27. 5. 2024
Zdravnica Alenka Forte, članica stranke SDS, je na soočenju glede referenduma o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja povedala stavek, ki je zavajajoč in za Slovenijo ne drži. Zakaj je kandidatka za v Bruselj na nacionalni televiziji strašila, ni jasno.
Alenka Forte, 22. maja, soočenje RTV Slovenija: »Pri pacientih, ki so želeli evtanazijo, so jo izvajali tako, da so recimo zlorabljali te osebe in odvzeli organe ljudem. Ravno pri transplantaciji opozarjajo, da se zlorablja potem te ljudi, ki so takšno izjavo podali, ravno za eksplantacijo organov.«
V javnem zavodu Slovenija Transplant, nacionalni pristojni organizaciji, ki skrbi za delovanje in razvoj področja darovanja in presaditve organov, so v odzivu za RTV Slovenija poudarili, da gre za nespodobne in zavajajoče izjave. Direktor Andrej Gadžijev je dejal: »Tisti, ki to izjavljajo, dejansko ogrožajo paciente na čakalnih seznamih za zdravljenje s presaditvijo.«
V širši izjavi za javnost pa so pri Sloveniji Transplant zapisali: »Predloga zakona o pomoči pri prostovoljnem končanju življenja ni primerno povezovati z darovanjem organov in pri tem namigovati na razne zlorabe ali celo trgovino z organi. To so nedostojne in zavajajoče izjave, ki še najbolj škodijo tistim bolnikom, ki potrebujejo zdravljenje s presaditvijo organov. V Sloveniji imamo odličen, varen, etično naravnan in pregleden sistem darovanja organov. Zagotovljeni so številni varovalni mehanizmi, ki so usklajeni tudi z ratifikacijo konvencije proti trgovanju z deli človeškega telesa (kazenski zakonik) in še nikoli na tem področju ni prišlo do zlorab. Tako bo tudi v prihodnosti«.
V izjavi so še izpostavili, da ne samo, da obstoječ predlog zakona nikjer ne omenja darovanja organov po evtanaziji, realno takih potreb v Sloveniji niti ni: »Smo namreč ena redkih držav, kjer ni izrazitega pomanjkanja organov za zdravljenje. Z obstoječim programom zagotavljamo eno najkrajših čakalnih dob in eno izmed najnižjih umrljivosti med vsemi državami članicami EU med bolniki, ki so uvrščeni na čakalne sezname za zdravljenje s presaditvijo organov.«
Ali v Sloveniji obstaja trgovina z organi?
»V Sloveniji trgovine z organi in zlorab v sistemu ni,» piše na spletni strani Slovenija Transplant, »tudi tveganje za zlorabe je zelo nizko. Nacionalni donorski in transplantacijski sistem je zakonsko dobro urejen, nadzorovan, varen, etičen in povsem pregleden. V sistemu se ne more pojaviti organ nejasnega izvora. Vsi prejemniki organov so doživljenjsko vodeni v Centru za transplantacijsko dejavnost v UKC Ljubljana. Vrhunsko zdravljenje s presaditvijo je dostopno v sklopu osnovnega zdravstvenega zavarovanja. Čakalne dobe za zdravljenje so relativno kratke. Z izmenjavo organov med članicami Eurotransplanta zagotavljamo boljše možnosti za skladnost med darovalci in prejemniki in, kar je še pomembneje, zagotavljamo presaditve v urgentnih primerih. Nadomestno dializno zdravljenje ob odpovedi delovanja ledvic je dostopno vsem bolnikom. Darovanje organov temelji izključno na altruizmu in prostovoljni odločitvi. Prevladuje darovanje organov po smrti, darovanje ledvice od živega darovalca je redko (1-2 primera na leto). Vsak primer preuči in odobri Etična komisija za presaditve.«