29. 5. 2024

Rubrika Populizmi: Irena Joveva

Irena Joveva

/ Anže Petkovšek

Irena Joveva, kandidatka stranke Svoboda, je na soočenju nosilcev list parlamentarnih strank na RTV Slovenija v stilu piarovcev strank izrekla več nepodprtih, neargumentiranih političnih puhlic.

Izjava: »Slovenska vlada bo poskrbela za to, da bodo ribiči lahko lovili v slovenskem morju

Razpravo v uvodu soočenja je zaznamovala sodba Evropskega sodišča za človekove pravice, ki je v primeru tožb slovenskih ribičev proti Hrvaški odločilo, da so vsebinsko nedopustne. Slovenski ribiči so tožbo vložili zaradi kazni, ki so jim jih hrvaški organi izdajali na območju morja, ki po arbitražni razsodbi iz leta 2017 pripada Sloveniji. Slovenske ribiče hrvaški organi, kot trdijo, zaradi ilegalnega prehoda morske meje in nezakonitega ribolova skupaj bremenijo za dobre 3 milijone evrov. Slovenija v vseh teh letih ni naredila nič, da bi ribičem pomagala. Joveva v svoji izjavi in tudi kasnejši repliki ni pojasnila, kako naj bi slovenska vlada poskrbela, da bodo ribiči dejansko lahko lovili v vodah, ki segajo do mejne črte, kot jo določa arbitražna razsodba in je Hrvaška ne priznava. 

Slovenski ribiči kazni za ribolov prejemajo domala vsakodnevno. Zdaj naj bi jih bilo že za več milijonov evrov.
Primorske.si
Da so prepuščeni sami sebi, so prepričani tudi ribiči. V odzivu na razsodbo je za RTV izolski ribič Jan Virant dejal: »Noben ribič nima občutka, da ga Slovenija brani in to je to.« Izolski ribič Rene Chelleri pa je povedal: »Mislim, da so nas pustili na cedilu in mislim, da ne bodo stali za nami.« V skopem sporočilu na spletni strani vlade je ministrica Mateja Čalušić poudarila le, da Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano že zagotavlja pravno pomoč in da bo v prihodnjih dneh v nadaljnjo vladno usklajevanje šel predlog zakona, ki bo prinesel še nekaj dodatnih ukrepov. Kakšnih, na spletni strani vlade niso navedli.
Slovenski ribiči so lani v slovenskih pristaniščih iztovorili okoli 126 ton svežih ribiških proizvodov.
Tomaž Primožič/FPA

Zadnja razkritja

5. 9. 2024

fd1fa205f0af268e6fdc-2

Fantje z rajskih otokov milijonski dolg obesili slamnatemu lastniku

Družba T7U, bolj znana kot Majbert Pharm nekdanjega velikega korona zaslužkarja Klemna Nicolettija, ima slabi dve leti po epidemiji izpraznjen račun. 3,5 milijona evrov, ki so jih v nekaj mesecih od države, bolnišnic in lekarn zaslužili s prodajo spornih kitajskih testov, so postrgali z računa. Za druščino fantov, ki se je med epidemijo javno bahala na eksotičnih destinacijah, so poleg suma zlorabe javnega denarja ostali tudi enormni dolgovi. Več kot milijon evrov znaša dolg do države, bank in zasebnih upnikov. Ti so kot razkriva sodišče v javno dostopnem sklepu, razkrili višino dolga in blokirali postopek izbrisa. Kolovodja združbe Klemen Nicoletti pa se je od poslov z medicinskimi pripomočki preusmeril v posel z nepremičninami.

Preberi več

3. 9. 2024

lunchbox-apple-near-books-alarm-clock

»Pripraviti obrok za dva evra, ki ga bo mladina pojedla, ne pa vrgla v smeti, je na meji razumnega.«

3,042 €. To je povprečna cena osnovnošolskega kosila od lani. Organizatorji šolske prehrane morajo za ta denar otrokom in mladostnikom zagotoviti polnovreden obrok, kar je, sploh v času prehranske draginje, poseben izziv. Še posebej odslej, ko mora šolska prehrana pretežno temeljiti na živilih rastlinskega izvora. Soje, čičerike, leče in boba v Sloveniji ne pridelamo dovolj ali pa sploh ne. Uvažamo jih iz tretjih držav, kjer so vprašljivi tako standardi pridelave kot varnost transporta. Bo kdo preverjal standarde kakovosti?

Preberi več

29. 8. 2024

tina gaber robert golob pl

Od prestiža za izbrance do sramotnih plač v domovih za starejše

Objavljamo osnovne dohodke tistih, ki skrbijo za starejše skoraj 356 dni v letu. Večina ne dobi niti minimalne plače in jim je razliko potrebno doplačevati. Ob tem ko predsednik vlade s svojo izbranko potuje in se predaja spominom na mladost, eni životarijo v bedi. Zato apeliramo na vlado, ki je v koalicijsko pogodbo zapisala ukinitev doplačevanja do minimalne plače oziroma uzakonitev osnovne plače kot minimalne, da nemudoma poskrbi za finančno ureditev razmerij, saj je v Sloveniji zaradi pomanjkanja že skoraj 4000 zaposlenih v domovih praznih več kot 1000 postelj, čakalne dobe za dom pa so dolge tudi pet let in več. Mnogi starostniki so medtem sami doma brez vsakršne oskrbe.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme