11. 7. 2024

PLUS

To so politiki s prstnimi odtisi v bankrotu Adrie Airways

1664299346-nik-7949

Adrio Airways so do bridkega konca pripeljale številne napačne odločitve vlad milenijskega obdobja. / Nikola Miljkovič

78 milijonov je rekorda odškodnina, ki jo po neslavnem propadu slovenske letalske družbe terjajo od zadnjih direktorjev, Arneja Schusterja in Holgerja Kowarscha, ki sta v družbo prišla in jo potopila pod okriljem sumljivega nemškega sklada 4K Invest. Jutri se bo na kranjskem sodišču zgodila prva odmevna obravnava v eni največjih odškodninskih tožb v zgodovini Slovenije, ki jo je leta 2022 vložil stečajni upravitelj Janez Pustatičnik. Pet let po prizemljitvi domače letalske družbe ni nič manjša niti odgovornost politikov, ki so nacionalni letalski panogi zadali smrtonosni udarec in Sloveniji nakopali daljnosežne posledice.

Ugasnitev Adrie Airways je rezultat številnih dejavnikov, med katerimi so napačne odločitve, neustrezno vodenje, finančne težave in neuspešna privatizacija. Prodaja je bila kompleksna in vključuje odgovornost več politikov in državnih institucij. Navajamo ključne akterje, ki so bili vpleteni v proces, ki je privedel do bankrota nacionalne letalske družbe, in so še danes vsaj moralno odgovorni za posledice njenega propada, čeprav jih uradno ni preganjal nihče. Prav tako številni ostajajo na vplivnih političnih funkcijah in pomembnih pozicijah državnih ustanov.

Zadnja razkritja

17. 10. 2024

borut sajovic

Milijonske nepremičnine ministra Boruta Sajovica

Ministra za obrambo, nekdanjega župana in člana Svobode smo pozvali, naj razkrije svoje premoženje in njegov izvor. Javno je pred dnevi trdil, »da nima ničesar, razen dveh gozdnih parcel, vrednih manj kot 10 tisoč evrov,« na Preiskovalno.si pa razkrivamo, kako je letos prepisal milijonsko premoženje na sina in hčer, hkrati pa si je z notarskimi pogodbami zagotovil, da vse nepremične drži v svojih rokah.

Preberi več

15. 10. 2024

Zakonca Cezar brez vode

PLUS Na starost brez vode. Kje so zdaj človekoljubne organizacije?

Medtem ko je prva skrb odločevalcev politično preživetje, privilegiji in lastna blaginja, pa je resničnost nekaterih Slovencev v 21. stoletju omejena na luksuz, ki se mu reče čista pitna voda. Kar je za ene osnovna dobrina in človekova pravica, je za druge privilegij. Ustavna pravica dostopa do pitne vode ostaja neuresničena. V naši raziskavi smo odkrili ljudi, povečini gre za starejše prebivalce - kar je še posebej alarmantno -, ki v osamljenih zaselkih že desetletja živijo brez vode, brez vodovodnega sistema in odvodnjavanja. Za njih je vsaka kapljica življenjskega pomena in neprecenljiv zaklad. Vprašanje dostopa do vode pa je povezano tudi z zdravjem, higieno in splošno kakovostjo življenja. Ni zgolj infrastrukturni izziv, temveč tudi vprašanje socialne pravičnosti in enakopravnosti ter človekovega dostojanstva.

Preberi več

13. 10. 2024

20241013_181253

PLUS (KOLUMNA) Nemočni

Zvoni telefon. Na drugi strani prestrašen glas meni znane starejše ženske, ki me sprašuje, kaj naj naredi, ker ji bodo moža po kapi iz ljubljanskega kliničnega centra pripeljali domov.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme