31. 5. 2024

Populizmi: Matjaž Nemec

sd_matjaznemec_20200609

Matjaž Nemec je nosilec liste SD na prihajajočih evropskih volitvah. / Socialni demokrati

Matjaž Nemec, evropski poslanec in podpredsednik Socialnih demokratov, je na soočenju nosilcev list v oddaji 24ur zvečer svaril pred vzponom skrajne desnice, kar samo po sebi ni populizem, vendar pa je prav pri tej temi izkoristil čas in nas spomnil na ksenofobne izjave državnega sekretarja Svobode, Damirja Črnčeca. Svoboda prav te dni promovira slogane proti sovražnemu govoru. Pa spomnimo, zakaj se zdi Nemcu pomembno, da vidimo pravi obraz Svobode.

Matjaž Nemec, soočenje kandidatov nosilcev list za evropske volitve v oddaji 24ur zvečer, 29. maja.

»Vsa politika SDS-a zadnjih let nakazuje, da to več ni zmerna desna stranka. To dokazujejo tudi glasovi njenih poslancev v Evropskem parlamentu, kjer jih dejansko potiska skrajno desno že leta. Tisto, kar je evidentno, je, da se je tudi retorika njihovega predsednika v zadnjih letih zelo zaostrila in velikokrat celo naslavlja z neprimernimi parolami, kot so pozivi k oboroževanju. Njihov 'track record', vse tisto, kar so do danes naredili, sega že nekaj let nazaj. Spomnite se Damirja Črnčeca in povezave z neonacisti. Spomnite se rumenih jopičev, ki so dejansko bili povezani neposredno s to stranko. Spomnite se Žana Mahniča in pričevanja pričevalcev na KNOVS-u (Komisiji za nadzor obveščevalnih služb), takrat ko je bil Žan Mahnič svetovalec za nacionalno varnost v kabinetu predsednika vlade … Torej, čas je, da se zavedamo, da je vrag vzel šalo. Ne samo v Evropi, ampak tudi doma.«

S temi besedami je Matjaž Nemec odgovoril na vprašanje voditelja Uroša Slaka, ali je SDS prava izbira na volitvah v Evropski parlament. Slak je pri tem citiral Branka Grimsa, poslanca SDS in prav tako kandidata za evroposlanca, ki je izjavil, da je treba iti na evropske volitve in voliti »desno, desno in samo desno«, pri čemer je po Grimsovih besedah najbolj desna v politični ponudbi danes SDS.

Nemec je v svojem odgovoru pojasnil, zakaj SDS po njegovem mnenju ni več zmerna desna stranka – ali, kot jo je v repliki označila evroposlanka Romana Tomc, »desnosredinska« –, temveč je poskušal argumentirati nasprotno. Pri tem se je Nemec poslužil naštevanja spornih povezav stranke SDS, tudi z neonacisti in Damirjem Črnčecem, nekdanjim tesnim zaveznikom Janeza Janše. Črnčec, ki je v času vlade Marjana Šarca v njegovem kabinetu opravljal funkcijo sekretarja za nacionalno varnost, danes pa je državni sekretar na ministrstvu za obrambo – vodi ga prav Šarec –, je v preteklosti večkrat razburil s ksenofobnimi zapisi na družbenem omrežju Twitter, zdaj imenovanem X.  Med njimi najdemo tole: 

Zapis Damirja Črnčeca na družbenem omrežju X
Zajem za

Zapis Damirja Črnčeca na družbenem omrežju X
Zajem za

»Spokajte, deportacija je edino zdravilo!« Sporne izjave so na spletu še vedno dostopne.

Zapis Damirja Črnčeca na družbenem omrežju X
Zajem za

Zapis Damirja Črnčeca na družbenem omrežju X
Zajem za

Imenovanje Črnčeca za državnega sekretarja na obrambnem ministrstvu je v koaliciji povzročilo burne odzive, vendar se je prah vseeno hitro polegel.

Opozarjanje na vzpon skrajno desnih strank in gibanj samo po sebi ni populizem. A ko Nemec pravi, da je vrag vzel šalo – ne samo v Evropi, ampak tudi doma –, populistično pozabi pomesti pred domačim pragom. Socialni demokrati so vladna stranka, Nemec pa eden izmed njenih podpredsednikov. Kljub negodovanju SD ni postavila ultimata, da se na ministrstvu za obrambo, ki sodi v kvoto resorjev Gibanja Svoboda, odrečejo državnemu sekretarju Damirju Črnčecu, ki ga je Nemec navedel kot argument, da SDS ni zmerna desna stranka.

Zadnja razkritja

3. 10. 2024

915499_1726145422-dsc03800-1726145119

Zakaj Borut Sajovic ni primeren za ministra

Kandidat za ministra za obrambo ima glede na svoje pretekle funkcije nesorazmerno veliko premoženja, zato je javnost upravičena izvedeti, od kje izvor tega premoženja. Predvsem v luči dejstva, da je glede na podatke v zemljiški knjigi njegova družina večino svojega premoženja pridobila v času njegovega županovanja. Zato apeliramo na bodočega ministra, da javnosti transparentno pojasni izvor premoženja, ki ga je popisal portal Oštro.

Preberi več

1. 10. 2024

1710318311-172a6846-1710318295296

Devet let blatenja in diskreditacij v politično zmontiranem procesu

Devet let je bila ugledna profesorica z mednarodnim priznanjem in vidna političarka stranke SD Metka Tekavčič tarča kritik, diskreditacij, sramotenj, blatenja in obtožb o naklepnem prejemanju ter razdeljevanju dodatkov profesorjem in drugim zaposlenim na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Zdaj je dočakala sodbo: oproščena vseh obtožb! Zadeva zoper njenega sodelavca, zaslužnega profesorja, nekdanjega dekana in finančnega ministra Dušana Mramorja pa je konec lanskega leta zastarala, s čimer ni mogel dokazati svoje nedolžnosti. Afera dodatki pa je leta 2016 končala njegovo politično kariero in resno načela njegovo zdravje. V nenavadnem, če ne tudi zmontiranem političnem procesu sta prominenta ekonomista doživljala ne samo sodni in medijski linč, ampak tudi razčlovečenje. Že takrat je kazalo, da gre za dobro zrežiran in premišljen proces diskreditacije tedanjega ministra za finance, z oprostilno sodbo pa se je samo še potrdilo. Vladajoči politiki ne izbirajo sredstev za ohranitev svojega položaja tudi na račun uničenja karierne poti strokovnjakom mednarodnega formata.

Preberi več

29. 9. 2024

Emanuela, 3

Ko srce ne bije po načrtih

To je zgodba o mali Emanueli, ki je preživela več srčnih operacij. To je zgodba o preživetju po tem, ko so zdravniki eden za drugim staršem predlagali prekinitev nosečnosti. Je zgodba s srečnim koncem, ki jo je za naš portal strnila nekdanja novinarka Katarina Stano. Njena zgodba navdihuje zato, ker je Katarina zaradi svoje novinarske vztrajnosti zahtevala več in več informacij, ker je brskala, se povezovala z drugimi, potovala iz države v države in ni slepo verjela nikomur. To je zgodba o srčni novinarki, ki se je borila z razumom, o srčnih zdravnikih in srčni napaki. In srečni štiričlanski družini.

Preberi več

26. 9. 2024

914832_209-jusic-poklukar2

Zakaj se šefu policije maje stolček in zakaj je interes vlade, da ima policijo na vrvici?

Po naših informacijah se direktorju policije Senadu Jusiću, ki še čaka na odločitev sodišča v tožbi zoper njegovo (sporno) imenovanje, maje stolček. Glavni očitek prvemu policistu v državi je, »da ni nič naredil za izboljšanje katastrofalnega kadrovskega stanja v policiji.« Po drugi strani pa nam pripovedujejo, »da tako klientelističnega kadrovanja, kot je zdaj, v Policiji še ni bilo.« Požar z rokohitrskimi akcijami gasi vlada, ki je vpoklicala vse rezerviste vedoč, »da je vrag vzel šalo!« Rešitev ali tveganje? Policisti odgovarjajo: »Vlada umetno ustvarja občutek varnosti. Ne bomo varuške rezervistom. Če imajo vsa pooblastila, naj prevzamejo tudi vso odgovornost!« Stanje v policiji še nikoli ni bilo tako napeto, kot je v tem trenutku. Izredne razmere tudi na Centru za varnost in zaščito, kjer varujejo državnike. Kaj to pomeni za njihovo varnost, splošno varnost in pot organiziranega kriminala? In kdo si ne želi dobro organizirane in učinkovite policije?

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme