4. 6. 2024
Predsednik Nove Slovenije Matej Tonin kot nosilec strankine liste na volitvah v Evropski parlament v svoji kampanji posebno pozornost namenja področju migracij. V javnosti se, tudi z oglasnimi sporočili, objavljenimi tudi na spletnih straneh nekaterih medijev, predstavlja kot »prvi slovenski politik, ki se je javno zavzel za uvedbo t. i. avstralskega modela migracij za rešitev evropske migrantske krize.« Da gre za goli populizem, pa opozarjajo v Pravnem centru za varstvo človekovih pravic in okolja.
Izjava: »Rešitev za migracije je avstralski model.«
Uvedbo avstralskega modela migracij je Matej Tonin propagiral v več soočenjih. V soočenju nosilcev list parlamentarnih strank na RTV Slovenija, ki je potekalo 20. maja, je izjavil: »V Novi Sloveniji zagovarjamo, da bi morala Evropska unija uvesti avstralski model, kjer je sporočilo preprosto. Ilegalen vstop v Evropsko unijo ni mogoč, če vstopiš v Evropsko unijo ilegalno, te vrnemo v svojo državo izvora. Vstop v Evropsko unijo je mogoč samo na legalen način.« V Spotkastu, podcastu portala Siol.net, pa je 16. maja v soočenju z Matjažem Nemcem Tonin dejal: »Mislim pa, da bo v naslednjem mandatu treba narediti korak naprej in iti v avstralski model. Ki pa je zelo preprost, in sicer, kdor pride v Evropsko unijo nelegalno, je pač vrnjen tja, od koder je prišel. In jaz mislim, da je to zelo enostavna politika. Da je vstop v Evropsko Unijo mogoč samo na legalen način. In tako rešitev mora podpreti vsakdo, ki deluje v okviru vladavine prava.«
Tonin je avstralski model ravnanja z migranti postavil v ospredje svoje politične agitacije, čeprav je ta že dalj časa deležen kritik človekoljubnih in nevladnih organizacij, ki se ukvarjajo s pomočjo migrantom. Politične točke želi Tonin populistično nabirati z idejami o zaostrovanju azilne zakonodaje, čeprav bi neposredna implementacija avstralskega modela v Evropski uniji pomenila nespoštovanje veljavnih uredb in direktiv, torej kršitev evropskega pravnega reda. Na to so opozorili pri Pravnem centru za varstvo človekovih pravic in okolja (PIC), kjer v okviru projekta Spremljaj_spreminjaj EU! analizirajo izjave kandidatk in kandidatov na evropskih volitvah. Pod drobnogled so pravniki PIC vzeli Toninovo izjavo, izrečeno na Spotkastovem soočenju, in jo označili za zavajajočo. V obrazložitvi, zakaj menijo, da gre za zavajanje, so zapisali: »V skladu z Ženevsko konvencijo ter določbami uredb in direktiv, ki so del Skupnega azilnega sistema EU, države članice oseb, ki prosijo za mednarodno zaščito, ne smejo kaznovati za nezakonit vstop. Omenjeni dokumenti tudi izrecno prepovedujejo odstranitev oseb, ki prosijo za mednarodno zaščito z ozemlja, dokler o njihovi prošnji za mednarodno zaščito ni odločeno.« Države članice Evropske unije zavezuje tudi t. i. prepoved vračanja oziroma načelo nevračanja (ang. non-refoulment), ki določa, da se oseb ne sme prisilno vračati v države, kjer bi bilo njihovo življenje ogroženo ali pa bi bili tam izpostavljeni mučenju in drugim krutim, nečloveškim ali poniževalnim ravnanjem. V PIC so v analizi opozorili, da pomankanje zakonitih poti za vstop v EU osebe, ki bežijo, sili v iskanje bolj nevarnih poti in iskanje uslug tihotapskih mrež. Tihotapci begunce izpostavljajo življenjsko ogrožajočim nevarnostim in nasilju. »Izguba življenj na Sredozemskem morju ali na t. i. balkanski poti je direktna posledica odvračalnih politik držav članic EU,« so še zapisali pri PIC.
Kot zavajajočo so pri PIC označili tudi Toninovo izjavo v videu, ki ga je na družbenem omrežju X objavil 21. maja. Tonin je bil prepričan, da je našel ključ do reševanja ilegalnih migracij: »Ilegalne migracije se da rešiti na preprost način. To je, da kdorkoli v Evropo pride ilegalno, bo takoj vrnjen v svojo državo. Brez milosti. Enostavno in preprosto.« V PIC so opozorili, da države članice EU v skladu z Ženevsko konvencijo prosilcev za mednarodno zaščitno ne smejo kaznovati za nezakonit vstop, niti jih odstraniti s svojega ozemlja, dokler o njihovi prošnji ni odločeno. »Države članice so osebam, ki prosijo za mednarodno zaščito, dolžne omogočiti dostop do teritorija in obravnavati njihove prošnje za mednarodno zaščito,« so Toninov populizem ovrgli pri PIC.
***
Spomnimo, da so evroposlanci aprila po osmih letih pogajanj potrdili evropski pakt o migracijah in azilu, namen katerega je celovito urediti upravljanje migracij v Evropski uniji. Pakt bo začel veljati leta 2026, med drugim pa prinaša solidarnost med državami članicami EU; te bodo lahko finančno prispevale v skupni sklad, ponudile operativno podporo ali sprejele prosilce za azil iz druge članice.
V svojih nastopih je Tonin migracijski pakt označil za dokaz, kako počasno je odločanje v Evropski uniji. Čeprav je navedel, da pakt prinaša tudi pozitivne ukrepe, kot je pospešitev azilnih postopkov, je Tonin je prepričan, da migracijski pakt prinaša popolnoma napačno sporočilo: »To pa je, da se recimo Ahmedu iz Alžirije, ki ima 300 evrov povprečne plače, še vedno splača na nevarno pot v Evropsko unijo.«
Pakt o migracijah je v Evropskem parlamentu sicer podprla tudi evroposlanka NSi Ljudmila Novak, predhodnica Tonina na čelu Nove Slovenije.