28. 10. 2024

»Direktor Agencije za civilno letalstvo zapravlja, nam pa odreka vodo«

pilot

Pogoste politične menjave v vrhu CAA kažejo na podreditev strokovnega organa trenutni vladajoči politiki. / Profimedia

Z anonimnimi pismi, ki so jih zaposleni poslali na več medijev, »želijo opozoriti ministrico Alenko Bratušek, da je stanje pod direktorovanjem njenega izbranca Mihe Schnabla nevzdržno.« Bratuškova je seznanjena z anonimkami. Kaj pravi direktor?

Zaposlene na Agenciji za civilno letalstvo je najbolj prizadelo, da je »direktor odpotoval v Montreal s svojima dvema sodelavkama, sebi na davkoplačevalske stroške plačal prvi razred v avionu ter drag hotel, čeprav bi vsebino konference lahko vsi trije spremljali po spletu. Zaposlenim pa je na drugi strani z obrazložitvijo varčevanja odrekel vodo, ki si jo točijo v lončke. 

Direktorja Miho Schnabla, ki je bil imenovan pod ministrovanjem Alenke Bratušek, čeprav je njegovemu imenovanju takrat nasprotoval svet Agencije, smo povprašali po stroških potovanja treh zaposlenih v Kanado. V zakonitem roku nam je posredoval izpisek iz službenih kartic, cene letalskih vozovnic in strošek prenočitve:

Strošek letalskih kart za tri udeležence v Montreal:

5.841, 64 EUR

Strošek namestitve za udeležence v hotelu 4*:

6.050,03 EUR

(hotel Montreal Marriott Chateau Champlain)

Zaradi stavke osebja je bila s strani hotela ponujena možnost – brez dodatnih plačil – premestitve v hotel Le Centre Sheraton Montreal Hotel, zaradi česar je bil del bivanja realiziran v hotelu Le Centre Sheraton Montreal Hotel.

Celoten strošek službene poti v Montreal za tri udeležence Agencije za civilno letalstvo :

13.131,87 EUR

Kot so napisali na Agenciji za civilno letalstvo (CAA), je v ceno poleg stroška letalskih kart in namestitve vključen še strošek dnevnic za udeležence, strošek prevozov, strošek zdravstvenega zavarovanja v tujini, strošek ETA - Electronic travel authorization, strošek prenosa podatkov v 3. državi.

Direktor Agencije je potoval v poslovnem razredu, javni uslužbenki pa v ekonomskem razredu.

Slike hotela na spletu izkazujejo, da gre za hotel s štirimi zvezdicami v centru Montreala, ki je označen z oceno »fabulous« ali po slovensko bajen, pravljičen.

Številne odpovedi

Zaposleni so v anonimno pismo zapisali, da jim je direktor prvič v vseh letih odrekel vodo, ker se je izgovarjal na varčevanje. Direktor Schnabl je glede vode napisal, da ni šlo za »uvajanje varčevalnih ukrepov, pač pa je bila prekinjena pogodba za zagotavljanje vode v plastičnih balonih. Zakaj, ni napisal.

V Agenciji za civilno letalstvo naj bi bile razmere neznosne, odpovedi naj bi se vrstile, po dolgih letih je odšla tudi dolgoletna zaposlena za stike z javnostmi Polona Vagaja, ki je preživela številne direktorje. A kot smo poizvedovali, je Vagaja nove izzive iskala že dlje časa in razlog ni samo ali zgolj zaradi slabih razmer na Agenciji, so nam povedali viri. So se pa odnosi na Agenciji začeli krhati zato, ker je Alenka Bratušek pri imenovanju Schnabla povozila mnenje strokovnega organa in ni prisluhnila Svetu Agencije, pač pa je pred meseci samovoljno odslovila takratnega direktorja Jureta Griljca in agenciji vsilila novega direktorja. Zaposleni, ki občutijo vsakokratno menjavo na vrhu Agencije, so težko sprejeli odhod prejšnjega direktorja Griljca. A Bratuškove mnenje zaposlenih in mnenje Sveta Agencije ni zaustavilo, podredila si je Agencijo z imenovanjem svojega kandidata. 

Eden redkih, ki politično ni kadroval na Agenciji za civilno letalstvo, je bil minister za infrastrukturo Jernej Vrtovec v času Janševe vlade, čeprav so na vladi privzdigovali obrvi, ko je vztrajal, da bo takratni direktor Rok Marolt ostal. Vrtovec je, kot smo objavili pred meseci, to komentiral: »Letalstvo je ena najbolj reguliranih dejavnosti povsod po svetu in politika ne sme imeti dostopa do nje. Vpletanje v to področje ni hec.« 

Bratuškovi pa se obglavljanje Agencije za civilno letalstvo in imenovanje svojega kandidata ni obrestovalo. Tako so v Agenciji nezadovoljstvo, anonimke, ovajanja, medijske objave. Vse to pa ne krepi zaupanja v agencijo, ki je strokoven in ne političen organ. Ministrico za infrastrukturo Alenko Bratušek smo vprašali, če je seznanjena z razmerami na Agenciji za civilno letalstvo. Z ministrstva so zapisali: »Ministrica Bratušek je bila med prejemniki anonimnega pisma zaposlenih na Agenciji za civilno letalstvo. Svetu Agencije je izrazila pričakovanje, da preveri navedbe in ukrepa v skladu s svojimi pristojnostmi. Na podlagi prejetega anonimnega sporočila o domnevnem nezakonitem in neprimernem delovanju direktorja Javne agencije za civilno letalstvo RS je svet agencije prijavo z dne 5. 9. 2024 obravnaval na svoji izredni seji, ki je potekala dne 25. 9. 2024. Člani sveta so na sestanek na nevtralni lokaciji povabili anonimne avtorje, da bi jim dali priložnost, da bi svoje navedbe podprli z dokazili in dodatnimi obrazložitvami, vendar so to možnost odklonili.«

Se pa seveda postavlja vprašanje, ali so iskali »nezadovoljne, da jih kaznujejo? Zakaj so zahtevali soočenje, saj imajo vse napisano,« se sprašujejo zaposleni.

Z ministrstva so sicer še zapisali, da so bili seznanjeni z udeležbo treh zaposlenih iz Agencije na konferenci v Kanadi in pojasnili, da je bila delegacija, ki je sodelovala na 14. Konferenci ICAO o zračni navigaciji, sestavljena prav na njihov predlog, torej predlog Ministrstva za infrastrukturo. Prav tako je bila taka odločitev potrjena na vladi, prav tako na predlog MZI.

Zaposleni so še dodali, da bodo okoli prvega novembra razkrili še druge nepravilnosti na Agenciji za civilno letalstvo. 

Zadnja razkritja

21. 1. 2025

Golob, Črnec, Volk

Kdo je ugrabil slovensko policijo?

Pravkar se v zakulisju interpelacije zoper ministra Boštjana Poklukarja odvija prevzem nadzora in oblasti nad neodvisno institucijo, ki se v političnih rokah lahko spremeni v orodje za politične diskreditacije. Dobro leto pred parlamentarnimi volitvami je Gibanje Svoboda uspela prodreti v vse državotvorne institucije v državi, ki so ključni braniki pri zagotavljanju državne varnosti, upravljanju s tajnimi podatki in avtonomiji varnostnih organov. Policija je na prelomni točki.

Preberi več

14. 1. 2025

DELO

Več kot 2/3 jih na ministrstvih dela od doma

Usklajevanje družinskega in poklicnega življenja, zmanjševanje stresa, večja motivacija in prihranek časa. To so glavni razlogi za delo od doma do tri dni na teden. Izvedeli boste, na katerih ministrstvih imajo največ privilegijev. Preverili smo tudi, ali kdo in na kakšen način preverja delo iz domačega fotelja? Morajo uslužbenci oddajati poročila? Pa tudi, kako najeti odvetniki služijo z vlado, čeprav imajo vsa ministrstva zaposlene svoje pravnike.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme