4. 2. 2025
Po zadnjem zastrašujočem požaru v ljubljanskem dijaškem domu smo preverili, kakšna je požarna varnost v bolnišnicah in domovih za starejše po Sloveniji. Bolniki in oskrbovanci so zaradi starosti, zmanjšane mobilnosti in morebitnih zdravstvenih težav posebej ranljivi v primeru požara.
UKC Maribor
Ocena požarne varnosti je v večini objektov srednja do zelo velika. Aktivna požarna zaščita je vezana na nadzorni center varnostne službe in Gasilske brigade Maribor, ki se po prejemu signala odzove v 3-5 minutah. Na oddelku za psihiatrijo je vgrajen sistem za avtomatsko gašenje požara (sprinkler sistem), na oddelku za onkologijo je v prostorih, kjer se izvaja diagnostika, nameščen gasilni sistem s plinastim gasilom. Oba oddelka sta v stavbah novejše gradnje. Požarni red je v procesu posodobitve.
V stavbi Klinike za kirurgijo sta vgrajeni dve požarno-gasilski dvigali, eno je v stavbi oddelka za onkologijo. Evakuacijo nepokretnih izvajajo tudi ob pomoči gasilskih lestev. Osebje se redno usposablja, izvajajo letne vaje evakuacije, imenovane so odgovorne osebe za gašenje začetnih požarov in evakuacijo. Večja gasilska vaja je bila novembra 2024.
Splošna bolnišnica Novo mesto
Večina stavb je opremljena z avtomatičnim javljalniki požara in razdeljena na ustrezne požarne sektorje. Manjši del starejšega objekta, ki še ni pokrit z avtomatičnim javljanjem požara, bo urejen v kratkem.
Centralni požarni sistem je povezan z Gasilsko reševalnim centrom, ki se odzove v nekaj minutah v primeru požarnega alarma. Osebje se redno izobražuje iz področja požarnega varstva, skupaj z gasilci se vsako leto organizira izvedba evakuacijske vaje in praktični prikazi gašenja požarov.
Splošna bolnišnica Celje
Oddelki izvajajo dejavnost v več stavbah, od katerih je najstarejša iz leta 1887, najnovejša pa iz leta 2022, zato se obstoječe stanje požarne varnosti razlikuje po posameznih objektih, vendar pa ima SB Celje izdelan Načrt za izboljšanje požarne varnosti v objektih SB Celje.
Zaposlene usposabljajo teoretično in praktično, prav tako tudi osebe, odgovorne za izvajanje evakuacije in začetno gašenje. Vsako leto izvedejo vajo s Poklicno gasilsko enoto Celje, pri čemer so vključeni zaposleni vseh oddelkov v objektu. Inšpektor je bolnišnico pregledal januarja letos.
Splošna bolnišnica Nova Gorica
Vgrajeno imajo požarno centralo iz leta 2013. Letos je v načrtu postopna prenova in razširitev aktivne požarne zaščite. Lani so za evakuacijo nepokretnih oseb nabavili evakuacijske blazine. Osebje se izobražuje na dve leti. Evakuacijska vaja se izvede enkrat na leto.
UKC Ljubljana
Odgovora nismo prejeli kljub zakonsko pretečenemu roku in večkratnem pisnem in ustnem zaprosilu.
V domovih za starejše je nastanjenih več kot 20.000 ljudi
Slovenija ima nacionalno mrežo domov za stare ljudi, večina pa je bila zgrajena med letoma 1970 in 1990. Starejše stavbe, zgrajene pred uvedbo sodobnih gradbenih standardov, morda ne ustrezajo današnjim zahtevam glede požarne in potresne varnosti, kot smo lahko videli na primeru dijaškega doma DIC v Ljubljani. Dom ni bil opremljen z javljalniki in alarmnimi napravami v primeru požara, prav tako nima požarnih stopnic, zaradi česar je bila evakuacija dijakov onemogočena, življenje so si reševali s skoki skozi okna, pri čemer so posamezniki trpeli hujše poškodbe. Ta incident je opozoril na potrebo po izboljšanju požarne varnosti in nadzora tudi v drugih objektih, kjer prebiva večje število ljudi. Domovi za starejše so s stališča požarne varnosti zahtevni objekti, saj so med stanovalci tudi nepomične, gibalno ovirane osebe in osebe z demenco, ki ob evakuaciji potrebujejo pomoč tretje osebe. Izvedba evakuacije je v domovih za starejše izredno zahtevna. To se je pokazalo leta 2017, ko je v domu starejših v Črnomlju izbruhnil požar, pri čemer je življenje izgubil en stanovalec, zdravniško pomoč je potrebovalo 16 ljudi, 69 pa so jih uspeli evakuirati. O veliki tragediji so januarja letos poročali tudi iz Srbije, ko je južno od Beograda življenje izgubilo osem stanovalcev.
Evropske smernice za požarno varnost v domovih za starejše poudarjajo, da je požarna varnost ključni del upravljanja domov za starejše in drugih ustanov, ki skrbijo za ranljive skupine. Predvidevajo, da morajo biti stanovalci sposobni zapustiti stavbo v 2–3 minutah. Če niso sposobni samostojne evakuacije, mora biti zagotovljena pomoč osebja, saj gasilske enote običajno ne prispejo dovolj hitro, zato mora biti osebje usposobljeno za takojšnje ukrepanje. Nujni so tudi avtomatski gasilni sistemi. Za požarno zahtevne objekte, kamor spadajo stavbe z več kot 10 ležišči, za paciente oziroma bolnike ali stavbe, v katerih se lahko hkrati zadržuje več kot 50 ljudi, je zato obvezen načrt požarne varnosti. Za požarno varnost je bolje poskrbljeno v novejših zavodih, katerih gradnja je prilagojena sodobnim smernicam tudi na področju požarne varnosti, v starejših ustanovah pa je opremljenost domov z ustreznimi aparaturami in strokovna podkovanost osebja v veliki meri odvisna od proaktivnosti direktorjev. Inšpektorat RS za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami (IRSVNDN) je v skladu z Zakonom o varstvu pred požarom pristojen za nadzor objektov s področja varstva pred požarom, med katere sodijo tudi domovi za ostarele. Povprašali smo jih, ali v domovih redno izvajajo nadzore in kako ocenjujejo požarno varnost.
Nadzore opravljajo od leta 2015, predvidoma na tri do pet let. Na leto izvedejo približno 40 nadzorov; leta 2022 so jih opravili 41, leto pozneje 39, in lani prav tako 39. Do zdaj so uspeli analizirati podatke za 33 pregledanih domov. Pri približno četrtini domov so ugotovili določene pomanjkljivosti. Boljše je stanje glede letnega izvajanja praktičnega usposabljanja zaposlenih za evakuacijo (93 %). Nekaj manjših nepravilnosti je bilo v letu 2022 in 2024 ugotovljenih pri zagotavljanju prostih in prehodnih evakuacijskih poti. Leta 2022 so ugotovili nepravilnosti pri nameščanju gasilnih aparatov (18 %), lani je bilo pravilno nameščenih že 93 %. Delež redno vzdrževanih sistemov je leta 2022 znašal 88 %, lani je zrasel na 94 %. V teh letih ni bilo doma, ki ne bi imel požarnega reda. Podobni so rezultati pri načrtih evakuacije.
Tukaj bi morali biti odgovori ministrstva za solidarno prihodnost pod vodstvom Simona Maljevca, ministra iz kvote Levice. Ministrstvo, ki je bilo ustanovljeno za reševanje stisk ranljive skupine ljudi, na naša vprašanja ne odgovarja že od 20. januarja, kljub večkratnim klicem in ponovnem pisnem zaprosilu za odgovor.
Ena ključnih nalog ministrstva je odgovornost in skrb za ranljive, odgovornost za zagotavljanje varnega okolja v institucijah tako za stanovalce kot zaposlene, pa tudi transparentna komunikacija z javnostjo in obveščanje o pomembnih/aktualnih temah, kot je požarna varnost tudi v domovih za starejše. Ali so starejši v teh ustanovah ustrezno zaščiteni pred požarnimi tveganji, ministrstvo opravlja vlogo nadzornika v tem primeru, terja odgovorno ravnanje vodstev, ki jih tudi povečini politično nastavlja, ali se ukrepi za zaščito izvajajo v zadostni meri. Molk ministrstva je v tem primeru več kot zgovoren.
Preverili smo pripravljenost in požarno varnost v največjih domovih za starejše po Sloveniji
DSO Ljubljana Vič - Rudnik Vsi zaposleni si prizadevajo, da so evakuacijske poti in izhodi ter poti do sredstev za gašenje ter gasilsko intervencijo vedno proste. Na nekaterih stopniščih imajo nameščene posebne blazine za evakuacijo nepomičnih stanovalcev. Zaposleni so usposobljeni za gašenje začetnih požarov in evakuacijo. Zaposleni so usposobljeni za evakuacijo stanovalcev in obiskovalcev ali proti najbližjemu izhodu ali v požarne sektorje v istem nadstropju, ki zagotavljajo horizontalno evakuacijo. Enkrat letno izvedejo vajo evakuacije, občasno tudi požarno vajo z gasilci, ki pokaže organiziranost zaposlenih v primeru požara in morebitne potrebne izboljšave. O požarni varnosti osveščajo tudi stanovalce in njihove svojce. V sobah niso dovoljeni kuhalniki, električne ali plinske peči za ogrevanje ter likalniki, priporočamo tudi uporabo elektronskih in ne klasičnih sveč. V domu so možnosti kajenja omejene.
Požarno varnost imajo urejeno v skladu z zakonodajo, in sicer po večini objektov s sistemi aktivne požarne zaščite, varnostno razsvetljavo in sistemi za zgodnje odkrivanje in javljanje požara (ročni javljalniki, dimni detektorji) ter požarnimi centralami, ki so redno pregledani in servisirani. Signal sprejme požarna centrala in z izpisom na zaslonu posreduje podatek o tem, v katerem prostoru oz. sektorju je požar. Ob tem se sproži tudi zvočni signal. Po celotnem objektu so nameščeni gasilni aparati, ki so skladno z navodili proizvajalca redno kontrolirani in v brezhibnem stanju, prav tako so redno pregledani notranji in zunanji hidranti. Eno od možnosti preprečevanja širjenja požara predstavljajo tudi požarna vrata. Zasilno razsvetljavo in ključne porabnike imajo povezane na lastno agregatno omrežje. Načrti evakuacije ter izvlečki požarnega reda so nameščeni po domu in v vsaki sobi. Dom redno pregleduje požarni inšpektor. DSO Moste
Požarna varnost je urejena skladno s predpisi. Osebje se redno izobražuje, vaje evakuacije se izvajajo periodično. Nepokretni in dementni stanovalci imajo prilagojene postopke evakuacije. Požarni inšpektor izvaja redne preglede.
DSO Ljubljana Bežigrad
Požarna varnost je zagotovljena z naprednim sistemom aktivne zaščite, ki vključuje varnostno razsvetljavo, sisteme za zgodnje odkrivanje požara in požarno centralo, ki so redno servisirani. V objektu so nameščeni gasilni aparati in hidranti, požarna vrata in požarni sektorji pa preprečujejo širjenje požara.
Zaposleni so usposobljeni za evakuacijo stanovalcev, gašenje začetnih požarov in ukrepanje ob požaru. Letno se izvede evakuacijska vaja, ki preizkusi pripravljenost. Požarni red in evakuacijski načrt sta dostopna na recepciji in intranetu, izvlečki so nameščeni po objektu. Pomembno je, da so evakuacijske poti in izhodi vedno prosto dostopni.
Objekt je opremljen s sistemom za samodejno odkrivanje požara, ki sproži alarm in signalizira lokacijo požara. Zaposleni in stanovalci morajo prepoznati zvočni signal in se ustrezno odzvati. V skladu s hišnim redom ni dovoljeno uporabljati kuhalnikov, pečic, grelnih teles ali shranjevati nevarnih snovi, kot so bencin ali razredčila. Kajenje v sobah je prepovedano. Požarni inšpektorji redno izvajajo nadzor, da zagotavljajo skladnost z varnostnimi predpisi.
DSO Logatec
Dom ima sisteme za javljanje požarov, hidrante in gasilnike. Objekt je razdeljen na požarne sektorje za horizontalno evakuacijo. Požarni red in načrti evakuacije so usklajeni z zakonodajo. Zaposleni so redno usposobljeni, letno izvajajo vaje evakuacije. Požarni inšpektor izvaja redne preglede.
DSO Ljutomer
Dom izvaja vse ukrepe požarne varnosti. Izdelali so tudi lasten edukativni film evakuacijske vaje, ki ga morajo pogledati in razumeti vsi, ki se pri njih zaposlijo. Požarni red je bil nazadnje posodobljen novembra 2023.
Za nepokretne stanovalce imajo na hodnikih nameščene evakuacijske vozičke in nosila. Osebje se izobražuje na dve leti, vsak zaposleni ima opravljen preizkus znanja varstva pred požarom. V vsaki izmeni so razporejeni delavci, ki imajo dodatno usposobljeni za gašenje začetnih požarov. Različne scenarije preverjajo na požarnih vajah. Evakuacija iz nadstropij (imajo 3) je možna preko dveh stopnišč ter enega zunanjega stopnišča. Praktično usposabljanje za izvajanje evakuacije iz objekta izvedejo vsako leto, nazadnje 21. 11. 2024 v DSO Ljutomer, 27. 11. 2024 pa v bivalni enoti Stročja vas.
Požarni inšpektor je nazadnje opravil pregled leta 2023. Večjih nepravilnosti ni ugotovil, nekoliko so preuredili le zaporno rampo na podestih.
V prihodnosti razmišljajo tudi o obvladovanju novih tveganj glede požarne varnosti, ki jih predstavlja nameščanje sončnih elektrarn na strehah domov.
Dom Poljčane
Dom v Poljčanah in njegova enota v Slovenski Bistrici sta opremljena z avtomatskimi sistemi zaznavanje in javljanje požara, kar vključuje detektorje dima, plina in alarmne naprave, gasilnike in hidrante. Sistemi so redno vzdrževani. Evakuacijske poti so označene in pregledane. Vse sobe, hodniki in skupni prostori imajo vidno označene izhode v sili, načrte poti ter točke zbiranja. Osebje je usposobljeno za evakuacijo nepokretnih in dementnih stanovalcev. Za evakuacijska sredstva uporabljajo rjuhe, invalidske vozičke in druge pripomočki, ki omogočajo hitro in varno premikanje. Zaposleni so usposobljeni za delo z njimi tudi v kriznih situacijah, pri čemer poskrbijo za umirjen pristop, da se zmanjša občutek zmede ali strahu pri ljudeh z demenco. Redne evakuacijske vaje vključujejo simulacije prav za te specifične skupine stanovalcev. Požarno varnost redno pregleduje inšpektor. DEOS Centri starejših (Gornji Grad, Medvode, Cerknica, Trnovo, Horjul, Notranje Gorice, Črnuče, Zimzelen Topolšica, Idila, Koper)
Sistem požarne varnosti v vseh 10 centrih vključuje požarno centralo, javljalnike dima in plina ter sisteme za odvod dima, prezračevanje dvigalnih jaškov in požarne lopute. Vse evakuacijske poti so osvetljene z varnostno razsvetljavo. Pooblaščena oseba za varstvo pred požarom skrbi za redno servisiranje gasilnih aparatov, usposabljanje zaposlenih in meritve strelovodne instalacije. V vsakem Centru je določena oseba za gašenje začetnih požarov in izvajanje evakuacije.
Požarni redi in evakuacijski načrti so v skladu s predpisi in redno posodobljeni. Izvlečki iz požarnega reda in načrti so nameščeni v objektih, letno pa se izvede vaja evakuacije, v kateri sodelujejo tako stanovalci kot zaposleni. Poleg tega so izdelani načrti zaščite in reševanja za primer naravnih ali drugih nesreč.
Za evakuacijo nepokretnih in dementnih oseb ob požaru poskrbijo gasilci ob pomoči usposobljenih zaposlenih, pri čemer se uporabljajo gasilska dvigala in požarna stopnišča. V vaje evakuacije vključujejo tudi nepokretne stanovalce in tiste v varovanih oddelkih.
Osebje se redno usposablja za izvajanje evakuacije, vsaj enkrat letno pa se izvede vaja v sodelovanju z gasilskimi društvi. Požarni inšpektor redno pregleduje Centre starejših DEOS, vse nepravilnosti pa se takoj odpravljajo. Poleg tega se redno opravljajo predpisani pregledi sistemov aktivne požarne zaščite.
Dom Taber
Požarna varnost vključuje organizacijo požarnega varstva, preventivne ukrepe ter usposabljanje zaposlenih. Požarni red določa stopnjo ogroženosti (srednja stopnja) ter ukrepe za zaščito pred požarom, odgovorne osebe in načrt evakuacije. Zunanji strokovni sodelavec za varnost in zdravje pri delu skrbi za redno usposabljanje zaposlenih. Evakuacija nepokretnih in dementnih oseb poteka z horizontalnim umikom v sosednji požarni sektor, kjer stanovalci čakajo na pomoč reševalcev. Osebje se redno usposablja, izvedene so letne vaje evakuacije v sodelovanju z zunanjimi strokovnjaki in gasilci. Dom je bil s strani požarnega inšpektorja nazadnje pregledan februarja 2024.
Dom starejših Šiška
Vgrajen imajo sistem za odkrivanje in javljanje požara, ki vključuje požarno centralo, optične, termične in ročne javljalnike, dva oddaljena prikazovalnika in požarne sirene. Požarna centrala omogoča krmiljenje različnih funkcij, kot so vklop siren, zapiranje požarnih loput, spust dvigal v pritličje in odpiranje evakuacijskih vrat. Vse evakuacijske poti so označene in osvetljene.
Po objektu je razporejenih 8 gasilnikov Co2, 49 gasilnikov prah S6 in 29 zidnih hidrantov. Signal požarnega alarma se ne prenaša izven objekta, ker je zagotovljena 24-urna prisotnost osebja. Sistem za javljanje požara je redno servisiran.
Objekt je razdeljen na požarne sektorje, kar omogoča horizontalno in vertikalno evakuacijo, vključno z evakuacijskimi stopnišči, ki vodijo na prosto. Evakuacijsko zbirališče je označeno ob parkirišču.
Za evakuacijo in začetno gašenje so odgovorne določene osebe. Vse zaposlene usposabljajo za evakuacijo, vaje pa izvajajo enkrat letno. Za intervencijo je določena Poklicna gasilska enota Ljubljana. Dom je leta 2024 pregledal požarni inšpektor, ki ni ugotovil neskladij z zakonodajo.
Koroški dom starostnikov Dravograd
Imajo sistematično urejene preventivne ukrepe, ki vključujejo redno vzdrževanje požarne opreme, samodejne javljalnike požara, gasilne aparate in ustrezno signalizacijo za izhod v sili. Evakuacija nepokretnih in dementnih oseb je skrbno načrtovana. Osebje je posebej usposobljeno za pomoč ranljivim skupinam in pri evakuaciji uporablja ustrezno opremo, kot so reševalni vozički, nosila in drugo pripomočke. Nepokretne osebe se evakuirajo s pomočjo osebja, ki je razdeljeno v ekipe za vsak posamezen oddelek. Osebje se redno usposablja, vključno z letnimi vajami evakuacije in sodelovanjem z gasilskimi enotami. Redni pregledi požarne opreme in sistemi za javljanje požara so v skladu z zakonodajo.
Dom starejših občanov Metlika
Prvega oktobra lani je bil opravljen redni inšpekcijski nadzor s področja varstva pred požarom ter zaščite in reševanja.
Inšpektor je pregledal:
- pooblastila za izvajanje ukrepov varstva pred požarom,
- oceno požarne ogroženosti,
- požarni red s prilogami,
- načrt evakuacije,
- požarni načrt,
- usposabljanje zaposlenih za varstvo pred požarom,
- usposabljanje oseb, odgovornih za gašenje začetnih požarov in izvajanje evakuacije,
- praktično usposabljanje za izvajanje evakuacije iz objekta ob požaru,
- požarno stražo,
- stanje opreme za gašenje začetnih požarov,
- vzdrževanje vgrajenih sistemov aktivne požarne zaščite,
- evakuacijske poti,
- evakuacijske izhode neposredno na prosto, dovozne poti in delovne površine za gasilska vozila ter zbirna mesta.
Ugotovljeno je bilo, da izpolnjujejo vse zahtevane zakonske in podzakonske akte. V sodelovanju z gasilci vsako leto izvajajo vaje evakuacije.
Dom ob Savinji Celje
Dom je sestavljen iz dveh povezanih stavb, z več požarnimi stopnišči in požarnimi sektori. Požarna varnost vključuje avtomatske javljalnike požara, vgrajene sisteme za gašenje in požarne lopute. Evakuacija je načrtovana z notranjim in zunanjim požarnim stopniščem, z dostopom do pritličja. Evakuacija nepokretnih in dementnih oseb poteka skozi notranje stopnišče do zunanjih izhodov. Osebje je redno usposobljeno, izvajajo se letne vaje evakuacije z vključitvijo gasilcev. Požarni inšpektor je izvedel redni pregled v januarju 2023, brez ugotovljenih neskladnosti.
Dom sestavljajo tri stavbe, zgrajene v različnih fazah, in ima skupno kapaciteto 265 postelj. V osemnadstropni stavbi nadstropja poleg zunanjega požarnega dvigala povezuje še notranje požarno stopnišče ter na zunanji strani še požarno stopnišče z dostopom iz vsakega nadstropja. V šestnadstropni stavbi so nadstropja med seboj povezana z notranjim požarnim stopniščem in zunanjim požarnim stopniščem, trenutno z dostopom samo v 6. etaži. Zunanje požarno stopnišče od 1. do 5. nadstropja bodo v letošnjem letu povezali z zunanjimi požarnimi izhodi v vsakem nadstropju preko požarne centrale in bo tako omogočen umik tudi po zunanjem evakuacijskem stopnišču. Vsako bivalno nadstropje v obeh objektih je razdeljeno na svoj požarni sektor z vgrajenimi požarnimi vrati ter požarnimi loputami. V najnovejši nadzidani etaži 6. nadstropja je vgrajen sistem za avtomatsko gašenje z vodo (splinkler sistem), ki bo kmalu razširjen še na preostala nadstropja. Vse stavbe so opremljene z avtomatskimi požarnimi javljalniki, požarna centrala pa je nameščena na recepciji. Evakuacija poteka preko notranjih požarnih stopnišč in izhodov na teren. Vse zaposlene redno usposabljajo za gašenje začetnih požarov in evakuacijo, periodično preverjanje znanja pa se izvaja vsaj vsaki dve leti. V Domu se enkrat letno izvaja praktično usposabljanje za evakuacijo. Dom je januarja 2023 pregledal požarni inšpektor.
DSO Trebnje
Zgradba stavbe je razdeljena na posamezne požarne sektorje z avtomatskimi požarnimi vrati, opremljena z izvlečki iz požarnega reda, z evakuacijskimi načrti, svetlobnimi evakuacijskimi potmi, javljalniki požara, evakuacijskimi stopnišči.
S sodelovanjem z zunanjim strokovnim sodelavcem izvajajo naloge varstva pred požarom in varnosti pri delu. Požarni red in evakuacijski načrti so izdelani za vse prostore, vsebina teh dokumentov je znana zaposlenim, vzdrževalnemu osebju in lokalnemu gasilskemu društvu. Zgradba je razdeljena na požarne sektorje z avtomatskimi požarnimi vrati, evakuacijskimi stopnišči in varnostno razsvetljavo. V skupnih prostorih in tudi v sobah stanovalcev je prepovedano kaditi. Vnos morebitnih lastnih električnih naprav v sobe stanovalce je nadzorovan. Prepovedana je uporaba grelnih teles na žarilno nitko, sveč in drugih sredstev s odprtim ognjem.
V primeru požara se nepokretne in dementne osebe evakuira s pomočjo zaposlenih in gasilcev, bodisi preko zunanjih evakuacijskih stopnišč ali preko balkonov. Osebje se redno usposablja, vključno z usposabljanjem za novo zaposlene in rednimi usposabljanji vsaki dve leti. Vaje evakuacije se izvajajo enkrat letno. Požarni inšpektorji so izvedli redni pregled v letu 2023, pregled dislocirane enote v Šmarjeti pa lansko leto.
Obalni dom upokojencev Koper
Služba za varstvo pri delu in požarno varnost skrbi za skladnost z zakonodajo, posodabljanje dokumentacije, označevanje objektov in izvajanje nalog varstva pred požarom. V objektu so urejeni požarni sektorji, avtomatska požarna vrata, sistemi za javljanje požara, povezan z Gasilsko brigado Koper, varnostna razsvetljava in plinski detektorji. Vsi so redno pregledani in vzdrževani, zagotovljeni so prosto dostopni evakuacijski izhodi, gasilni aparati pa so nameščeni na vidnem mestu. Določene imajo odgovorne osebe za varstvo pred požarom, za gašenje začetnih požarov in evakuacijo, vsi imajo opravljena osnovna in nadaljevalna usposabljanja. Zadnja večja vaja je bila maja 2024 v sodelovanju z Gasilsko brigado Koper, PGD Babiči in PGD Krkavče. Evakuacija nepokretnih oseb in oseb z demenco poteka s pomočjo zaposlenih, invalidskih vozičkov in nosil, z evakuacijo v zunanje prostore ali na varna zbirališča. Požarni inšpektor je dom pregledal leta 2022. Letni pregledi pooblaščenih oseb pa so namenjeni preverjanju gasilnih aparatov, hidrantov, sistemov za javljanje požara, plinskih instalacij in druge opreme.
DSO Tezno
Pri celoviti prenovi doma so upoštevali varen umik nepokretnih in dementnih oseb tako, da so zagotovili več evakuacijskih izhodov iz prostorov v pritličju, požarna vrata (ki ločujejo požarne sektorje) ter objekt opremili z aktivnimi požarnimi zaščitnimi sistemi, ki omogočajo varen, hiter in učinkovit umik vseh stanovalcev. Zaposleni se redno praktično usposabljajo za evakuacijo. Požarni inšpektor je dom pregledal lani. Dom upokojencev Kranj
Požarna varnost je bila zadnja leta izboljšana z ureditvijo požarnih stopnic in požarnih con. Imajo požarni sistem javljanja.
Oddelek z dementnimi stanovalci se nahaja v pritličju, kjer se izvaja neposredna evakuacija na vrt. Osebje se redno izobražuje. Požarni inšpektor je dom obiskal v novembru 2024.
Dom upokojencev Nova Gorica
Objekt je opremljen s požarnimi sistemi. Usposabljajo zaposlene in izvajajo letne vaje evakuacije. Požarni inšpektor je dom pregledal leta 2023.
DSO Kočevje
Dom je opremljen z najsodobnejšo požarno centralo. Zaposleni se redno izobražujejo. Dom vsake tri mesece požarno pregleda strokovnjak. Požarni inšpektorji redno nadzorujejo objekt, ki ga požarno vzdržuje zunanji izvajalec.
DSO Novo mesto
Za požarno varnost v domu skrbijo vsi. Požarno preventivne aktivnosti pa usmerja poklicna gasilska enota, ki zaposlene tudi praktično usposablja. Praktična znanja obnavljajo vsaki dve leti. Enkrat letno izvedejo delno napovedano vajo evakuacije z umetnim dimom in začetnim gašenjem.
Imajo tudi ekipo 40 zaposlenih, ki jih gasilci usposabljajo za prvo posredovanje ob izrednem dogodku, prav tako imajo zaposlene usposobljene za nudenje prve pomoči. Gasilci so o preventivnem ravnanju seznanili tudi stanovalce. Požarni alarmi v domu so neposredno povezani z gasilsko enoto, pričakovani odzivni čas je do pet minut.
Nepokretne osebe premeščajo s posteljami, vozički in evakuacijskimi stoli v sosednji požarni sektor v isti etaži. Požarno varnost nadgrajujejo z nakupi evakuacijskih vzmetnic in rjuh. Požarni inšpektor je dom nazadnje obiskal decembra 2022.