13. 11. 2023

PLUS

Afera žilne opornice po 11 letih tik pred zastaranjem

rear-view-surgeons-preparing-operation-operation-room

Žilne opornice / Preiskovalno.si

Uglednemu ljubljanskemu kardiologu dr. Matjažu Buncu in nekdanji direktorici podjetja Animus Irmi Košutar Gašparić grozi do pet let zapora zaradi domnevne korupcije v zdravstvu. Afera je leta 2012 razgalila milijonska preplačila dobaviteljem žilnih opornic, ki jih je UKC Ljubljana preplačal kar štirikrat, zdravniki pa naj bi na ta račun prejemali denarne in druge nagrade.

Natanko čez 14 dni bosta morala na sodišče prikorakati obtožena v eni večjih zdravstvenih afer po osamosvojitvi, ki je pred enajstimi leti razgalila nepotešljive apetite zdravnikov in dobaviteljev medicinske opreme, povezanih v koruptivno hobotnico. Afera žilne opornice. Obtoženi prof. dr. Matjaž Bunc, eden vidnejših kardiologov doma in v regiji, in Irma Košutar Gašparić, direktorica Vasc-Med in nekdanja vodja podjetja Animus za dobavo medicinske opreme javnim zdravstvenim zavodom, se bosta morala izreči o svoji krivdi in vlogi v neracionalni porabi davkoplačevalskega denarja, ki je leta 2012 zatresla medijski in politični prostor. Takrat so v medije pricurljale informacije celo o štirikratnem preplačilu žilnih opornic ali stentov več domačim dobaviteljem, ki so vrsto let po slovenskih bolnišnicah vzdrževali monopolni položaj pri dobavi medicinskih pripomočkov. Ljubljanski klinični center je tako za stente - to so mrežaste kovinske cevke, ki ki delujejo kot drobna vzmet, s čimer preprečuje ponovno zožitev arterije in znova zagotovijo normalen pretok krvi srčni mišici - kot je svoja odmevna razkritja zaslužkarskih spreg v zdravstvu pozneje pojasnjeval mednarodno priznani kardiolog dr. Marko Noč in se skupaj s kolegom dr. Blažem Mrevljetom spustil v bitko z lobiji v UKC, plačeval okoli 1200 evrov, za enak pripomoček v Nemčiji pa so odšteli borih 300 evrov. Enako zapravljivost in visoke marže dobaviteljev žilnih opornic so odkrili tudi v drugih slovenskih bolnišnicah.

Zadnja razkritja

21. 11. 2024

Dom za starejše

Starejši pod kamerami

Kako je poskrbljeno za premoženje starejših v DSO? Vlom na recepcijo doma za starejše občane v Mariboru, izginula denarnica, krznen plašč, nakit, torbica za osebno nego. To so nekateri ukradeni predmeti, ki jih pogrešajo svojci v različnih domovih za starejše občane v Ljubljani. Preverili smo, kako za osebne predmete starejših skrbijo v ljubljanskih DSO. V enem so naročili celo detektivsko agencijo. Preverili smo, kje uporabljajo nadzorne kamere in koliko video nadzora je sploh primernega v oskrbi starejših? Je nadzor v domovih za starejše občane( DSO) orodje varnosti ali orodje vdora v zasebnost?

Preberi več

19. 11. 2024

seja-vlade, prihod-na-sejo

Dodatki 2: Nagrada za razdeljevanje računalnikov in čiščenje avta ministrice

Poglejte, za kaj vse je šlo več kot 1 milijon in pol evrov iz proračunske blagajne! Pomoč pri načrtovanju službenih poti ministrice, urejanje mednarodnih poti ministrice, prilagajanje dela ministrovemu urniku in urniku državnih sekretarjev, vzdrževanje in vodenje evidenc v zvezi s službenimi avtomobili za potrebe prevoza ministra, povečano delo na izdelavi službenih pot, priprava protokolov obiskov ministrice, usklajevanje selitve ministrstva, povečano delo na izdelavi službenih poti, priprava odgovorov na povečano število poslanskih vprašanj … Gre za pravi kadrovski cunami zaposlovanj na zaupanje.

Preberi več

17. 11. 2024

1680112083-dsc08615-1680111983422

Več kot 1 milijon evrov dodatkov za izbrance Golobove vlade, 1. del

Pod drobnogled smo vzeli dodatke javnih uslužbencev v kabinetih ministrstev, direktorjev direktoratov in v kabinetu predsednika Roberta Goloba v obdobju od septembra lani do septembra letos. Med rekordnimi, preko 100.000 € bruto, so izplačila dodatkov na ministrstvih za zunanje zadeve in za obrambo. Med obremenitvami uslužbencev pa navajajo od obnove kuhinje, dekoriranja prostora, pošiljanja opomnikov ministru, sodelovanja na sestankih, nadomeščanja tajnice in floskul v stilu: usklajevanje, organizacija, koordinacija. Vse, kar bi razumeli, da spada pod normalen opis delovnih obveznosti na določenem delovnem mestu. Pravkar je Golobova vlada javnim uslužbencem plače še povečala. Prejemnikom, ki že zdaj prejemajo več sto dodatka mesečno, se bodo s sprejetim sporazumom plače povišale povprečno za 380 evrov bruto. Medtem ko si na ministrstvih kljub finančni krizi v državi, prazni pokojninski in zdravstveni blagajni, neurejeni dolgotrajni oskrbi in zdravniški oskrbi za najšibkejše, kar so obljubljali v koalicijski pogodbi, zvišujejo plače z dodatki za povečan obseg dela, pa v Sloveniji v novi solidarnostni akciji zbiramo denar za infuzijske črpalke za otroke, obolele za rakom.

Preberi več

14. 11. 2024

picture NM

KOLUMNA: O Niki, Eriki, Levici, tarifniku in pranju

Ljudje so zadnji mesec besneli zaradi dveh stvari, napovedanega povišanja elektrike in napovedane prepovedi vgradnje bojlerjev. Šele ko so se oglasila družabna omrežja, so se, odtujeni od realnosti, tam na vladi zdrznili. Zdrznil se je tudi naš predsednik vlade, ki se je po mnogih oddihih in potovanjih odpovedal vladnemu turizmu na podnebno konferenco v Azerbajdžan, »ker so doma pomembnejše stvari.«

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme