27. 10. 2023

Golob podprl nabavo spornih računalnikov?

Emilija Stojmenova Duh

Ministrica za digitalno preobrazbo Emilija Stojmenova Duh. / Marko Vaupotič / M24

Emilija Stojmenova Duh še kar vztraja na položaju, kljub neracionalni nabavi 13.000 računalnikov za 6,5 milijonov evrov davkoplačevalskega denarja. Še več, o nameri za nakup je predhodno seznanila tudi predsednika vlade.

Je netransprentna, neupravičena poraba davkoplačevalskih sredstev v višini 6,5 milijonov evrov dovolj za odstop ministrice Emilije Stojmenove Duh? Pri modusu operandi aktualne vlade so milijoni, ki skozi javne razpise frčijo v roke prijateljev in podjetij s pomanjkljivimi referencami, zanemarljivi, čeprav se država utaplja v zgodovinsko neprimerljivi sanaciji po poplavah, kolapsu zdravstvenega in socialnega sistema ter gospodarski recesiji. Ministrica v pisnem odgovoru vehementno zatrdi, da je predsednik vlade celo seznanjen z njenimi velikopoteznimi nakupi računalnikov in da je "predsedniku vlade dr. Robertu Golobu predhodno in pravočasno komunicirala aktivnosti ministrstva." Za nakup pa ima "po noveli zakona o spodbujanju digitalne vključenosti pravno podlago in zakonsko obvezo za zagotavljanje sredstev in nakup računalniške opreme." Zato, je prepričana, je Robert Golob ni pozval k dostopu.

Še vedno čakamo pojasnila iz vladnega kabineta, kjer tudi po več kot 48 urah še niso našli časa za dodatna pojasnila v zvezi z nakupom in sprejemanjem objektivne odgovornosti za očitno, kot navajamo v nadaljevanju besedila, sprenevedanje, zapletanje v neresnice in neracionalno zapravljanje denarja državljank in državljanov.

Premier seznanjen z nabavo

Predsednik vlade dr. Robert Golob je po naših informacijah na mizo dobil pojasnila in potrditev ministra za izobraževanje Darija Felda, da konkretnega dogovora o prevzemu računalnikov z ministrico za digitalno preobrazbo niso imeli in ga niso sklenili.

Ministrica, kot smo razkrili v ponedeljek, v javnosti še vedno predstavlja in zagovarja nakup 13.000 prenosnikov kot dogovorjen posel z Zavodom za šolstvo in ministrstvom za izobraževanje. Kljub temu da sta nam obe instituciji medsebojne dogovore z ministrico zanikali. Direktor Zavoda za šolstvo dr. Vinko Logaj, na katerega se sklicuje ministrica, pa jo je prav v našem mediju včeraj postavil na laž.

Ministrstvo preselila v bližino doma

V kabinet predsednika vlade smo zato že včeraj vprašali, ali bo Robert Golob terjal pojasnila in odgovornost ministrice Stojmenove Duhove in zaradi neracionalnega nakupa računalnikov zahteval njen odstop? Odgovora iz vladnega kabineta še nismo prejeli, je bil pa po turbulencah v lastni stranki včeraj predsednik vlade dovolj zgovoren, ko je napovedal krčenje ministrstev. Eno od novoustanovljenih resorjev, ki mu po kratki in zapravljivi vladavini Emilije Stojmenove Duh preti ukinitev, je prav ministrstvo za digitalno preobrazbo. Očitki na račun njenega ministrstva so se pojavljali v več medijih. V časopisu Delo so tako v začetku leta zapisali, da je »ministrstvo brez konkretne strategije in akcijskega načrta, da pa so uspeli predvsem preobraziti sebe z delno selitvijo v Maribor.«

V ozadju odločitve za preselitev na margino pa seveda ni bila decentralizacija, kot je rada poudarila ministrica, pač pa dejstvo, da je ministrica pisarno približala svojemu domu. Sicer bi v želji po decentralizaciji v štajerski prestolnici ali kje drugje lahko videli še katerega od ministrstev, pa se to ni zgodilo. Še en dokaz več torej, da ministrica pač reče in napiše tisto, kar ji v trenutku ustreza. Bodisi da gre za decentralizacijo ali pa, da je nekaj usklajeno in dogovorjeno z drugimi, čeprav v resnici ni.

Je pa vendarle po letu in pol premier ugotovil, da je s takšnim številom ministrstev medresorsko usklajevanje praktično nemogoče, s čimer je tudi sam povozil vse besede, ki jih je izrekel ob ustanovitvi megalomanskega števila kar 20 resorjev, največ v katerem koli mandatu.

Spremembo zakona o vladi, ki predvideva nova ministrstva, so ob zagonu širitve upravičevali takole: »Sprememba organizacijske strukture, pojasnjujejo v kabinetu predsednika vlade Roberta Goloba, bi omogočila hitro in učinkovito odzivanje na prioritetnih področjih (zeleni prehod, socialna politika, mladim prijazna stanovanjska politik). Manjše število ministrstev po mnenju koalicije ne pomeni avtomatično boljše operativnosti vlade, večje število ministrstev naj bi pomenilo, da bodo  ta bolj vitka po obsegu in vsebinah, a zato bolj operativna in odzivna.«

Z današnje časovne distance in hitrostjo ukrepanja vlade po poplavah ali celo uresničevanju napovedanih reform so tedanje izjave o ustanovitvi več ministrstev povsem neresne.

Golob bo krčil, ministrica pa zaposluje

Koliko so nas ustanovitve in širitve ministrstev v resnici stale? Odločevalci so takole zatrjevali: »Dodatnega zaposlovanja ne bo, šlo bo za prenos kadrov.« Samo te dni pa je ministrica Stojmenova Duh odprla razpise za dodatno zaposlovanje na ministrstvu za digitalno preobrazbo, čeprav Golob napoveduje drastično nižanje resorjev. Ministrici smo zato včeraj poslali še vprašanja o razlogih za razpis kar petih zaposlitev za delovno mesto podsekretarja na njenem ministrstvu, zanimalo nas je, kakšne bodo naloge zaposlenih in zakaj pravzaprav potrebujejo tolikšno okrepitev, pa odgovora od nosilke digitalnega resorja nismo prejeli. Prav tako ministrica še kar molči o tem, ali bo prevzela odgovornost po neracionalni nabavi računalnikov in ali jo je medtem prvi med ministri že poklical na zagovor.

Bo ministrica torej po neresnicah in neupravičeni porabi naših sredstev odstopila sama ali jo bo preposto odrezal Robert Golob, ko bo krčil in združeval ministrstva?

Zadnja razkritja

3. 10. 2024

915499_1726145422-dsc03800-1726145119

Zakaj Borut Sajovic ni primeren za ministra

Kandidat za ministra za obrambo ima glede na svoje pretekle funkcije nesorazmerno veliko premoženja, zato je javnost upravičena izvedeti, od kje izvor tega premoženja. Predvsem v luči dejstva, da je glede na podatke v zemljiški knjigi njegova družina večino svojega premoženja pridobila v času njegovega županovanja. Zato apeliramo na bodočega ministra, da javnosti transparentno pojasni izvor premoženja, ki ga je popisal portal Oštro.

Preberi več

1. 10. 2024

1710318311-172a6846-1710318295296

Devet let blatenja in diskreditacij v politično zmontiranem procesu

Devet let je bila ugledna profesorica z mednarodnim priznanjem in vidna političarka stranke SD Metka Tekavčič tarča kritik, diskreditacij, sramotenj, blatenja in obtožb o naklepnem prejemanju ter razdeljevanju dodatkov profesorjem in drugim zaposlenim na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Zdaj je dočakala sodbo: oproščena vseh obtožb! Zadeva zoper njenega sodelavca, zaslužnega profesorja, nekdanjega dekana in finančnega ministra Dušana Mramorja pa je konec lanskega leta zastarala, s čimer ni mogel dokazati svoje nedolžnosti. Afera dodatki pa je leta 2016 končala njegovo politično kariero in resno načela njegovo zdravje. V nenavadnem, če ne tudi zmontiranem političnem procesu sta prominenta ekonomista doživljala ne samo sodni in medijski linč, ampak tudi razčlovečenje. Že takrat je kazalo, da gre za dobro zrežiran in premišljen proces diskreditacije tedanjega ministra za finance, z oprostilno sodbo pa se je samo še potrdilo. Vladajoči politiki ne izbirajo sredstev za ohranitev svojega položaja tudi na račun uničenja karierne poti strokovnjakom mednarodnega formata.

Preberi več

29. 9. 2024

Emanuela, 3

Ko srce ne bije po načrtih

To je zgodba o mali Emanueli, ki je preživela več srčnih operacij. To je zgodba o preživetju po tem, ko so zdravniki eden za drugim staršem predlagali prekinitev nosečnosti. Je zgodba s srečnim koncem, ki jo je za naš portal strnila nekdanja novinarka Katarina Stano. Njena zgodba navdihuje zato, ker je Katarina zaradi svoje novinarske vztrajnosti zahtevala več in več informacij, ker je brskala, se povezovala z drugimi, potovala iz države v države in ni slepo verjela nikomur. To je zgodba o srčni novinarki, ki se je borila z razumom, o srčnih zdravnikih in srčni napaki. In srečni štiričlanski družini.

Preberi več

26. 9. 2024

914832_209-jusic-poklukar2

Zakaj se šefu policije maje stolček in zakaj je interes vlade, da ima policijo na vrvici?

Po naših informacijah se direktorju policije Senadu Jusiću, ki še čaka na odločitev sodišča v tožbi zoper njegovo (sporno) imenovanje, maje stolček. Glavni očitek prvemu policistu v državi je, »da ni nič naredil za izboljšanje katastrofalnega kadrovskega stanja v policiji.« Po drugi strani pa nam pripovedujejo, »da tako klientelističnega kadrovanja, kot je zdaj, v Policiji še ni bilo.« Požar z rokohitrskimi akcijami gasi vlada, ki je vpoklicala vse rezerviste vedoč, »da je vrag vzel šalo!« Rešitev ali tveganje? Policisti odgovarjajo: »Vlada umetno ustvarja občutek varnosti. Ne bomo varuške rezervistom. Če imajo vsa pooblastila, naj prevzamejo tudi vso odgovornost!« Stanje v policiji še nikoli ni bilo tako napeto, kot je v tem trenutku. Izredne razmere tudi na Centru za varnost in zaščito, kjer varujejo državnike. Kaj to pomeni za njihovo varnost, splošno varnost in pot organiziranega kriminala? In kdo si ne želi dobro organizirane in učinkovite policije?

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme