13. 6. 2024

S hrupom jim uničuje zdravje, odgovorni pa si pilatovsko umivajo roke

IMG_7245

Dragica Veronek je najbližja soseda obrata Strojegradnja Vučko. / Preiskovalno.si

Neprespane noči, pešajoče zdravje, poškodbe na hišah …, to so le nekatere od težav prebivalcev s središča Ptuja, ki trdijo, da so zaradi hrupa, ki prihaja iz podjetja Strojegradnje Vučko, oropani normalnega življenja. Vsi njihovi pozivi in prošnje so pri pristojnih naleteli na gluha ušesa in zaprta vrata, zato so se v upanju po izboljšanju bivanjskih pogojev obrnili na naš medij, ki so ga, kot so navedli, spoznali kot zaupanja vreden, verodostojen in pravičen medij.

Piše: Žiga Fabjan

»Hrupno vsak dan postane že zgodaj zjutraj, nekaj čez 6. uro. Dela potekajo dan in noč, ob koncih tedna in za praznike, zato hrup skoraj nikoli ne potihne,« razlaga Dragica Veronek, ki stanuje v hiši na Čehovi ulici, neposredno nasproti obrata, kjer se od leta 2000 ukvarjajo s kovinostrugarstvom, strojegradnjo in orodjarstvom.

V »jami«, kakor domačini imenujejo prostor, kjer je bila nekdaj gramoznica, je lastnik Strojegradnje Vučko, Aleksander Vučković, v zadnjem desetletju razvil proizvodnjo, ki po mnenju domačinov ne sodi v strnjeno naselje, ampak, glede na obseg, v industrijsko cono. Sprva so se z Aleksandrom Vučkovićem, ki je posel prevzel od svojega očeta, prav tako Aleksandra, poskušali pogovoriti, a so naleteli na gluha ušesa. Celo več – pričakale so jih žaljivke. Vučković, tako sosedje, se za njihove težave z zdravjem in škodo na nepremičninah vse do danes ne zmeni.

»Jama«, v kateri je delavnica Strojegradnje Vučko
Preiskovalno.si

Kaj delata inšpektorat za delo in kaj inšpektorat za okolje?

Svoj prav so prebivalci zato večkrat skušali dokazati pristojnim institucijam, a so bili deležni le prelaganja odgovornosti. Iz dokumentacije, ki jo pokaže Jožica Podpečan, stanujoča na Seliškarjevi ulici, je razvidno, da se je med leti 2008 in 2019 obrnila tako na Mestno občino Ptuj, Upravno enoto Ptuj, Inšpektorat za delo, Inšpektorat za okolje in prostor … Nekateri državni organi se zdaj več niti ne imenujejo tako, kot so se ob podajah prijave, vendar sosedom Strojegradnje Vučko – prebivalci najbližjih hiš so zbrali tudi 20 podpisov, s katerimi nasprotujejo obstoječemu stanju – to ni pomagalo. Njihove prijave so si si institucije bodisi podajale med seboj bodisi jih zaradi umanjkanja pravne podlage zavrgle.

Inšpektorat za okolje in prostor je leta 2017 med inšpekcijskim pregledom sicer ugotovil pomanjkljivosti in podjetju naložil ponovne meritve emisij hrupa v okolje, ki pa so nato pokazale, da so bili vsi izmerjeni parametri za ves čas obratovanja v dovoljenih mejah. Enako so pokazale meritve emisij v zrak. Meritve hrupa je leta 2020 naročila tudi Mestna občina Ptuj, vendar tudi te niso pokazale, da bi emisije presegle mejne vrednosti. Dragica Veronek je prepričana, da je bil Vučkovič o izvedbi meritev vnaprej obveščen ter da je ukazal zaustavitev strojev in s tem prikrojil rezultate meritev ter da si mir kupuje tudi s podkupninami, kot nam je povedala tudi v kamero.

Podjetnik zavrača očitke

Iz podjetja Strojegradnje Vučko so se na našo prošnjo za komentar navedb Dragice Veronek odzvali pisno. Aleksander Vučkovič je odločno zavrnil očitke o podkupovanju in jih označil za »grobo obrekovanje tako mene kot zaposlenih na občini in v inšpekcijskih službah brez vsake podlage«. V podjetju so zapisali, da prav tako ne drži podatek, da so bile meritve hrupa izvedene ob zmanjšanem obsegu dela: »Ko meritve naročimo, se izvajalec predhodno ne najavi, ampak pride izvajat meritve nenapovedano. Meritve najprej izvedejo na določeni razdalji od našega obrata, nato ob samem obratu, na koncu pa tudi v samem obratu. Šele ko izvajalec pride v sam obrat, smo seznanjeni z njegovo prisotnostjo.« Pri Strojegradnji Vučko so dodali, da se po navodilih izvajalca meritve izvedejo za vsak posamezni stroj v času delovanja, kot tudi za vse stroje hkrati, »zato ni mogoče, da bi se meritve izvedle v zmanjšanem obsegu oziroma na način, da bi bili nekateri stroji ustavljeni«. V skladu s predpisi morajo v podjetju meritve hrupa izvajati vsake tri leta. »V vseh letih našega delovanja izvajalci meritev še nikoli niso ugotovili, da bi hrup naših strojev presegal dovoljene meje hrupa.« V Strojegradnji Vučko so navedli tudi, da imajo vsa potrebna dovoljenja tudi za delo v nočnem času in da je hrup, ki nastaja ob delu, pod mejo dovoljenega za delo ponoči.

Občina brezbrižna do krajanov

Do ugotovitve, da je hrup znotraj dovoljenih mejnih vrednosti, so prišli tudi na Mestni občini Ptuj, ki je devetdnevne meritve pri pooblaščeni družbi EPI Spektrum junija 2021 naročila na poziv sosedov Strojegradnje Vučko. »Iz sklepne ocene poročila je razvidno, da mejni vrednosti za celotno obremenitev za III. stopnjo varstva pred hrupom (ki obsega območje stanovanj, op. a.) nista bili preseženi v nobenem dnevu meritev,« so nam odgovorili z Mestne občine Ptuj. Na naše vprašanje, če so stopili v stik s predstavniki Strojegradnje Vučko in opravili pogovore o morebitni selitvi dejavnosti podjetja, kar je zahteva domačinov, pa so odgovorili, da ne. Pilatovsko so si oprali roke, češ, da je »MO Ptuj naredil, kar je lahko«. Vendarle pa bi vsaj lahko sprožili pogovore; Aleksander Vučković je namreč zanikal, da proizvodnje ne želi preseliti na drugo lokacijo. »V primeru, da bi nam Mestna občina Ptuj zagotovila primerno nadomestno lokacijo, bi se z veseljem in v najkrajšem možnem času preselili.«

A za zdaj vlada status-quo, medtem pa posledice hrupa in vibracij, ki jih proizvajajo stroji, stanovalci Čehove, Lazarjeve in Seliškarjeve ulice občutijo na svojem zdravju. »Celo telo mi dreveni, imam povišan srčni utrip, čutim globok pritisk v prsnem košu in neznosne bolečine v glavi,« tarna Davorin Veronek, Dragičin sin, ki mu je zaradi nespečnosti zdravnik predpisal pomirjevala. Zdravila jemlje tudi Jožica Podpečan, in sicer za zniževanje krvnega pritiska in antidepresive.

NIJZ: Hrup je škodljiv za zdravje!

Da hrup pri preveliki izpostavljenosti pri ljudeh negativno vpliva na zdravje, opozarjajo tudi na Nacionalnem inštitutu za javno zdravje. Kot navajajo, lahko hrup povzroča poškodbe sluha, motnje spanja, povišan krvni tlak, vznemirjenost, poslabšanje psihičnega stanja in povečano tveganje za pojav srčno žilnih bolezni. Za temi simptomi bolehajo tudi naši sogovorniki.

Na udaru pa ni le zdravje. Jožica Podpečan je bila zaradi vibracij delovnih strojev, ki se po tleh prenašajo na njeno hišo, primorana že dvakrat sanirati fasado in ploščice. »Dokler se obrat ne bo preselil, bo na mojem domu nastajala škoda, ki jo plačujem iz lastnega žepa,« pravi Jožica, ki se sprašuje, kje se je v tej družbi izgubilo poštenje.

V Strojegradnji Vučko kakršenkoli negativni vpliv hrupa in vibracij, ki so posledica obratovanja delavnice, tako na zdravje kot na objekte, sicer zavračajo. »Ne naši delavci ne jaz osebno, ki smo hrupu najbolj izpostavljeni, nimamo nobenih težav z zdravjem,« trdi Aleksander Vučković, ki je prepričan, da so predpisane omejitve hrupa postavljene tako, da je poskrbljeno za zdravje delavcev in okoliških stanovalcev. Krivdo Vučković prelaga na bližnjo železniško progo, ki da je vir hrupa in vibracij, nad katerimi tarnajo domačini.

»Vsak dan je enak drugemu, tako ne gre več naprej,« pa je ogorčen Davorin, ki ga skrbi tudi za dobrobit mladoletnega sina. Pri družini Veronek so zato že razmišljali, da bi se preselili, toda nočejo zapustiti doma, v katerem živijo že 40 let. »Doma naj bi se človek počutil varno in občutil mir,« se glasi ta trenutek njihova edina želja. Ali jo bodo uslišali tako v Strojegradnji Vučko kot na Mestni občini Ptuj, bomo na našem portalu skrbno spremljali.

Vprašljiva samopromocija

Med brskanjem po spletni strani Strojegradnje Vučko smo opazili, da se podjetje promovira tudi z mnenji strank. Na vprašanje »Kaj o nas pravijo naše stranke?«, so odgovorile tri osebe, za katere lahko z veliko gotovostjo trdimo, da ne obstajajo.

Strojegradnja Vučko se na spletni strani oglašuje z mnenji oseb, ki ne obstajajo
Zajem zaslona

Analiza fotografij namreč razkrije, da sta dve pridobljeni s spletnih strani, ki ponujajo vzorčne fotografije. Na fotografiji, ki je prikazana ob imenu Jane Dovč, pa je v resnici ameriška pisateljica Jeannie Vanasco – v tem primeru bi lahko govorili tudi o kraji identitete.

Pod črto:

Spoštovani bralke in bralci, vsi, ki vas sistem postavlja v šibkejši položaj, hvala, ker ste izbrali in prepoznali naš medij za vreden zaupanja, medij, ki si upa vaše zgodbe preveriti in jih prenesti v javnost, medtem ko vam močnejši igralci v spregi z odločevalci zapirajo vrata in postavljajo ovire. Na preiskovalno.si smo se zavezali, da bo osnovno poslanstvo medija usmerjeno v izpričevanje ljudi brez zvez in brez političnega pedigreja. Da bomo na strani tistih, ki sami ne morejo preseči sistemskih blokad, da bomo vaš glas za spremembe, še posebej če gre za vaše zdravje. Zato bomo od odločevalcev terjali odgovore na vaša vprašanja.

Pišete nam lahko na: natasa.markovic@mediapartner.si  in barbara.pance@mediapartner.si

Zadnja razkritja

5. 9. 2024

fd1fa205f0af268e6fdc-2

Fantje z rajskih otokov milijonski dolg obesili slamnatemu lastniku

Družba T7U, bolj znana kot Majbert Pharm nekdanjega velikega korona zaslužkarja Klemna Nicolettija, ima slabi dve leti po epidemiji izpraznjen račun. 3,5 milijona evrov, ki so jih v nekaj mesecih od države, bolnišnic in lekarn zaslužili s prodajo spornih kitajskih testov, so postrgali z računa. Za druščino fantov, ki se je med epidemijo javno bahala na eksotičnih destinacijah, so poleg suma zlorabe javnega denarja ostali tudi enormni dolgovi. Več kot milijon evrov znaša dolg do države, bank in zasebnih upnikov. Ti so kot razkriva sodišče v javno dostopnem sklepu, razkrili višino dolga in blokirali postopek izbrisa. Kolovodja združbe Klemen Nicoletti pa se je od poslov z medicinskimi pripomočki preusmeril v posel z nepremičninami.

Preberi več

3. 9. 2024

lunchbox-apple-near-books-alarm-clock

»Pripraviti obrok za dva evra, ki ga bo mladina pojedla, ne pa vrgla v smeti, je na meji razumnega.«

3,042 €. To je povprečna cena osnovnošolskega kosila od lani. Organizatorji šolske prehrane morajo za ta denar otrokom in mladostnikom zagotoviti polnovreden obrok, kar je, sploh v času prehranske draginje, poseben izziv. Še posebej odslej, ko mora šolska prehrana pretežno temeljiti na živilih rastlinskega izvora. Soje, čičerike, leče in boba v Sloveniji ne pridelamo dovolj ali pa sploh ne. Uvažamo jih iz tretjih držav, kjer so vprašljivi tako standardi pridelave kot varnost transporta. Bo kdo preverjal standarde kakovosti?

Preberi več

29. 8. 2024

tina gaber robert golob pl

Od prestiža za izbrance do sramotnih plač v domovih za starejše

Objavljamo osnovne dohodke tistih, ki skrbijo za starejše skoraj 356 dni v letu. Večina ne dobi niti minimalne plače in jim je razliko potrebno doplačevati. Ob tem ko predsednik vlade s svojo izbranko potuje in se predaja spominom na mladost, eni životarijo v bedi. Zato apeliramo na vlado, ki je v koalicijsko pogodbo zapisala ukinitev doplačevanja do minimalne plače oziroma uzakonitev osnovne plače kot minimalne, da nemudoma poskrbi za finančno ureditev razmerij, saj je v Sloveniji zaradi pomanjkanja že skoraj 4000 zaposlenih v domovih praznih več kot 1000 postelj, čakalne dobe za dom pa so dolge tudi pet let in več. Mnogi starostniki so medtem sami doma brez vsakršne oskrbe.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme