25. 7. 2024

Leto po poplavah še spijo v termah, za hišo pa prejeli 12 tisočakov

IMG_0256

Med zaposlenimi v Termah Snovik in poplavljenci so se spletle prijateljske vezi. / Preiskovalno.si

Namesto 60 tisoč evrov so pred enim tednom dobili 12 tisoč evrov. »Za nami je težko leto,« pove Franc Volkar iz kamniškega naselja Stahovica, ki je lanskega avgusta v najobsežnejših poplavah v zgodovini Slovenije ostal brez vsega. Kako naj si ljudje, če nimajo denarja, sploh pomagajo?

Piše: Žiga Fabjan

»Za nami je težko leto,« pove Franc Volkar iz kamniškega naselja Stahovica, ki je lanskega avgusta v najobsežnejših poplavah v zgodovini Slovenije ostal brez vsega. Streho nad glavo so njegovi družini ponudili v Termah Snovik, kjer danes še vedno prebiva 19 poplavljencev. Franc Volkar se s svojo ženo avgusta vrača domov. »Gremo nazaj na svoje,« pravi, hvaležen snoviškim termam za izkazano gostoljubje, a obenem razočaran nad počasnim odzivom države.

Zakonca Volkar se avgusta po letu dni iz Term Snovik selita nazaj domov.
Preiskovalno.si
Družina Volkar je predplačilo prejela šele prejšnjo sredo, skoraj leto dni po ujmi, ravno na dan, ko smo jo obiskali v snoviških termah. Pa še to skupaj le 12 tisoč evrov, čeprav je priznana škoda – tako Volkarjevi – ocenjena na 60 tisoč evrov. »Veseli smo, da smo končno prejeli pomoč, a s tem si težko kaj dosti pomagamo.«

Volkarjevi se po ujmi niso obotavljali. Lotili so se obnove svoje hiše. Pri tem so jim izdatno pomagali sprva prostovoljci, kasneje pa lokalni obrtniki. Kljub temu jih čaka še veliko dela, vendar se, razumljivo, hočejo vrniti domov.

Hiša družine Volkar
Preiskovalno.si
Apartmaji v Termah Snovik so namenjeni kratkotrajnemu bivanju in po skoraj natanko letu dni so spoznali, da je napočil čas, da se poslovijo od svojih gostiteljev. »Ljubo doma, kdor ga ima,« se glasi slovenski pregovor, ki dobro opiše občutje družine Volkar.

»Rekli so, drž'te se, to je bilo pa tudi vse,« je, še preden je izvedel, da so vendarle dobili predplačilo, razočarano povedal Franc Volkar. Čeprav so Volkarjevi prijavili škodo, so prvo predplačilo dobili šele na dan našega obiska. Za dodelitev predplačil je pristojno Ministrstvo za naravne vire in prostor; Finančna uprava je v dosedanjih šestih paketih predplačila 7.444 upravičencev nakazala 34,6 milijona evrov. Družina Volkar je bila vključena prav v zadnji paket predplačil v vrednosti 1,1 milijona evrov, ki jih je FURS izplačal 17. julija. Kot omenjeno, so skupaj prejeli le 12 tisoč evrov, kljub temu da ocena škode znaša 60 tisoč evrov. »Ostalo naj bi prejeli po predložitvi računov, ki pa jih še nimamo, saj dela na hiši še potekajo,« pravijo Volkarjevi.

V Termah Snovik je tudi sredi turistične sezone nastanjenih še nekaj družin, prizadetih v ujmi. Prokurist Ivan Hribar pove, da se vsi trudijo, da bi čim prej vrnili v svoje domove – hkrati pa poudarja, da so pri njih dobrodošli, kolikor časa bodo tekli birokratski in drugi postopki. Z Občine Kamnik, ki posredno krije stroške namestitve poplavljencev, so sporočili, da so s Termami Snovik sklenili dogovor, da tam nastanjeni v apartmajih ostanejo toliko časa, dokler ne bodo zagotovljeni pogoji, da se vrnejo domov. 

Finančna sredstva za plačilo nastanitev je Občina Kamnik prejela v obliki predujma pridobljenih od Ministrstva za naravne vire in prostor. Kot so zapisali na kamniški občini, »sredstva iz predplačil še zadostujejo za poplačilo vseh prevzetih obveznosti, za nemoteno delovanje obnove pa bo morala država čim prej zagotoviti 60 % sredstev oziroma prepotrebna sredstva za celostno obnovo prizadetih območij.« Po Zakonu o odpravi naravnih nesreč se predplačilo sredstev lahko dodeli lokalnim skupnostim na podlagi predhodnega programa odprave posledic nesreče največ do višine 40 % predhodne ocene celotne škode. Junija je Občina Kamnik za namestitev še preostalih družin in posameznikov Termam Snovik nakazala slabih 30 tisoč evrov. Skupno so Terme Snovik ob kamniške občine za namestitev vseh evakuiranih, med katerimi je bilo tudi veliko turistov, predvsem iz območja Kamniške Bistrice in Velike Planine, plačala že skoraj pol milijona evrov; do sedaj nekaj več kot 494 tisoč evrov.

Apartmajske hiše, kjer je nastanjenih še 19 poplavljencev.
Preiskovalno.si
Na kamniški občini so poudarili, da so v času poplav iskali prostore, kjer bi evakuirane družine bivale same in imele možnost samostojnega življenja, torej tudi kuhanja, pranja perila ipd. »Zato je občinski štab civilne zaščite sprejel odločitev, da se večini evakuiranih občanov z območij Bistričice, Kamniške Bistrice, Stahovice in doline Črne uredi začasna nastanitev na največji možni začasni lokaciji evakuiranih občanov.« Pri evakuaciji so, ker je poškodovana infrastruktura onemogočala dostop po tleh, sodelovali helikopterji slovenske policije in vojske. Tedanjih dogodkov se Hribar spominja s cmokom v grlu: »Poklical me je nekdo, ki je imel mojo telefonsko številko, in rekel, da so ostali brez vsega … in če je kakšna možnost, da z dojenčki pridejo v Snovik. In sem rekel, pridite, saj ne more biti drugače.«

V letu bivanja so se med novimi prebivalci Term Snovik in tamkajšnji zaposlenimi spletle prijateljske vezi. To je po Hribarjevem mnenju tudi svetla točka siceršnje tragedije, v katerih so mnogi ostali brez svojega imetja in spominov: »V takih situacijah moramo pozdraviti to, da smo Slovenci stopili skupaj in da smo bili solidarni.«

Leto po poplavah prva hiša, Golob napovedoval sto hiš na mesec

Ta teden je ključ novega domovanja prejela prva poplavljena družina. Novo montažno hišo za družino iz Slovenj Gradca je s pomočjo 40 donatorjev iz vse Slovenije zgradilo podjetje Pergola. Slavnostne primopredaje in fototermina sta se udeležila tudi državni sekretar za koordinacijo ukrepov in aktivnosti za obnovo po poplavah Boštjan Šefic in predsednik vlade Robert Golob. Slednji je takoj po poplavah govoril o kapacitetah za gradnjo 100 montažnih hiš na mesec. Kje so? V slabem letu je bila torej zgrajena le ena, ki pa je rezultat dejavnosti zasebne iniciative in ne vlade. In nenazadnje izvemo, da je bila hiša donatorjev zgrajena že maja, nato pa so ti čakali odločitev vladne službe za obnovo, da je določila, kdo in kdaj se lahko vseli vanjo. Za to so porabili še poldrugi mesec.

Samopromocija vlade na račun davkoplačevalcev?

Vlada želi ob letu osorej, očitno, popraviti vtis, ki ga je pri soočanju s posledicami poplav pustila v javnosti. Nedavno smo v članku Najprej na vlado Jure Leben, potem še Futura, poročali, da je Urad vlade za komuniciranje agenciji Futura oddal evidenčno naročilo v vrednosti slabih 39 tisoč evrov za izvedbo komunikacijskega projekta »12 mesecev po poplavah«. Kot pojasnjujejo na UKOM, je cilj projekta, »da bi javnosti prek različnih komunikacijskih orodij zagotovil čim bolj celovite in transparentne podatke in informacije v zvezi s popoplavno obnovo po lanskih katastrofalnih avgustovskih poplavah,« in ne samopromocija vlade. Čas bo pokazal, ali bo temu res tako.

Zadnja razkritja

28. 1. 2025

20240823_155904

Mama opraskana do krvi, z gnojnimi ranami in črno peto od preležanin

Nevenka Mihelčič Semolič pripoveduje, kaj vse je doživljaja med obiski svoje mame Cecilije Avanzo v trnovskem Domu Janeza Krstnika v Ljubljani pod vodstvom župnika Antona Kompareta. Rane in poškodbe matere je slikovno dokumentirala. Tudi Zbornica je ugotovila več nepravilnosti. Policija pa je prijavo o sumih zlorabe v ustanovi že predala tožilstvu. Župnik pa odgovarja: To vse skupaj ni nič!

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme