3. 12. 2024

Za ohranitev privilegijev izsilili referendum na račun nemočnih

Zavod Jutro referendum

Plakati Jutra so po vsem Kočevju. / Preiskovalno.si

V nedeljo se bodo Kočevci na referendumu odločali o prihodnosti dolgotrajne oskrbe v svoji občini. Po več težkih očitkih o slabem vodenju, zlorabah in sistemskih pomanjkljivostih, zaradi katerih so številni oskrbovanci Zavoda Jutro ostali brez osnovne nege, hrane in dostojanstvene obravnave, je Občina Kočevje sprejela odločitev, da ustanovi javni zavod za oskrbo starejših. Zavod Jutro, zasebni koncesionar, pa je izsilil referendum in z zavajajočo propagando in vprašanjem zlorablja demokratični institut, ki bo Občino stal med 60.000 in 80.000 evri. Ta denar bi lahko koristneje porabili za neposredno oskrbo starejših. Nepravilnosti in zlorabe v zavodu pa se stopnjujejo.

»Center za socialno delo Osrednja Slovenija – zahod, Enota Kočevje, je prejel v okviru nalog, ki jih izvajamo, dve informaciji o sumu odtujitve sredstev našima uporabnikoma, za katera CSD ne izvršuje skrbniških nalog,« je na naše poizvedovanje, ali je zaposleni iz zavoda Jutro za nego in skrb na domu pod vodstvom direktorja Gregorja Leviča od dveh oskrbovancev res odtujil denar, pritrdilno odgovorila direktorica CDS Kočevje Katarina Hiti.

Tudi ena izmed treh soustanoviteljic Jutra Vida Erjavec javno spregovori o kraji; odtujeni znesek, šlo naj bi za nekaj deset evrov, pa da so uporabniku vrnili. Zaposlenega pa odpustili, pove Erjavec. Razočarana je nad neaktivnostjo vodstva. »Lahko javno povem, da je pri uporabniku izginil denar. Zadevo pa so pometli pod preprogo. Razočarana sem nad direktorjem Gregorjem Levičem, črnega madeža, ki je padel na zavod, ne bo mogoče popraviti. Razočarana sem, razočarana nad zavodom in nad vodstvom.« Kot že večkrat v zadnjem letu, ko je zaradi pritožb uporabnikov zavoda direktorja Leviča večkrat poklicala na zagovor zaradi nepravilnosti, ki se dogajajo z uporabniki, starejšimi in nemočnimi, je tudi v zadnjem primeru pri vodstvu trčila ob zid brezbrižnosti. »Žal mi je, žal, da je naše Jutro prišlo tako daleč,« čustveno pripoveduje ena od treh soustanoviteljic, ki pri svojih opominih direktorju Gregorju Leviču nima podpore pri ostalih dveh lastnicah, Stanislavi Žagar in Tini Kegel.

Obe neomajno podpirata direktorja in s tem nedostojno in neprofesionalno obravnavo uporabnikov zavoda, ki storitve nege in pomoči na domu izvaja za Občino Kočevje in z njeno finančno pomočjo.

Gregor Levič, direktor zavoda Jutro
Preiskovalno.si

Direktor Gregor Levič nas je ponovno preusmeril na svojega odvetnika Jureta Dermastjo. Ta pa je zgodbo predstavil drugače: »V zvezi z vprašanjem o odtujitvi denarja vam sporočam, da moja stranka ni seznanjena z odtujitvijo denarja s strani zaposlene in posledično s storitvijo kaznivega dejanja zoper premoženje. Po informacijah moje stranke do kaznivega dejanja zoper premoženje, ki bi ga storili zaposleni delavci moje stranke in bi bilo usmerjeno v uporabnike, tudi v preteklosti ni prišlo. Moja stranka je bila zgolj seznanjena, da si je ena od zaposlenih delavk od uporabnika sposodila manjšo vsoto denarja. Ker takšno ravnanje ni v skladu z vrednotami moje stranke, hkrati pa takšno ravnanje predstavlja tudi kršitev socialnovarstvene in delovnopravne zakonodaje, smo zoper konkretno delavko sprejeli ustrezne ukrepe. Tudi v tem primeru gre namreč za izoliran in enkraten dogodek, saj je moja stranka zavezana k najvišjim vrednotam in stremi k njihovemu uresničevanju, zaradi česar si po svojih najboljših močeh prizadeva svoje vrednote redoma prenašati na svoje zaposlene.«

Brez kosila in oskrbe – pogosta praksa

Sistemske pomanjkljivosti in kadrovska kriza v zavodu neposredno vplivajo na življenja najbolj ranljivih skupin prebivalstva. »Moja mama spet ni imela oskrbe. Z naše strani odpovedi ni bilo. To se ni zgodilo prvič. Zaradi takšnih in drugačnih zadev smo se že pogovarjali in dogovarjali, pa nekih izboljšav ni,« nam je pismo, ki ga je naslovila na direktorja Leviča in župana Kočevja Gregorja Koširja posredovala hči dolgoletne uporabnice zavoda. Mama ni prejela kosila, niti je niso okopali. Izpadi oskrbe in hrane, navaja, so pogosti. Največkrat iz malomarnosti. »Zaradi obiska mame pri zdravniku sem za en dan odpovedala oskrbo, zaradi kopiranja urnika pa smo izpadli tudi naslednji teden. V vodstvu so okrivili delavko, ker jih ni opozorila da gospe nima na urniku. Mislim pa, da to ni skrb delavke, ampak tistega, ki urnike pripravlja. Kako naj delavke vedo, koga oskrbujejo, če se jim urnik stalno spreminja,« je razočarana Kočevka, ki bi si želela, da bi njena mama in ostali uporabniki imeli stalno negovalko. »To bi si zaslužili. Starejši so kot otroci, ko se na nekoga navežejo, jim to veliko pomeni. Zdaj pa vsak dan druga postopa po hiši, kar je stresno.«

83-letni Franci, ki še zmore skrbeti sam zase, si v Jutru plačuje topel obrok. Opaža, da kakovost storitev peša, saj je že dvakrat ostal brez hrane, pogosto mu prinesejo mrzlo kosilo.

Zavod Jutro, koncesionar, ki izvaja pomoč na domu in zagotavlja prehrano ter osnovno nego starejšim in invalidom, je vse od afere z Andrejem pod lupo socialne inšpekcije. Kritike uporabnikov in inšpekcijski pregledi so doslej razkrili zaskrbljujoče razmere in neustrezen odnos do plačnikov njihovih storitev, ki jih pripisujejo predvsem slabemu vodenju direktorja Gregorja Leviča, ki je na direktorskem položaju od leta 2022. Uporabniki, zaposleni in predstavniki občine ga obtožujejo neustreznega vodenja, pomanjkanja transparentnosti in zanemarjanja dolžnosti do uporabnikov.

Uporabniki se pritožujejo nad nerednostjo storitev, ki so zanje življenjskega pomena. Poročali smo, da je poleti brez hrane ostalo 30 ljudi. Primer oskrbovanke, ki je negovalko čakala zaman in ostala neumita, pa kaže na popolno odsotnost spoštovanja dogovorjenih časov. Pri uporabnikih, ki so v plenicah in ne prejmejo ustrezne oskrbe, se že v nekaj urah razvijajo boleča vnetja, kar dodatno prizadene že tako slabotne ljudi.

Poleg pomanjkljive oskrbe uporabnikov so se pojavili tudi očitki o neprimerni porabi namenskih sredstev, kar je Občino Kočevje, ki zavodu vsako leto nakaže 300.000 evrov, pripeljalo do prekinitve koncesijske pogodbe. In ustanovitve novega javnega zavoda.

Takole pojasnjuje župan kočevja : O toksičnem stanju v zavodu poročajo tudi zaposleni in tisti, ki so zaradi slabšanja razmer odšli ali so pogosto na bolniški. Delavke se pritožujejo nad slabimi delovnimi pogoji, preobremenjenostjo in neplačevanjem nadur. Očitajo mu tudi pritiske na zaposlene v primeru Kočevca Andreja, da podpišejo izjave o njegovem odklanjanju pomoči, s katerimi se je poskušal zavarovati.

Vprašljive kvalifikacije in zavajanje uporabnikov

Leviču očitajo tudi pomanjkanje ustreznih kvalifikacij za delo na področju socialnega varstva, saj nima opravljenega izpita iz Zakona o socialnem varstvu, razloži ustanoviteljica Vida Erjavec. To pomanjkljivost naj bi po naših informacijah odkrila tudi socialna inšpekcija, ki zaključuje inšpekcijski nadzor. To pomeni, da zavod nima usposobljenega kadra za pripravo individualnih načrtov oskrbe, kar je osnova za kakovostno in prilagojeno oskrbo. Poleg tega vodi še štiri zasebna podjetja, kar pod vprašaj postavlja njegovo odgovornost in predanost, ki ju zahteva vodenje zavoda. Direktor je na začetku jeseni tudi našel čas, da se je osebno ukvarjal s pridobivanjem podpisov za razpis referenduma o dolgotrajni oskrbi v občini in novačenjem podpisnikov proti ustanovitvi občinskega zavoda za oskrbo starejših. Pred referendumom je organiziral obsežno propagandno kampanjo z razpošiljanjem letakov in prevozi starostnikov do volišč. Stroški tega naj bi znašali več tisoč evrov. Na vprašanje, kdo financira kampanjo, pa je zavrnil, da gre za sredstva iz občinskega proračuna, vendar še zdaj ostaja nejasno, ali so stroške propagande krili celo uporabniki.»Namesto da bi skrbeli za izboljšanje storitev, vodstvo Zavoda porablja sredstva za agresivno kampanjo. Kdo financira to kampanjo? Ali gre za denar, namenjen oskrbi uporabnikov?« se občinski svetniki sprašujejo o prevladi interesov zasebnega kapitala nad pravico ranljivih do dostojnega življenja. 

Pred nedeljskim referendumom, ki bo Občino Kočevje, hočeš nočeš, stal med 60.000 in 80.000 evri, ker je Jutro s peticijo uspelo pridobiti dovolj glasov za izvedbo referenduma, namesto da bi jih porabili za neposredno oskrbo starejših, smo si ogledali nekaj plakatov, razobešenih na oglasnih stebrih. Besedila plakatov ponujajo zavajajoče slogane, da se prisilno ukinja pomoč na domu. V zavodu veliko časa porabijo za objave na facebooku, kjer razbijajo »mite Občine Kočevje« in objavljajo svoje resnice, da »Zavod Jutro že 24 let uspešno izvaja storitve pomoči na domu brez večjih posebnosti in da dosledno izpolnjujemo vse svoje obveznosti, pri čemer si prizadevamo za profesionalnost in visoko kakovost dela.« Z zavajajočimi oglasi želi direktor pridobiti 2600 volivcev. Mnenja uporabnikov in zaposlenih njegove navedbe izpodbijajo!

Ukinitev koncesije in ustanovitev občinskega zavoda

Zaradi ugotovljenih nepravilnosti in neizpolnjevanja pogodbenih obveznosti do Občine, kjer so ugotovili da Jutro izvaja le 71 % dogovorjenih storitev, je Občina zavodu Jutro že pred meseci odvzela koncesijo. Ta se izteče julija prihodnje leto, do takrat mora Jutro vsem porabnikom zagotavljati nemotene storitve. Po tem datumu, pa bo socialno in zdravstveno skrb za starejše, invalide in nemočne prevzel novoustanovljeni občinski javni zavod.

Župan Kočevja Gregor Košir
Preiskovalno.si
Občinski svet Kočevja je junija 2024 potrdil ustanovitev javnega socialnega zavoda za oskrbo starejših, ki naj bi zaživela julija 2025. Župan Gregor Košir obljublja, da noben občan ne bo ostal brez oskrbe, načrtuje pa se tudi izboljšanje in pocenitev storitev, večji nadzor in preglednost nad izvajalci ter s tem boljše pogoje za uporabnike. V prvi vrsti pa želijo preprečiti, da bi dobičkonosni zasebni interesi preglasili potrebe uporabnikov. »Občina je plačnik storitve pri koncesionarju, ki pa nam ne odgovarja. Kot odgovoren vodja občine, ki daje denar, želim vedeti, kakšni so kakovost in obseg storitev ter kaj se v storitvi dogaja!«Centralizirana organizacija, ki vključuje patronažno in urgentno službo, lahko zagotovi boljšo kakovost oskrbe in večjo dostopnost storitev. Kočevje bi s tem postalo vzorčni primer urejanja dolgotrajne oskrbe, iz katere bi se lahko razvila mreža po vsej državi. K sodelovanju nameravajo povabiti tudi okoliške občine in delovati regionalno. S tem bodo zmanjšali tudi režijske in materialne stroške.

»To naj bi bil ta klobuk, ki bi pokrival vse, kar rabijo starejši na enem mestu. Oskrba na domu bi bila samo en del, vključili bi tudi zdravstveno oskrbo, zdravnika, sestro, psihologa fizioterapevta, skratka vse profile, ki jih starejši potrebujejo. Starejše bomo obravnavali celovito - od začetka do konca,« poudarja Košir.

Nedeljski referendum o dostojanstvu in kakovosti življenja

Soustanoviteljica Zavoda Vida Erjavec opisuje stanje kot popoln razpad sistema in izraža podporo odločitvi Občine Kočevje pri zagonu javnega zavoda. »Našim oskrbovancem ne moremo zagotavljati niti osnovnih storitev,« pravi, javni socialni zavod pa bi po njenih besedah lahko prinesel boljše pogoje za zaposlene in zagotovil oskrbo brez nenehnega strahu uporabnikov, ali bodo ostali brez osnovnih storitev, kot so kosilo in osebna nega. »Uporabniki ne smejo trpeti, prav tako ne zaposleni! Zavod je bil ustanovljen, da pomaga ljudem, zdaj pa vidimo le propad,« pravi Erjavec.

Če bodo volivci v Kočevju ZA javni zavod, bo Občina koncesijsko pogodbo z Jutrom uradno prekinila julija prihodnje leto, vse dotlej pa bo krila finančna sredstva za izvajanje oskrbe uporabnikom. Po tem bo vzpostavila lastni socialni zavod. V primeru, da Jutro z zavajajočo propagando uspe prepričati volivce, da Občina ukinja dolgotrajno oskrbo, pa bodo v lokalni skupnosti javni zavod konstituirali na novo, saj Jutro zaradi kršitev in neprimernega odnosa do najranljivejših občanov ne bo več dobilo koncesije za izvajanje storitev pomoči na domu. Ugotovljene nepravilnosti tudi kažejo na nesposobnost nadaljnjega vodenja oskrbe na domu.

Kočevci bodo to nedeljo odločali o več kot le storitvah pomoči na domu – odločali bodo o dostojanstvu in kakovosti življenja svojih starejših občanov. Ob tem se postavlja ključno vprašanje: ali naj bo pomoč starejšim javna dobrina, ki temelji na solidarnosti in odgovornosti, ali pa storitev, prepuščena podjetju, ki ga zaznamujejo številne sistemske napake?

Zadnja razkritja

21. 1. 2025

Golob, Črnec, Volk

Kdo je ugrabil slovensko policijo?

Pravkar se v zakulisju interpelacije zoper ministra Boštjana Poklukarja odvija prevzem nadzora in oblasti nad neodvisno institucijo, ki se v političnih rokah lahko spremeni v orodje za politične diskreditacije. Dobro leto pred parlamentarnimi volitvami je Gibanje Svoboda uspela prodreti v vse državotvorne institucije v državi, ki so ključni braniki pri zagotavljanju državne varnosti, upravljanju s tajnimi podatki in avtonomiji varnostnih organov. Policija je na prelomni točki.

Preberi več

14. 1. 2025

DELO

Več kot 2/3 jih na ministrstvih dela od doma

Usklajevanje družinskega in poklicnega življenja, zmanjševanje stresa, večja motivacija in prihranek časa. To so glavni razlogi za delo od doma do tri dni na teden. Izvedeli boste, na katerih ministrstvih imajo največ privilegijev. Preverili smo tudi, ali kdo in na kakšen način preverja delo iz domačega fotelja? Morajo uslužbenci oddajati poročila? Pa tudi, kako najeti odvetniki služijo z vlado, čeprav imajo vsa ministrstva zaposlene svoje pravnike.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme