29. 5. 2024

Rubrika Populizmi: Irena Joveva

Irena Joveva

/ Anže Petkovšek

Irena Joveva, kandidatka stranke Svoboda, je na soočenju nosilcev list parlamentarnih strank na RTV Slovenija v stilu piarovcev strank izrekla več nepodprtih, neargumentiranih političnih puhlic.

Izjava: »Slovenska vlada bo poskrbela za to, da bodo ribiči lahko lovili v slovenskem morju

Razpravo v uvodu soočenja je zaznamovala sodba Evropskega sodišča za človekove pravice, ki je v primeru tožb slovenskih ribičev proti Hrvaški odločilo, da so vsebinsko nedopustne. Slovenski ribiči so tožbo vložili zaradi kazni, ki so jim jih hrvaški organi izdajali na območju morja, ki po arbitražni razsodbi iz leta 2017 pripada Sloveniji. Slovenske ribiče hrvaški organi, kot trdijo, zaradi ilegalnega prehoda morske meje in nezakonitega ribolova skupaj bremenijo za dobre 3 milijone evrov. Slovenija v vseh teh letih ni naredila nič, da bi ribičem pomagala. Joveva v svoji izjavi in tudi kasnejši repliki ni pojasnila, kako naj bi slovenska vlada poskrbela, da bodo ribiči dejansko lahko lovili v vodah, ki segajo do mejne črte, kot jo določa arbitražna razsodba in je Hrvaška ne priznava. 

Slovenski ribiči kazni za ribolov prejemajo domala vsakodnevno. Zdaj naj bi jih bilo že za več milijonov evrov.
Primorske.si
Da so prepuščeni sami sebi, so prepričani tudi ribiči. V odzivu na razsodbo je za RTV izolski ribič Jan Virant dejal: »Noben ribič nima občutka, da ga Slovenija brani in to je to.« Izolski ribič Rene Chelleri pa je povedal: »Mislim, da so nas pustili na cedilu in mislim, da ne bodo stali za nami.« V skopem sporočilu na spletni strani vlade je ministrica Mateja Čalušić poudarila le, da Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano že zagotavlja pravno pomoč in da bo v prihodnjih dneh v nadaljnjo vladno usklajevanje šel predlog zakona, ki bo prinesel še nekaj dodatnih ukrepov. Kakšnih, na spletni strani vlade niso navedli.
Slovenski ribiči so lani v slovenskih pristaniščih iztovorili okoli 126 ton svežih ribiških proizvodov.
Tomaž Primožič/FPA

Zadnja razkritja

3. 10. 2024

915499_1726145422-dsc03800-1726145119

Zakaj Borut Sajovic ni primeren za ministra

Kandidat za ministra za obrambo ima glede na svoje pretekle funkcije nesorazmerno veliko premoženja, zato je javnost upravičena izvedeti, od kje izvor tega premoženja. Predvsem v luči dejstva, da je glede na podatke v zemljiški knjigi njegova družina večino svojega premoženja pridobila v času njegovega županovanja. Zato apeliramo na bodočega ministra, da javnosti transparentno pojasni izvor premoženja, ki ga je popisal portal Oštro.

Preberi več

1. 10. 2024

1710318311-172a6846-1710318295296

Devet let blatenja in diskreditacij v politično zmontiranem procesu

Devet let je bila ugledna profesorica z mednarodnim priznanjem in vidna političarka stranke SD Metka Tekavčič tarča kritik, diskreditacij, sramotenj, blatenja in obtožb o naklepnem prejemanju ter razdeljevanju dodatkov profesorjem in drugim zaposlenim na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Zdaj je dočakala sodbo: oproščena vseh obtožb! Zadeva zoper njenega sodelavca, zaslužnega profesorja, nekdanjega dekana in finančnega ministra Dušana Mramorja pa je konec lanskega leta zastarala, s čimer ni mogel dokazati svoje nedolžnosti. Afera dodatki pa je leta 2016 končala njegovo politično kariero in resno načela njegovo zdravje. V nenavadnem, če ne tudi zmontiranem političnem procesu sta prominenta ekonomista doživljala ne samo sodni in medijski linč, ampak tudi razčlovečenje. Že takrat je kazalo, da gre za dobro zrežiran in premišljen proces diskreditacije tedanjega ministra za finance, z oprostilno sodbo pa se je samo še potrdilo. Vladajoči politiki ne izbirajo sredstev za ohranitev svojega položaja tudi na račun uničenja karierne poti strokovnjakom mednarodnega formata.

Preberi več

29. 9. 2024

Emanuela, 3

Ko srce ne bije po načrtih

To je zgodba o mali Emanueli, ki je preživela več srčnih operacij. To je zgodba o preživetju po tem, ko so zdravniki eden za drugim staršem predlagali prekinitev nosečnosti. Je zgodba s srečnim koncem, ki jo je za naš portal strnila nekdanja novinarka Katarina Stano. Njena zgodba navdihuje zato, ker je Katarina zaradi svoje novinarske vztrajnosti zahtevala več in več informacij, ker je brskala, se povezovala z drugimi, potovala iz države v države in ni slepo verjela nikomur. To je zgodba o srčni novinarki, ki se je borila z razumom, o srčnih zdravnikih in srčni napaki. In srečni štiričlanski družini.

Preberi več

26. 9. 2024

914832_209-jusic-poklukar2

Zakaj se šefu policije maje stolček in zakaj je interes vlade, da ima policijo na vrvici?

Po naših informacijah se direktorju policije Senadu Jusiću, ki še čaka na odločitev sodišča v tožbi zoper njegovo (sporno) imenovanje, maje stolček. Glavni očitek prvemu policistu v državi je, »da ni nič naredil za izboljšanje katastrofalnega kadrovskega stanja v policiji.« Po drugi strani pa nam pripovedujejo, »da tako klientelističnega kadrovanja, kot je zdaj, v Policiji še ni bilo.« Požar z rokohitrskimi akcijami gasi vlada, ki je vpoklicala vse rezerviste vedoč, »da je vrag vzel šalo!« Rešitev ali tveganje? Policisti odgovarjajo: »Vlada umetno ustvarja občutek varnosti. Ne bomo varuške rezervistom. Če imajo vsa pooblastila, naj prevzamejo tudi vso odgovornost!« Stanje v policiji še nikoli ni bilo tako napeto, kot je v tem trenutku. Izredne razmere tudi na Centru za varnost in zaščito, kjer varujejo državnike. Kaj to pomeni za njihovo varnost, splošno varnost in pot organiziranega kriminala? In kdo si ne želi dobro organizirane in učinkovite policije?

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme