25. 12. 2023

PLUS

Vladna delegacija v Dubaju zapravila 70.000 €

dubaj

Podnebni dogovor v Dubaju je le pesek v oči. / ni vira

Predstavljamo vam stroške vladne ekipe, ki je potovala v vroči Dubaj na podnebno konferenco brez pravega epiloga v izogib podnebni katastrofi. Je bila pot, ki smo jo 16 predstavnikom plačali davkoplačevalci, upravičena, ali smo spet radodarno pokrili vladni turizem?

Dobrih 71.000 evrov nas je državljane stalo potovanje in bivanje 16 predstavnikov vlade, ki so med 30. novembrom in 13. decembrom gostovali v bleščeči in energetsko potratni svetovni metropoli Dubaj na podnebni konferenci COP28. Povprečna dolžina obiska posameznega slovenskega udeleženca je bila slab teden dni, večina pa je v emiratih preživela med pet in osem dni. Podnebne konference se je udeležilo 10 uslužbencev Ministrstva za okolje, podnebje in energijo (MOPE), vključno z ministrom Bojanom Kumrom, trije predstavniki zunanjega ministrstva in po en predstavnik iz ministrstva za naravne vire, kmetijskega ministrstva ter kabineta predsednika vlade. V arabski prestolnici so – številni med njimi brez predhodnih referenc na področju podnebne problematike – sodelovali pri eni največjih podnebnih fars tega stoletja. Zato smo jih ob zaključku okoljske balade upravičeno vprašali, kakšne vendarle so bile njihove zadolžitve, nenazadnje pa tudi dosežki, cilji in globalne rešitve, ki so jih uspeli predstaviti in z njimi navdušiti velesile odločevalcev v množici predstavnikov 200 držav sveta. Ali je cena, ki smo jo in jo še bomo ob že tako obubožanemu proračunu prav zaradi okoljskih neprilik in podnebnih udarcev plačali državljani, utemeljena in nam vsem prinaša dobrobiti, ali je šlo pri masovnih vladnih migracijah v trenutno poletni Dubaj s temperaturami okoli 28 stopinj preprosto za turizem na račun nas, davkoplačevalcev? Kje bomo zdaj državljani izpraskali več kot 70 tisočakov v 10 milijard težkem sanacijskem programu, na kolikor je ocenjena škoda po poletni kataklizmi, če nam Golobova vlada že zdaj z vsemi mogočimi dajatvami otežkoča življenje?! Ali je vse pesek v oči, kot je bil nedavni svetovni podnebni vrh, kjer se je še enkrat pokazalo, da je svet v rokah tistih velesil, ki sedijo na trezorjih nafte in zemeljskega plina.

Minister Bojan Kumer je v Dubaj odletel z največjo ekipo.
Sašo Radej
Od blamaže s krogci do strokovnjakinje za vode

Zadnja razkritja

21. 11. 2024

Dom za starejše

Starejši pod kamerami

Kako je poskrbljeno za premoženje starejših v DSO? Vlom na recepcijo doma za starejše občane v Mariboru, izginula denarnica, krznen plašč, nakit, torbica za osebno nego. To so nekateri ukradeni predmeti, ki jih pogrešajo svojci v različnih domovih za starejše občane v Ljubljani. Preverili smo, kako za osebne predmete starejših skrbijo v ljubljanskih DSO. V enem so naročili celo detektivsko agencijo. Preverili smo, kje uporabljajo nadzorne kamere in koliko video nadzora je sploh primernega v oskrbi starejših? Je nadzor v domovih za starejše občane( DSO) orodje varnosti ali orodje vdora v zasebnost?

Preberi več

19. 11. 2024

seja-vlade, prihod-na-sejo

Dodatki 2: Nagrada za razdeljevanje računalnikov in čiščenje avta ministrice

Poglejte, za kaj vse je šlo več kot 1 milijon in pol evrov iz proračunske blagajne! Pomoč pri načrtovanju službenih poti ministrice, urejanje mednarodnih poti ministrice, prilagajanje dela ministrovemu urniku in urniku državnih sekretarjev, vzdrževanje in vodenje evidenc v zvezi s službenimi avtomobili za potrebe prevoza ministra, povečano delo na izdelavi službenih pot, priprava protokolov obiskov ministrice, usklajevanje selitve ministrstva, povečano delo na izdelavi službenih poti, priprava odgovorov na povečano število poslanskih vprašanj … Gre za pravi kadrovski cunami zaposlovanj na zaupanje.

Preberi več

17. 11. 2024

1680112083-dsc08615-1680111983422

Več kot 1 milijon evrov dodatkov za izbrance Golobove vlade, 1. del

Pod drobnogled smo vzeli dodatke javnih uslužbencev v kabinetih ministrstev, direktorjev direktoratov in v kabinetu predsednika Roberta Goloba v obdobju od septembra lani do septembra letos. Med rekordnimi, preko 100.000 € bruto, so izplačila dodatkov na ministrstvih za zunanje zadeve in za obrambo. Med obremenitvami uslužbencev pa navajajo od obnove kuhinje, dekoriranja prostora, pošiljanja opomnikov ministru, sodelovanja na sestankih, nadomeščanja tajnice in floskul v stilu: usklajevanje, organizacija, koordinacija. Vse, kar bi razumeli, da spada pod normalen opis delovnih obveznosti na določenem delovnem mestu. Pravkar je Golobova vlada javnim uslužbencem plače še povečala. Prejemnikom, ki že zdaj prejemajo več sto dodatka mesečno, se bodo s sprejetim sporazumom plače povišale povprečno za 380 evrov bruto. Medtem ko si na ministrstvih kljub finančni krizi v državi, prazni pokojninski in zdravstveni blagajni, neurejeni dolgotrajni oskrbi in zdravniški oskrbi za najšibkejše, kar so obljubljali v koalicijski pogodbi, zvišujejo plače z dodatki za povečan obseg dela, pa v Sloveniji v novi solidarnostni akciji zbiramo denar za infuzijske črpalke za otroke, obolele za rakom.

Preberi več

14. 11. 2024

picture NM

KOLUMNA: O Niki, Eriki, Levici, tarifniku in pranju

Ljudje so zadnji mesec besneli zaradi dveh stvari, napovedanega povišanja elektrike in napovedane prepovedi vgradnje bojlerjev. Šele ko so se oglasila družabna omrežja, so se, odtujeni od realnosti, tam na vladi zdrznili. Zdrznil se je tudi naš predsednik vlade, ki se je po mnogih oddihih in potovanjih odpovedal vladnemu turizmu na podnebno konferenco v Azerbajdžan, »ker so doma pomembnejše stvari.«

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme