16. 1. 2025

Dr. Anže Logar: Visoka plača, nizka udeležba

ustanovni-kongres-stranke-demokrati, anze-logar

Prvi predsednik Demokratov Anže Logar / Primož Lavre

Točno pred dvema mesecema, 16. novembra, je poslanec dr. Anže Logar postal predsednik nove stranke Demokrati. Preverili smo, kaj dela v državnem zboru, kjer bi moral vestno, učinkovito delovati in sodelovati kot poslanec pri pripravi zakonodaje. Pa sodeluje?

Prisotnost poslancev, ki jo spremlja Parlameter, izkazuje, da je bil dr. Anže Logar v minulih osmih mesecih slabo prisoten na sejah državnega zbora. Aprila 2024 je bil na sejah odsoten kar 70-%, maja 69-%, junija 98-%, julija 74-%, septembra 57-%, oktobra 55-%, novembra 60-% in decembra 98-%. Logar, ki je na volitvah prejel 4269 glasov v okraju Ljubljana Vič - Rudnik in prejema visoko poslansko plačo, je tudi zelo malo govoril in podal malo pobud.

22.avgusta lani je poslanca Logarja zanimala ustanovitev strokovnega telesa, ki bo pripravila predlog najustreznejšega volilnega zakona, istega dne je zastavil eno vprašanje na temo kriminalitete in korupcije. Pred tem je lani postavil še eno vprašanje, in sicer aprila 2024 o tretji razvojni osi. In to je bilo sodeč po Parlametru vse od poslanskih vprašanj in pobud v lanskem letu. Skupaj ima dr. Anže Logar od volitev 2022 samo 7 poslanskih vprašanj in pobud, povprečje je sicer 50, absolutna rekorderka pa je opozicijska poslanka SDS Jelka Godec, ki vodi z več kot 424 pobudami in vprašanji. Dr. Anžeta Logarja smo šestega januarja vprašali, kaj dela v zadnjih mesecih v državnem zboru, saj Parlameter izkazuje, da veliko manjka na sejah, pa na naše vprašanje v zakonitem roku ni odgovoril.

Poslanske dolžnosti v senci družabnih omrežij

Če se sej ne udeležuje in aktivno ne sooblikuje zakonodajnih predlogov, kar je naloga poslanca, pa je aktivnejši na družabnih omrežjih. Teče, plava, igra, nastopa.

Dr. Anže Logar je aktiven na družabnih omrežjih.
Instagram profil dr. Anžeta Logarja
Kot je videti iz njegovih objav, išče volivce na terenu in se pripravlja že na naslednje volitve.

In zakaj bi ga volili, če aktivno manjka in ne skrbi recimo za izboljšanje, če že ne preprečevanje zakonodaje, ki jo pripravlja vladajoča koalicija? Dr. Anže Logar sicer rad pove, »da se kot družba preveč ukvarjamo s preteklostjo in da nas Evropa in ostale države prehitevajo po levi in desni, saj iščejo vzvode, kako državo razviti.«

V neki drugi objavi napiše, »da vlada dela slabo in da se je s tem treba ukvarjati.« Kako se Logar s tem ukvarja, če je predvsem odsoten, ni jasno.

Aktivna vloga poslanca namreč izhaja iz njegovih zakonskih nalog in dolžnosti. In te niso samo terenske, pač pa so opredeljene tako, da se mora poslanec obsežno pripraviti na sodelovanje v zakonodajnih postopkih ter delovati kot zaveznik državljanov, ne pa kot pasivni opazovalec, ki se pripravlja na naslednje volitve. Naloge poslanca so, da se udeležuje sej državnega zbora, njegovih delovnih teles ter da predlaga sprejetje zakonov, daje pobude, postavlja poslanska vprašanja vladi ali posameznemu ministru, zahteva od organov državne uprave in lokalnih skupnosti obvestila in pojasnila.

Logar, čeprav ni v koaliciji, bi z vizijo, proaktivnostjo in zanimanjem lahko odpiral razprave in opozarjal na anomalije v družbi in na anomalije v zvezi s predlogi zakonov vladajoče koalicije. Z odsotnostjo na sejah pa to gotovo zmanjšuje zmožnost vplivanja na zakonodajne procese, kar ni ravno vrnitev zaupanja volivcem, ki so ga izvolili na funkcijo poslanca in za katero je (pre)plačan.

Kaznovan s padcem priljubljenosti

Odsotnost na sejah državnega zbora se mu tudi ni obrestovala pri priljubljenosti. Med julijem in novembrom 2024 mu je, kot je poročalo Delo, priljubljenost namreč padala. Logar, ki trdi, da se bo zavzemal za politično širino, bi slednjo lahko pokazal takoj, ko se je odcepil od stranke SDS, pa sodelovanja nismo videli. Prav tako pa ne nasprotovanja. Sivo polje, ki mu omogoča povezovanje s skoraj vsemi. Kot je za Delo povedal politolog s katedre za teoretsko analitsko politologijo na FDV, dr. Marinko Banjac, je Logar »s somišljeniki postavil polje, od koder lahko posega v vse smeri in je kompatibilen z marsičim in marsikom. Vseobsežno, nedodelano, fleksibilno. Vidi pa se, da so gospodarski program zgradili na neoklasičnih in neoliberalnih predpostavkah z nekaj socialne note, ki je tam bolj za legitimacijo.« Takšen program je po mnenju Banjaca pričakovan v kontekstu iskanja nujne podpore novega projekta tudi v gospodarstvu, brez katere projekt ne more uspeti, so še zapisali v Delu.

Senko Pličanič
Bobo
Je pa zanimivo, da prav nobenih etičnih pomislekov ni pokazal pri izbiri somišljenikov. V svet stranke je bil namreč sprejet nekdanji minister Senko Pličanič, ki je pod drobnogledom NPU zaradi izjemno visokih honorarjev, ki mu jih je omogočil nekdanji minister v Janševi vladi, Andrej Vizjak. Pličanič je namreč kljub številnim pravnikom na ministrstvu za okolje pisal zakonodajo, ki mu je omogočila visoke zaslužke. Ko smo pred mesecem vprašali Logarja, kako komentira dejstvo, da so se mu pridružili posamezniki, ki so v predkazenskih postopkih, je odgovoril, da »v kolikor bo prišlo do primera kazenske odgovornosti posameznega člana stranke, bo nadzorni odbor ustrezno ukrepal.« Kršitve statuta oz. vprašanja članstva v stranki presoja nadzorni odbor.

Senko Pličanič pa nam na naša vprašanja o njegovih načrtih in funkcijah, ki bi ga spet zanimale, ni odgovoril.

Zadnja razkritja

14. 1. 2025

DELO

Več kot 2/3 jih na ministrstvih dela od doma

Usklajevanje družinskega in poklicnega življenja, zmanjševanje stresa, večja motivacija in prihranek časa. To so glavni razlogi za delo od doma do tri dni na teden. Izvedeli boste, na katerih ministrstvih imajo največ privilegijev. Preverili smo tudi, ali kdo in na kakšen način preverja delo iz domačega fotelja? Morajo uslužbenci oddajati poročila? Pa tudi, kako najeti odvetniki služijo z vlado, čeprav imajo vsa ministrstva zaposlene svoje pravnike.

Preberi več

11. 1. 2025

IMG_9227

Nika and her three children were left with nothing; the landlord destroyed the stairs and drove away their dog

In November, we reported on a mother of three, Nika Mavrič, who was living in a rented apartment without electricity, heating, and with disrupted water supply. When she moved into the apartment in an old house, the landlord, Simon Kokelj, promised to complete the construction work, but he did not fulfill his promise. The dispute escalated to the point where, on Friday, November 29, the landlord cut off the makeshift stairs leading to her apartment.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme