Andrej

Andrej se že spretno suka v povsem novi kuhinji. / preiskovalno.si

Kočevec Andrej svoji zlati sosedi že skuha kavico. Vztrajnost se je obrestovala. Tako so tudi steklenice in posode za izločke preteklost. Redno uporablja toaletne prostore. Njegova zgodba nas je navdihnila.

Najbolj srčna soseda ta hip, Slavica, nam je poslala video, v katerem ji Kočevec Andrej skuha kavico. Po več kot štirih mesecih ležanja je na nogah. Ni skrivnost, da Andrej pridno telovadi, pred dnevi je prvič prehodil že dve nastropji stopnic, ki ga ločijo do svobode. Čeprav ima še vedno bolečine v nogah, upa, da bo lahko ponovno sedel za volan in zaslužil kak evro. Večkrat pokliče v naše uredništvo in pripoveduje o svojem napredku. Njegova zgodba je preprosto navdihujoča.

To je zgodba o upanju, srčnosti, prijateljstvu, pomoči ljudem z roba. Med ljudmi, ki nimajo nič, pa si pomagajo brez pomislekov in osebnih računic. Nič ne zahtevajo ali pričakujejo v zameno. Gre za golo dobroto sprejemanja in dajanja. Andrejeva zgodba je zgodba o dobrih ljudeh. O skupnosti v Kočevju. Tudi zgodba o integraciji, če si upamo priznati ali ne. Zgodba o ženski, ki v popačeni slovenščini z balkanskim naglasom vse nas spomni, kaj je srčnost. Kaj so dobrota, odločenost, jeza, vera. Mešanica čustev, ki brbota v telesu upokojenke, ki se je odločila, da bo varuhinja Andrejevih pravic.

Nenazadnje pa tudi zgodba o moči nad sistemom, ki je nemočnega in onemoglega posameznika pustil umiranju na obroke. Brezbrižnost togih in okorelih uradnikov na eni strani in toplina ter ponotranjen čut za dobro na drugi strani. Upanje, ki tli med ljudmi, je močnejše od aparata in aparatčikov, ki ne zmorejo videti dlje od udobja svojih pisarn. Življenja, kot smo videli in dokazali, pa se ne rešujejo v zatočišču direktorskih foteljev in do smrti varnih javnih služb. Kljub izmikanju odgovornosti in sprenevedanju pristojnih socialnih ustanov, ki so utanovaljene in utemeljene na postulatu socialne pomoči državljankam in državljanom, pa se nam je prav v dotičnem primeru pokazalo, da je njihova primarna vloga vedno bolj v ozadju. Je nujna prevetritev - na to vprašanje še vedno čakamo odziv pristojnega ministrstva Luke Mesca!

V državi, ki ima v svoji Ustavi zapisano pravico njenih prebivalcev do socialne varnosti, bi pričakovali, da bi posamezniku zagotavljala vsaj minimum pravic, ne pa, da še vedno pojavljajo primeri, ko življenja v prvi vrsti rešujejo srčni posamezniki. Tudi taki, ki so sami na robu preživetja. 

Ne samo zgodba o srčnosti, ampak tudi odgovornosti

In to je tudi malo, zelo malo tudi zgodba o odgovornosti novinarstva. O pomembnosti tega, da zgodbo peljemo do konca. Da nimamo samo poročevalske vloge, ker nam je tako naročil urednik, pač pa, da se k zgodbi vračamo in preverjamo njen napredek.

Novinarji imamo moč nosilca četrte veje oblasti ali sedme sile. Kritična in nadzorna funkcija novinarske dejavnosti ohranja temelje zdrave družbe. In prav je da razkrivamo deviantna dejanja, anomalije nosilcev oblasti ali predstavnikov ključnih institucij v družbi. Zgodba o Andreju je tudi zgodba naših bralcev. Vi ste jo z več tisoč delitvami ponesli v svet. Zaradi vas so se stvari spremenile. Hvala.

Zadnja razkritja

3. 10. 2024

915499_1726145422-dsc03800-1726145119

Zakaj Borut Sajovic ni primeren za ministra

Kandidat za ministra za obrambo ima glede na svoje pretekle funkcije nesorazmerno veliko premoženja, zato je javnost upravičena izvedeti, od kje izvor tega premoženja. Predvsem v luči dejstva, da je glede na podatke v zemljiški knjigi njegova družina večino svojega premoženja pridobila v času njegovega županovanja. Zato apeliramo na bodočega ministra, da javnosti transparentno pojasni izvor premoženja, ki ga je popisal portal Oštro.

Preberi več

1. 10. 2024

1710318311-172a6846-1710318295296

Devet let blatenja in diskreditacij v politično zmontiranem procesu

Devet let je bila ugledna profesorica z mednarodnim priznanjem in vidna političarka stranke SD Metka Tekavčič tarča kritik, diskreditacij, sramotenj, blatenja in obtožb o naklepnem prejemanju ter razdeljevanju dodatkov profesorjem in drugim zaposlenim na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Zdaj je dočakala sodbo: oproščena vseh obtožb! Zadeva zoper njenega sodelavca, zaslužnega profesorja, nekdanjega dekana in finančnega ministra Dušana Mramorja pa je konec lanskega leta zastarala, s čimer ni mogel dokazati svoje nedolžnosti. Afera dodatki pa je leta 2016 končala njegovo politično kariero in resno načela njegovo zdravje. V nenavadnem, če ne tudi zmontiranem političnem procesu sta prominenta ekonomista doživljala ne samo sodni in medijski linč, ampak tudi razčlovečenje. Že takrat je kazalo, da gre za dobro zrežiran in premišljen proces diskreditacije tedanjega ministra za finance, z oprostilno sodbo pa se je samo še potrdilo. Vladajoči politiki ne izbirajo sredstev za ohranitev svojega položaja tudi na račun uničenja karierne poti strokovnjakom mednarodnega formata.

Preberi več

29. 9. 2024

Emanuela, 3

Ko srce ne bije po načrtih

To je zgodba o mali Emanueli, ki je preživela več srčnih operacij. To je zgodba o preživetju po tem, ko so zdravniki eden za drugim staršem predlagali prekinitev nosečnosti. Je zgodba s srečnim koncem, ki jo je za naš portal strnila nekdanja novinarka Katarina Stano. Njena zgodba navdihuje zato, ker je Katarina zaradi svoje novinarske vztrajnosti zahtevala več in več informacij, ker je brskala, se povezovala z drugimi, potovala iz države v države in ni slepo verjela nikomur. To je zgodba o srčni novinarki, ki se je borila z razumom, o srčnih zdravnikih in srčni napaki. In srečni štiričlanski družini.

Preberi več

26. 9. 2024

914832_209-jusic-poklukar2

Zakaj se šefu policije maje stolček in zakaj je interes vlade, da ima policijo na vrvici?

Po naših informacijah se direktorju policije Senadu Jusiću, ki še čaka na odločitev sodišča v tožbi zoper njegovo (sporno) imenovanje, maje stolček. Glavni očitek prvemu policistu v državi je, »da ni nič naredil za izboljšanje katastrofalnega kadrovskega stanja v policiji.« Po drugi strani pa nam pripovedujejo, »da tako klientelističnega kadrovanja, kot je zdaj, v Policiji še ni bilo.« Požar z rokohitrskimi akcijami gasi vlada, ki je vpoklicala vse rezerviste vedoč, »da je vrag vzel šalo!« Rešitev ali tveganje? Policisti odgovarjajo: »Vlada umetno ustvarja občutek varnosti. Ne bomo varuške rezervistom. Če imajo vsa pooblastila, naj prevzamejo tudi vso odgovornost!« Stanje v policiji še nikoli ni bilo tako napeto, kot je v tem trenutku. Izredne razmere tudi na Centru za varnost in zaščito, kjer varujejo državnike. Kaj to pomeni za njihovo varnost, splošno varnost in pot organiziranega kriminala? In kdo si ne želi dobro organizirane in učinkovite policije?

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme