27. 2. 2024

PLUS

Milijonski odpis dolgov in pregrešno draga obnova

Ministrca Katičeva na festivalu

Ministrica Katičeva na festivalu / facebook

Imenovanje Andreje Katič na mesto ministrice za pravosodje pomeni status quo za pregon gospodarskega kriminala, saj je prav mandat Katičeve zaznamovala ena največjih afer slovenskega pravosodja, 29-milijonski odpis dolgov družini Janković. Prav v času Katičeve naj bi bila podpisana prva pogodba za astronomsko obnovo sodišča na Jesenicah, ki je dobilo kar tri popolnoma opremljene kuhinje s pečicami.

V času ministrovanja Andreje Katič so družini Janković odpisali 29-milijonski dolg, na drugi strani pa smo v medijih gledali zgodbe o odvzemih stanovanj za nekaj tisoč evrov. Prav tako se je izkazalo, kako problematičen je primer nekdanjega mariborskega župana Franca Kanglerja, ki se je znašel v več kazenskih postopkih, iz vseh pa je izšel brez dokončne obsodbe. Je ministrica pripravila zakonodajo, ki bi kazenske postopke naredila bolj učinkovite? Je naredila kaj na področju insolvenčne zakonodaje? Še vedno imamo kazenski postopek sestavljen tako, da v njem velikokrat neuspešno sodelujejo policija, tožilstvo in sodišče, ki v primeru počasnosti in padanja primerov prelagajo odgovornost eden na drugega. V primeru Kanglerja je tožilstvo usmerjalo policijo, kar naj bi pomagalo k hitri preiskavi, a se velikokrat zgodi prav nasprotno. Namesto hitre in učinkovite policijske preiskave traja več let, preden se kaj premakne. Ministrica ni poskrbela za to, da bi se recimo skrajšale ali ukinile nepotrebne sodne preiskave, na kar so že v njenem mandatu opozarjala sodišča. Ministrica Katičeva ni storila ničesar. Kot je leta 2020 ugotovil preiskovalni novinar Anže Voh Boštic za portal Pod črto, je bila ministrica Katičeva vprašljiva za ministrico, saj je na konkretna vprašanja o težavah v sodstvu: »Ponujala dolge odgovore, ti so bili pogosti površinski in nestrukturirani, celo raztreseni. Ministrica v novinarskem intervjuju glede pregona gospodarskega kriminala ni odgovarjala le na zastavljeno vprašanje, ampak je v odgovor mešala tudi druge tematike. Z odgovori na podrobnejša podvprašanja pa je imela težave.«

Zadnja razkritja

7. 11. 2024

Upokojenci

Več kot pol upokojencev v revščini: »Ko plačam položnice, ni nič za v lonec«

Od 645.219 upokojencev jih več kot 350 tisoč prejema pokojnino pod pragom revščine, ki je 903 evre. Upokojenci, ki so delali 40 let, so nam pokazali položnice in stroške. Medtem ko je vlada v koalicijski pogodbi obljubila dostojne pokojnine in kakovostno, varno starost, pa dve tretjini danes zaposlenih, ki prejemajo povprečno plačo, ob upokojitvi čaka življenje v revščini. Politiki pa pred bližajočimi se volitvami v največji homogeni skupini državljanov že vidijo tarče za svoje karierne ambicije.

Preberi več

3. 11. 2024

poslovodstvo-1-e1649156543556

S povišico zadušili stavko in odslovili tri direktorje

Na Slovenskih železnicah se je tik pred prazniki začela čistka. Nadzorni svet je razrešil tri vodilne, med njimi finančnega direktorja in nagrajeno menedžerko. Strojevodje grozijo s stavko za višje plače. Po robu so se postavili tudi svojemu zastopniku in dolgoletnemu sindikalistu Silvu Berdajsu. Medtem ko sami zaslužijo okoli 2000 evrov bruto na mesec, pa prvi med sindikalisti odnese najmanj štirikrat več in zasluži skoraj toliko kot generalni direktor Dušan Mes. V podjetju vre tudi zaradi Berdajsovega sina, ki je zaradi poslovanja »po domače« dobil opomin pred odpovedjo. Družinska hobotnica kljub vsemu ni ogrožena, prav tako so varne zaposlitve političnih odpadnikov. Še več: pripravlja se scenarij za kar 7 milijonov evrov povišic.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme