verjela nikomur. To je zgodba o srčni novinarki, ki se je borila z razumom, o srčnih zdravnikih in srčni napaki. In srečni štiričlanski družini.

Preberi več

26. 9. 2024

914832_209-jusic-poklukar2

Zakaj se šefu policije maje stolček in zakaj je interes vlade, da ima policijo na vrvici?

Po naših informacijah se direktorju policije Senadu Jusiću, ki še čaka na odločitev sodišča v tožbi zoper njegovo (sporno) imenovanje, maje stolček. Glavni očitek prvemu policistu v državi je, »da ni nič naredil za izboljšanje katastrofalnega kadrovskega stanja v policiji.« Po drugi strani pa nam pripovedujejo, »da tako klientelističnega kadrovanja, kot je zdaj, v Policiji še ni bilo.« Požar z rokohitrskimi akcijami gasi vlada, ki je vpoklicala vse rezerviste vedoč, »da je vrag vzel šalo!« Rešitev ali tveganje? Policisti odgovarjajo: »Vlada umetno ustvarja občutek varnosti. Ne bomo varuške rezervistom. Če imajo vsa pooblastila, naj prevzamejo tudi vso odgovornost!« Stanje v policiji še nikoli ni bilo tako napeto, kot je v tem trenutku. Izredne razmere tudi na Centru za varnost in zaščito, kjer varujejo državnike. Kaj to pomeni za njihovo varnost, splošno varnost in pot organiziranega kriminala? In kdo si ne želi dobro organizirane in učinkovite policije?

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme