27. 5. 2024

Rubrika Populizmi: Alenka Forte

1715765087-dsc06451-1715765033246

Kandidatka za evropsko poslanko Alenka Forte / MEDIA PARTNER AGENCIJA

Zdravnica Alenka Forte, članica stranke SDS, je na soočenju glede referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja povedala stavek, ki je zavajajoč in za Slovenijo ne drži. Zakaj je kandidatka za v Bruselj na nacionalni televiziji strašila, ni jasno.

Alenka Forte, 22. maja, soočenje RTV Slovenija: »Pri pacientih, ki so želeli evtanazijo, so jo izvajali tako, da so recimo zlorabljali te osebe in odvzeli organe ljudem. Ravno pri transplantaciji opozarjajo, da se zlorablja potem te ljudi, ki so takšno izjavo podali, ravno za eksplantacijo organov.«

V javnem zavodu Slovenija Transplant, nacionalni pristojni organizaciji, ki skrbi za delovanje in razvoj področja darovanja in presaditve organov, so v odzivu za RTV Slovenija poudarili, da gre za nespodobne in zavajajoče izjave. Direktor Andrej Gadžijev je dejal: »Tisti, ki to izjavljajo, dejansko ogrožajo paciente na čakalnih seznamih za zdravljenje s presaditvijo.«

V širši izjavi za javnost pa so pri Sloveniji Transplant zapisali: »Predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ni primerno povezovati z darovanjem organov in pri tem namigovati na razne zlorabe ali celo trgovino z organi. To so nedostojne in zavajajoče izjave, ki še najbolj škodijo tistim bolnikom, ki potrebujejo zdravljenje s presaditvijo organov. V Sloveniji imamo odličen, varen, etično naravnan in pregleden sistem darovanja organov. Zagotovljeni so številni varovalni mehanizmi, ki so usklajeni tudi z ratifikacijo konvencije proti trgovanju z deli človeškega telesa (kazenski zakonik) in še nikoli na tem področju ni prišlo do zlorab. Tako bo tudi v prihodnosti«.

V izjavi so še izpostavili, da ne samo, da obstoječ predlog zakona nikjer ne omenja darovanja organov po evtanaziji, realno takih potreb v Sloveniji niti ni: »Smo namreč ena redkih držav, kjer ni izrazitega pomanjkanja organov za zdravljenje. Z obstoječim programom zagotavljamo eno najkrajših čakalnih dob in eno izmed najnižjih umrljivosti med vsemi državami članicami EU med bolniki, ki so uvrščeni na čakalne sezname za zdravljenje s presaditvijo organov.«

Direktor Slovenija Transplant Andrej Gadžijev je izjave kandidatke SDS za Bruselj ostro obsodil.
RTV Slovenija

Ali v Sloveniji obstaja trgovina z organi?

»V Sloveniji trgovine z organi in zlorab v sistemu ni,» piše na spletni strani Slovenija Transplant, »tudi tveganje za zlorabe je zelo nizko. Nacionalni donorski in transplantacijski sistem je zakonsko dobro urejen, nadzorovan, varen, etičen in povsem pregleden. V sistemu se ne more pojaviti organ nejasnega izvora. Vsi prejemniki organov so doživljenjsko vodeni v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana. Vrhunsko zdravljenje s presaditvijo je dostopno v sklopu osnovnega zdravstvenega zavarovanja. Čakalne dobe za zdravljenje so relativno kratke. Z izmenjavo organov med članicami Eurotransplanta zagotavljamo boljše možnosti za skladnost med darovalci in prejemniki in, kar je še pomembneje, zagotavljamo presaditve v urgentnih primerih. Nadomestno dializno zdravljenje ob odpovedi delovanja ledvic je dostopno vsem bolnikom. Darovanje organov temelji izključno na altruizmu in prostovoljni odločitvi. Prevladuje darovanje organov po smrti, darovanje ledvice od živega darovalca je redko (1-2 primera na leto). Vsak primer preuči in odobri Etična komisija za presaditve.«

Politizacija teme o evtanaziji dejansko škoduje bolnikom, ki potrebujejo presaditev organa.
Media24

Zadnja razkritja

3. 10. 2024

915499_1726145422-dsc03800-1726145119

Zakaj Borut Sajovic ni primeren za ministra

Kandidat za ministra za obrambo ima glede na svoje pretekle funkcije nesorazmerno veliko premoženja, zato je javnost upravičena izvedeti, od kje izvor tega premoženja. Predvsem v luči dejstva, da je glede na podatke v zemljiški knjigi njegova družina večino svojega premoženja pridobila v času njegovega županovanja. Zato apeliramo na bodočega ministra, da javnosti transparentno pojasni izvor premoženja, ki ga je popisal portal Oštro.

Preberi več

1. 10. 2024

1710318311-172a6846-1710318295296

Devet let blatenja in diskreditacij v politično zmontiranem procesu

Devet let je bila ugledna profesorica z mednarodnim priznanjem in vidna političarka stranke SD Metka Tekavčič tarča kritik, diskreditacij, sramotenj, blatenja in obtožb o naklepnem prejemanju ter razdeljevanju dodatkov profesorjem in drugim zaposlenim na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Zdaj je dočakala sodbo: oproščena vseh obtožb! Zadeva zoper njenega sodelavca, zaslužnega profesorja, nekdanjega dekana in finančnega ministra Dušana Mramorja pa je konec lanskega leta zastarala, s čimer ni mogel dokazati svoje nedolžnosti. Afera dodatki pa je leta 2016 končala njegovo politično kariero in resno načela njegovo zdravje. V nenavadnem, če ne tudi zmontiranem političnem procesu sta prominenta ekonomista doživljala ne samo sodni in medijski linč, ampak tudi razčlovečenje. Že takrat je kazalo, da gre za dobro zrežiran in premišljen proces diskreditacije tedanjega ministra za finance, z oprostilno sodbo pa se je samo še potrdilo. Vladajoči politiki ne izbirajo sredstev za ohranitev svojega položaja tudi na račun uničenja karierne poti strokovnjakom mednarodnega formata.

Preberi več

29. 9. 2024

Emanuela, 3

Ko srce ne bije po načrtih

To je zgodba o mali Emanueli, ki je preživela več srčnih operacij. To je zgodba o preživetju po tem, ko so zdravniki eden za drugim staršem predlagali prekinitev nosečnosti. Je zgodba s srečnim koncem, ki jo je za naš portal strnila nekdanja novinarka Katarina Stano. Njena zgodba navdihuje zato, ker je Katarina zaradi svoje novinarske vztrajnosti zahtevala več in več informacij, ker je brskala, se povezovala z drugimi, potovala iz države v države in ni slepo verjela nikomur. To je zgodba o srčni novinarki, ki se je borila z razumom, o srčnih zdravnikih in srčni napaki. In srečni štiričlanski družini.

Preberi več

26. 9. 2024

914832_209-jusic-poklukar2

Zakaj se šefu policije maje stolček in zakaj je interes vlade, da ima policijo na vrvici?

Po naših informacijah se direktorju policije Senadu Jusiću, ki še čaka na odločitev sodišča v tožbi zoper njegovo (sporno) imenovanje, maje stolček. Glavni očitek prvemu policistu v državi je, »da ni nič naredil za izboljšanje katastrofalnega kadrovskega stanja v policiji.« Po drugi strani pa nam pripovedujejo, »da tako klientelističnega kadrovanja, kot je zdaj, v Policiji še ni bilo.« Požar z rokohitrskimi akcijami gasi vlada, ki je vpoklicala vse rezerviste vedoč, »da je vrag vzel šalo!« Rešitev ali tveganje? Policisti odgovarjajo: »Vlada umetno ustvarja občutek varnosti. Ne bomo varuške rezervistom. Če imajo vsa pooblastila, naj prevzamejo tudi vso odgovornost!« Stanje v policiji še nikoli ni bilo tako napeto, kot je v tem trenutku. Izredne razmere tudi na Centru za varnost in zaščito, kjer varujejo državnike. Kaj to pomeni za njihovo varnost, splošno varnost in pot organiziranega kriminala? In kdo si ne želi dobro organizirane in učinkovite policije?

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme