30. 7. 2024

Komu koristi vrnitev Karla Erjavca?

037-ERJAVEC

Karl Erjavec se spet vrača v politiko. / Miha Koron

Da bi se izkušeni politik Karl Erjavec pri svojih 65 letih vračal v politiko samo zaradi razočaranih volivcev, ki ga malo nagovarjajo, je zgodba za lahko noč. Erjavec se nikoli ne bi vrnil na politični parket brez srečanja z nekaterimi vplivnimi igralci iz ozadja slovenske politike, ki so mu morali dati natančne zaveze. Erjavec točno ve, kakšna so trenutna politična razmerja, zato ni prišel po vnovičen poraz.

Piše: Nataša Markovič

Kaj vemo do sedaj? Ta teden se je zgodilo več stvari, ki jih lahko povežemo. Najprej pa tole:

Kar smo sinoči slišali od Karla Erjavca, nakazuje na to, da bi lahko v prihodnosti pomagal oblikovati desno vlado. Erjavec je namreč povedal več stavkov o »novih obrazih, ki naj bi razočarali.« Dodal je, da bodo jeseni ustanovili stranko, v kateri bodo sodelovali »nekateri nekoč najvplivnejši politiki.« 

To nakazuje na sodelovanje s starimi silami. Erjavec je povedal še, da bo stranka imenovana Zbor za prihodnost. Izbira imena, ki spominja na Zbor za republiko, verjetno ni naključje. Vsaka nova stranka želi biti razlikovalna, zakaj se je Erjavec odločil za tako podobnost? Ali je ta podobnost skrbno načrtovana in gre za psihološki zaznavni učinek asociacije, ki bi pritegnil določene volivce? So stari politični mački na desni poslušali mlado Zalo Tomašič, ki je v kampanji za evropsko poslanko uporabljala vse mogoče načine za uspeh, tudi tega, da je pri svojem imenu uporabila font in barve znane blagovne znamke Zara? Pripisovali so ji prav učinke plagiata in asociacij, ki naj bi pritegnili volivce.

Erjavec je v preteklosti, kot vemo, paktiral z vsemi. Poznamo ga kot politika, ki spreminja politične barve. Zakaj bi se vračal v neznano? Kaj ve in kaj vidi Erjavec?

Trenutna situacija

Erjavec ve, da javnomnenjske ankete ves čas kažejo približno enako. Robertu Golobu priljubljenost z dolžino mandata pada, ker veliko govori in malo naredi. Koalicijska pogodba je neuresničena. Erjavec ve, da Golobovi nimajo človeka, ki bi po šahovsko mirno in trezno razmišljal o korakih, ki bi prinesli tišino, trezno glavo in predvsem nujno potrebne rezultate. Namesto tega smo priča obračunavanju, maščevanju in zatohlim igram, ki se mnogim med njimi upirajo. Svoboda je izgubila najboljše kadre. Izgubila je tudi kredibilne, ugledne posameznice, političarke ter tudi manj izpostavljeno strokovno osebje. Spomnimo se samo področja stikov z javnostmi, Petre Škofic, ali kulture, kjer je bil izjemna Kaja Širok, če ne omenjamo ponovno Kosove, Bobnarjeve in drugih vidnih predstavnic, ki so dale svoje ime in ugled za stranko, ki je obljubljala spremembe. Vse to vidi in opazuje Erjavec. Erjavec vidi tudi vse tisto, kar je nekoč že videl pri sveže zaljubljenemu Cerarju. Nemoč. Nemočno vijuganje med obveznostmi in zasebnim življenjem predsednika vlade, ki vpliva na njegovo presojo. Samo da tokratna partnerka sili v ospredje in ne skriva vpliva na svojega partnerja. Videli smo, da se je vpletala v odločitve pri nutrijah, vidni slovenski zdravniki so bili utišani in zasmehovani pri mnenju v strateškem svetu za prehrano, kjer so se pojavile težnje po veganski prehrani v šolah in vrtcih, Gabrova je javno suflirala pri helikopterjih, nazadnje pa naj bi celo vplivala, da so v kabinetu zaposlili njeno prijateljico Petro Aršič. Ob tem pa javnost ni izvedela, kdo vse plačuje za njena potovanja in namestitve. In Erjavec ve, da če bi se v tem trenutku priključil levim, da bi bil to poraz, ki ga je že doživel, zato je mogoče edino paktirati z desnimi. Da bi se vrnil brez načrta, je torej nemogoče. Mesece je pripravljal teren. Sedel je s politiki, sedel je z gospodarstvom, sedel je s financerji in podporniki bodoče stranke. Vzpostavitev stranke pomeni tudi finančno zaledje! In Erjavec tega ne bo financiral iz svojega žepa. In to so vprašanja, ki bi jih moral nekdo v teh dneh zastaviti Erjavcu.

Tudi desni mediji so bili ob napovedi Erjavca kar prizanesljivi, redki so spomnili, da je  nekoč izdal tudi Janeza Janšo. Pri Erjavcu pač zagotovil ni. A tokrat je drugače. Takoj je nastopil proti novim obrazom in poudarjal stare sile. 

Vodilna stranka po meritvah SDS namreč nima nobenega koalicijskega partnerja, s katerim bi lahko sestavila koalicijo na morebitnih predčasnih ali rednih volitvah. Janša ve, da potrebuje pomoč. Bodo torej na desni stavili na stranko s podobnim imenom njihovih somišljenikov, Zborom za prihodnost? Bodo lansirali še Logarjevo Platformo? Nova Slovenija je sicer z odhajajočim Matejem Toninom napovedala, da z Janšo ne gredo več koalicijo. Bo tako tudi ostalo?

Ni nepomembno v teh dneh niti, kar se dogaja v stranki SLS. Bo bolj priljubljenemu Petru Gregorčiču uspelo prevzeti vajeti te stranke?  Tudi to bi bil uspeh za Janeza Janšo. Kaj pomenijo vsi ti premiki? 

Opozicija pripravlja teren

Robert Golob ima nasproti politične prekaljence, ki so mnogo bolj izkušeni, predvsem pa imajo veliko več časa. Ker sam veliko potuje in se posveča športnim dogodkom namesto ljudem na terenu, so nasprotniki v veliki prednosti. To, da Janez Janša pripravlja teren, sploh ni vprašanje, pred dnevi je povedal, da si prizadevajo za čimprejšnje predčasne volitve. In samo z novimi desnimi strankami bi jim to tudi lahko uspelo. 

Bo Golob začel spet groziti s prihodom Janše in bo to njegova mantra, s katero bo aktiviral razočarane leve in neopredeljene, sredinske volivce? Erjavec je namreč v prvem nastopu povedal, da bo predstavnik sredine. Kar ni nepomembno. Sredina odloča, kam bomo šli. 

Je Erjavec ob novi generaciji sploh še aktualen?

Morda pa bi upokojencu Karlu Erjavcu vseeno nekdo povedal, da nismo razočarani samo nad novimi obrazi. Tudi nad starimi smo. Pa ne gre sploh za novo ali staro. Siti smo vzorcev vodenja, kjer so v ozadju kapitalski interesi posameznikov. Siti napol kriminalnih praks, kjer spreminjajo zakone svojim. Siti smo, da je višanje davkov edini odgovor na javnofinančne zadrege. Da gospodarstvo dela v nepredvidljivem okolju. Siti krivičnih delitev. Siti napredovanj politično ustreznih in upogljivih. In na koncu siti navideznega patriotizma, ki ga zganjajo ob zmagah naših izjemnih športnikov. Ko se držijo za srce in slikajo z garači. Vsega tega smo siti. 

Zadnja razkritja

3. 10. 2024

915499_1726145422-dsc03800-1726145119

Zakaj Borut Sajovic ni primeren za ministra

Kandidat za ministra za obrambo ima glede na svoje pretekle funkcije nesorazmerno veliko premoženja, zato je javnost upravičena izvedeti, od kje izvor tega premoženja. Predvsem v luči dejstva, da je glede na podatke v zemljiški knjigi njegova družina večino svojega premoženja pridobila v času njegovega županovanja. Zato apeliramo na bodočega ministra, da javnosti transparentno pojasni izvor premoženja, ki ga je popisal portal Oštro.

Preberi več

1. 10. 2024

1710318311-172a6846-1710318295296

Devet let blatenja in diskreditacij v politično zmontiranem procesu

Devet let je bila ugledna profesorica z mednarodnim priznanjem in vidna političarka stranke SD Metka Tekavčič tarča kritik, diskreditacij, sramotenj, blatenja in obtožb o naklepnem prejemanju ter razdeljevanju dodatkov profesorjem in drugim zaposlenim na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Zdaj je dočakala sodbo: oproščena vseh obtožb! Zadeva zoper njenega sodelavca, zaslužnega profesorja, nekdanjega dekana in finančnega ministra Dušana Mramorja pa je konec lanskega leta zastarala, s čimer ni mogel dokazati svoje nedolžnosti. Afera dodatki pa je leta 2016 končala njegovo politično kariero in resno načela njegovo zdravje. V nenavadnem, če ne tudi zmontiranem političnem procesu sta prominenta ekonomista doživljala ne samo sodni in medijski linč, ampak tudi razčlovečenje. Že takrat je kazalo, da gre za dobro zrežiran in premišljen proces diskreditacije tedanjega ministra za finance, z oprostilno sodbo pa se je samo še potrdilo. Vladajoči politiki ne izbirajo sredstev za ohranitev svojega položaja tudi na račun uničenja karierne poti strokovnjakom mednarodnega formata.

Preberi več

29. 9. 2024

Emanuela, 3

Ko srce ne bije po načrtih

To je zgodba o mali Emanueli, ki je preživela več srčnih operacij. To je zgodba o preživetju po tem, ko so zdravniki eden za drugim staršem predlagali prekinitev nosečnosti. Je zgodba s srečnim koncem, ki jo je za naš portal strnila nekdanja novinarka Katarina Stano. Njena zgodba navdihuje zato, ker je Katarina zaradi svoje novinarske vztrajnosti zahtevala več in več informacij, ker je brskala, se povezovala z drugimi, potovala iz države v države in ni slepo verjela nikomur. To je zgodba o srčni novinarki, ki se je borila z razumom, o srčnih zdravnikih in srčni napaki. In srečni štiričlanski družini.

Preberi več

26. 9. 2024

914832_209-jusic-poklukar2

Zakaj se šefu policije maje stolček in zakaj je interes vlade, da ima policijo na vrvici?

Po naših informacijah se direktorju policije Senadu Jusiću, ki še čaka na odločitev sodišča v tožbi zoper njegovo (sporno) imenovanje, maje stolček. Glavni očitek prvemu policistu v državi je, »da ni nič naredil za izboljšanje katastrofalnega kadrovskega stanja v policiji.« Po drugi strani pa nam pripovedujejo, »da tako klientelističnega kadrovanja, kot je zdaj, v Policiji še ni bilo.« Požar z rokohitrskimi akcijami gasi vlada, ki je vpoklicala vse rezerviste vedoč, »da je vrag vzel šalo!« Rešitev ali tveganje? Policisti odgovarjajo: »Vlada umetno ustvarja občutek varnosti. Ne bomo varuške rezervistom. Če imajo vsa pooblastila, naj prevzamejo tudi vso odgovornost!« Stanje v policiji še nikoli ni bilo tako napeto, kot je v tem trenutku. Izredne razmere tudi na Centru za varnost in zaščito, kjer varujejo državnike. Kaj to pomeni za njihovo varnost, splošno varnost in pot organiziranega kriminala? In kdo si ne želi dobro organizirane in učinkovite policije?

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme