17. 10. 2024

Milijonske nepremičnine ministra Boruta Sajovica

borut sajovic

Sajovic je kljub ugibanjem o njegovi menjavi zatrdil, da poslanska skupina ostaja enotna, zavezana koaliciji in sodelovanju z vlado. / Sa.R.

Ministra za obrambo, nekdanjega župana in člana Svobode smo pozvali, naj razkrije svoje premoženje in njegov izvor. Javno je pred dnevi trdil, »da nima ničesar, razen dveh gozdnih parcel, vrednih manj kot 10 tisoč evrov,« na Preiskovalno.si pa razkrivamo, kako je letos prepisal milijonsko premoženje na sina in hčer, hkrati pa si je z notarskimi pogodbami zagotovil, da vse nepremične drži v svojih rokah.

Po sledeh ministrovih besed, da nima ničesar razen dveh parcel

Novi minister za obrambo Borut Sajovic živi v kraju Brdo v občini Tržič. To sta dve moderno opremljeni hiši,

Hiši prepisani na sina v kraju Brdo
preiskovalno.si

(2150 370/28) in (2150 370/27), vredni pol milijona evrov, ki ju je ob ponovni politični karieri prepisal na svojega sina Janeza Boruta Sajovica, kar izkazujejo številni dokumenti.

2.Prepis nepremičnine na sina, a Borut Sajovic ostaja prvi in pravi odločevalec
preiskovalno.si

3) Prepis na sina
preiskovalno.si

Na prvi pogled na papirju minister Borut Sajovic res ni lastnik teh hiš, vendar pa izpisi iz zemljiške knjige izkazujejo, da v praksi drži roko nad nepremičninami, enako pa tudi nad drugimi zemljišči in parcelami. Iz prve nepremične, velike 290 m2 in vredne 390.000 € (Gurs), izhaja, da jo je 21. februarja letos prepisal na svojega sina Janeza Boruta Sajovica. Zelo pomembno dejstvo pa je, da je hišo s številnimi notarskimi pogodbami zavaroval. Tako je, kot izhaja iz zemljiške knjige, na nepremičnino vpisal:

- predkupno pravico,

- užitek,

- služnost in

- pravico stvarnega bremena.

To pomeni, da je sin Janez Borut Sajovic na papirju res lastnik, vendar je povsem nemočen in nima odločilne moči lastnika, da bi lahko z nepremičnino razpolagal.

Tudi drugo hišo je novi minister Borut Sajovic, ki trdi, da »nima nič«, na podoben način na papirju prenesel na sina, dejansko pa iz zemljiške knjige sledi, da je Borut Sajovic tudi na to nepremičnino, 370/27, na svoje ime vpisal trajno predkupno pravico, s čimer je sinu onemogočil prosto razpolaganje, ki bi nas utrdilo v prepričanju, da je lastnik res sin.

Minister Sajovic je takoj po zagonu stranke Svoboda začel prepisovati premoženje na sina z omejitvami
preiskovalno.si

Brdo 7 _Prepis na sina
preiskovalno.si

In tako naprej kot po tekočem traku!

- In tu so gozdovi; najprej 5000 m2 gozda zraven hiš (2150/371). Z izročilno pogodbo je gozd prepisal na sina, oba starša pa imata predkupno pravico. Tako Borut Sajovic kot njegova žena Janja Sajovic.

Tudi bližnji gozd je pod pogoji prepisal na sina
preiskovalno.si

- Tole je 4700 m2 gozda nedaleč od hiše  (2150/370). Z izročilno pogodbo je postal lastnik sin, vendar ima minister Borut Sajovic na gozd vpisano predkupno pravico.

-Prav tako letos je na sina prepisal kmetijsko zemljišče 368/3, veliko 2777 m2, tudi tu je podlaga pogodba o preužitku, ki velja za oba starša.

In tu je še kup drugih parcel letos na novo prepisanih na sina Boruta Sajovica, Janeza Boruta Sajovica (370/5), ki si jih je novi minister zavaroval in drži roko nad njimi. 

Tudi tu gre za:

- služnost,

- užitek,

- predkupno pravico.

Tudi najmanjše parcele, ki omogočajo stike istih parcel, je minister Borut Sajovic, nekdanji župan Tržiča, v kraju Brdo prepisal na sina. Tudi zemljišči velikosti 78 m2 (številka parcele 368/4) in (368/5 ) 31 m2 imata zaznamek, da je na Boruta Sajovica in Janjo Sajovic vpisana pravica do preužitka.

In tako je bil letos narejen prepis kmetijskega zemljišča s številko 370/26 , minister ima tudi tu vse niti v rokah, v zemljiški knjigi sta vpisani predkupna pravica in služnost.

Izpiski se ne končajo.

Izpiski premoženja in nepremičnin, večino je minister prepisal na sina in hčer a o vsem odloča.
ZK

Večino teh zemljišč, ki so spodaj označena z zeleno je minister Borut Sajovic prepisal letos, nekaj pa v času nastanka stranke Svoboda. Gre za gozdove ali najboljša kmetijska zemljišča!

Minister, nekdanji župan je letos prepisal večino nepremičnin in parcel na sina
Gurs

Minister je pred dnevi kategorično trdil, da nima ničesar, da so naše trditve »nebuloze«, a dejansko je minister letos v kraju Brdo glavnino nepremičnin, kmetijskih zemljišč in gozdov prepisal na sina. Torej v letu, ko je postal minister, bil pa je že poslanec stranke Svoboda.

Na laž ministra postavlja tudi gradbeno dovoljenje

Pridobili smo tudi gradbeno dovoljenje za obnovo hiš, ki dokazuje, da je bil prav Borut Sajovic investitor, ne pa sin. Kot izkazuje dokumentacija, je vsa dovoljenja pridobil v času svojega županovanja, ko ju je prenovil.

Gradbeno dovoljenje dokazuje, da je bil investitor v prenovo hiš Borut Sajovic
preiskovalno.si

Samo hiši sta skupaj vredni pol milijona evrov! Poleg hiš pa so še druge nepremičnine, ki jih v to nismo šteli. Prav tako ne gozdov in najboljših kmetijskih zemljišč, nad katerimi drži roko.

Borut Sajovic prepisal stanovanje in parcele tudi na hčer

Enak modus operandi je Borut Sajovic uporabil tudi na stanovanju in zemljiščih, prepisanih na hčer. Februarja letos je na hčer Emo Valentino Brovč, ki je sicer prijavljena v Podljubelju (nepremičnin v Podljubelju nismo pregledali), prepisal še 66 m2 veliko stanovanje na Ulici Milana Majcna v ljubljanski Šiški.

Na Emo Valentino Brovč je napisal stanovanje v Šiški
preiskovalno.si

Stanovanje v Šiški
preiskovalno.si

Tudi tega ni zares prepustil hčerki, pač pa sta na stanovanju vpisani predkupna pravica in preužitek na Boruta Sajovica in Janjo Sajovic.

In tu so še zemljišča. Nekaj kilometrov stran od kraja Brdo, kjer živi Borut Sajovic, so parcele, ki jih je na hčer Emo Valentino Brovč prepisal takoj po ustanovitvi stranke Svoboda. Gre za več velikih kmetijskih parcel in eno, kjer je že narejen izkop za gradnjo!

Tudi tu bodo gradili
preiskovalno.si

V križah je vinograd in tudi parcela za gradnjo. Sajovic je prepis naredil na hči.
preiskovalno.si

Na teh parcelah - 572/34, 572/35 , 572/36 - so vpisane pravice na očeta, torej ministra za obrambo Boruta Sajovica, nekje je dopisana tudi mama Janja Sajovic. Gre za predkupno pravico, ki pač pomeni, da hči z lastnino ne more prosto razpolagati, pač pa ima najprej pravico do nakupa oče, ki je bil do nedavnega tudi lastnik. Da večina teh zemljišč dejansko pripada Boruta Sajovicu, izkazuje tudi objava na družbenem omrežju facebook 

https://www.facebook.com/borut.sajovic/videos/432186213186344

Potrjeno! Občina se je pod županovanjem Boruta Sajovica odpovedala predkupni pravici Bencetove domačije, ki je v manj kot letu dni prišla v lastništvo Janje Sajovic

Kot smo pisali v članku Zakaj Borut Sajovic ni primeren za minisitra,je ena večjih afer, ki jih nekdanji župan ni transparentno razložil, pridobitev Bencetove domačije v Dovžanovi soteski, ki je bila v lasti Rozalije in Franceta Bence. Bencetova naj bi jo na starost želela podariti Občini z upanjem, da bo v njej nekoč spominska soba njunega prehitro preminulega sina, alpinista, gorskega reševalca Filipa Benceta, ki je pisal alpinistične dnevnike in zapiske. Hiša je bila za Občino takrat strateškega pomena, saj je stala neposredno ob Bencetovi poti, kamor je zaneslo marsikaterega pohodnika. Kot so nam povedali nekdanji zaposleni na občinski upravi, se je Občina odpovedala predkupni pravici (pogovore imamo posnete in jih hranimo v uredništvu), župan Sajovic je namreč: »Zahteval, da se Občina odpove tej domačiji, čeprav naj bi bila za nakup rezervirana občinska sredstva, vendar pa je čez nekaj mesecev prišla v last žene Boruta Sajovica, zobozdravnice Janje Sajovic, in sicer leta 2015.«

Na občino smo vprašali, kdo je odločil in podpisal odločitev, da Občina ne uveljavja predkupne pravice v Dovžanovi soteski? Takole so nam napisali:

Na podlagi dokumenta z dne 30. 01. 2014 Občina Tržič ni uveljavljala predkupne pravice na nepremičnini parc. št. 846/4, k. o. Lom pod Storžičem, ki se nahaja v Dovžanovi soteski in je razglašena za naravni spomenik. Odločitev je podpisala Jasna Kavčič, vodja Urada za urejanje prostora. 

Janja Sajovic je lastnica Bencetove domačije in več parcel v okolici. Do lastništva je prišla v času zupanovanja Boruta Sajovica
Spletna slika

Kavčičeva je bila desna roka župana Sajovica, ki je delala po njegovem navodilu, so nam povedali. V času županovanja Boruta Sajovica je tako žena Boruta Sajovica, Janja Sajovic, prišla do dragulja sredi Dovžanove soteske. Hiše, sredi soteske razglešene za naravni spomenik, ki so jo z dovoljenjem Občine porušili in na istem mestu postavili novo. »Vsi postopki teh dogodkov so za preiskavo,« pravijo nekdanji zaposleni na Občini, s katerimi smo govorili. Nekdanji župan in sedanji minister si je zagotovil tudi, da za okolico skrbi Občina Tržič. Kot so nam napisali včeraj iz Občine Tržič, letno porabijo kar 13 tisoč evrov za urejanje okolice, ki dviga ceno hiši družine Sajovic. Sajovic je pred dnevi napisal, »da so prvi lastniki Bencetovo domačijo prodajali dolga leta, da za nakup ni bilo interesa,« kar pa nekdanji zaposleni na Občini zanikajo. »Samo Občina je vedela za prodajo te hiše, nihče drug in vsi smo vedeli, da jo hoče župan zase.« Kot so v povezavi z Bencetovo domačijo pisali v Reporterju, je nova hiša družine Sajovic zrasla leta 2022, gradil pa jo je investitor, ki je od Občine dobil posel gradnje tržiškega bazena, hkrati pa je Borutu in Janji gradil novo hišo. Domačini pa so se, tako Reporter, spraševali o tem, kako se je porabljal material, namenjen za gradnjo bazena, in če sta se investiciji prekrivali? Kot so zapisali, je »hiša podkletena in povezana s staro hišo, v kateri naj bi bila veterinarska ambulanta.« Vprašljiva naj bi bila tudi vrednost hiše, ki je javno premalo ocenjena, kot smo danes pogledali, le 93 tisoč evrov.

Vprašanja o pravih in popravljenih vrednostih parcele, hiše in dolgega pasu (846/12, 846/5, 846/9) smo poslali tudi na GURS. Skrivnost pa je tako ostala tudi finančna konstrukcija nakupa, koliko so Sajovčevi plačali ta biser, poln alpinistične dediščine.

Vprašljiv je nakup dolgega pasu ob reki, številka parcele 846/9, do lastništva katerega je prišla Janja Sajovic le nekaj mesecev po lastništvu Bencetove domačije, in sicer 17. novembra 2015. Vse v času županovanja svojega moža. Očitno tudi za ta pas ni bilo kupca. Kot so nam povedali nekdanji zaposleni, bi moral župan odgovoriti na vprašanja, kje in koga so obvestili o prodaji te nepremičnine, saj za naš portal trdijo, da so to vedeli le na Občini in imeli izrecno navodilo, da se Bencetovo domačijo pusti. Sajovic danes trdi, da je to laž. Nadalje nekdanji zaposleni in domačini zahtevajo, naj nekdanji župan razkrije, kako je do domačije prišel javni vodovod in na katere stroške, saj so prepričani, da na občinske. Sajovic je na občinski seji razlagal - tako sledi iz zapisnika, ki smo ga pridobili, »da eni in isti anonimneži problematizirajo nakup Bencetove domačije, da je vse čisto in da njegova družina vlaga v Tržič in ne kupujejo počitniških hiš drugje.« Kar pa ne drži. Kot je razkril portal Oštro, ima Sajovic oz. njegova družina nepremičnino tudi na Hrvaškem. Sam je pred mediji dejal, da gre za stanovanje, ki ga je podedovala Janja Sajovic.  Sajovic je za naš portal napisal, da sicer »navedbe o Bencetovi hiši ne držijo, da so laž nevoščljivcev in političnih nasprotnikov.« A dejstvo je, da se je občina pod njegovim vodenjem odpovedala predkupni pravici, to odpoved pa je podpisala njegova desna roka Jasna Kavčič. Le nekaj mesecev kasneje pa je Bencetovo domačijo kupila županova žena!

Janja Sajovic je lastnica več parcel v Dovžanovi soteski. Premoženje je pridobila v času županovanja moža
E-prostor in GURS

Minister Sajovic ni odgovoril na vprašanja

Novi minister za obrambo Borut Sajovic je torej pred novo državno kariero vse nepremičnine in parcele prepisal na svoje otroke, nad vsemi pa z različnimi pogodbami drži roke. Sporno in neodgovorjeno je tudi, za kakšne vrednosti je v času njegovega županovanja njegova družina pridobila nepremičnine in parcele, denimo v Dovžanovi soteski ali stanovanja na Kovorski. Portal Oštro, ki je sicer v detektorju premoženja popisal premoženje Boruta Sajovica in njegove družine (Izsledke portala najdete tukaj.), je ugotovil še, da je Borut Sajovic po njihovih podatkih lastnik številnih vrednostnih papirjev: Cinkarne Celje, DZS, Eqinox, Krke, Luke Koper, NLB, Petrola, Term Čatež, Telekoma Slovenije, Zavarovalnice Triglav in obveznic Republike Slovenije, kar pomeni, da je še bolj vprašljiv njegov izvor premoženja, saj je bil Sajovic vrsto let župan ene manjših občin, njegova neto plača se je gibala med 2000 in 3000 evri mesečno.

Žena Boruta Sajovica

Na ženo Boruta Sajovica sta sicer pisani še dve stanovanji na Kovorski ulici v Tržiču. Enosobno stanovanje in trisobno stanovanje. V trisobnem stanovanju Janja Sajovic opravlja zobozdravstveno dejavnost, tam pa ima prijavljeno dejavnost tudi sin Janez Borut Sajovic. Iz Gvina je razvidno, da gre za majhno podjetje, več kot očitno pa so sredstva podjetja, prijavljenega v stanovanju bloka, nesorazmerno visoka. Podjetje ima bonitetno oceno A1.

Bilanca podjetja Janeza Boruta Sajovica
preiskovalno.si

Ukrepi zoper Boruta Sajovica

Kot so nam potrdili na specializiranem državnem tožilstvu, so bile v preteklih obdobjih vložene prijave zoper Boruta Sajovica, zadeve sta obravnavala dva državna tožilca, ki sta ugotovila, da v teh prijavah ni šlo za očitke iz pristojnosti specializiranega državnega tožilstva (v nadaljevanju SDT). Tega sicer vodi tožilka Darja Šlibar, ki je tudi iz Tržiča - tako kot Borut Sajovic. Hči Darje Šlibar, Nika Podakar, pa je članica  stranke Svoboda in članica občinskega sveta občine Tržič. Je torej kolegica Boruta Sajovica!

Nika Podakar je hči šefice SDT Darje Šlibar
preiskovalno.si

Je legitimno vprašanje, ali je torej sploh pričakovati, da bi SDT preiskoval Boruta Sajovica (ali v drugi zgodbi dr. Roberta Goloba), če je politika tako globoko v vrhu tožilstva? S temi očitki smo se obrnili tudi na prvo tožilko SDT Darjo Šlibar. Iz SDT so nam odgovorili, da je »skladno s 35. členom ZDT-1 Darja Šlibar kot tožilka zaprisegla pred ministrom za pravosodje in kot vodja tožilstva nato še pred predsednikom Državnotožilskega sveta in skladno z zaprisego, ki se glasi 'Prisegam, da bom državnotožilsko službo opravljal/-a vestno, samostojno in v skladu z ustavo in zakoni.'« A prav tožilec SDT pri prijavah zoper Sajovica »ni zaznal sumov  kršitev določb Zakona o integriteti in preprečevanju  korupcije, zaradi česar so bile zadeve odstopljene na stvarno in krajevno pristojno Okrožno državno tožilstvo v Kranj.« Tam pa so bile ovadbe/prijave zavržene. Po naših informacijah je bila večina zavrženih, »obravnavala pa jih je tožilka, ki ima povezave z ženo Boruta Sajovica, Janjo Sajovic.« Ker tega dejstva nismo preverili, imena ne bomo razkrili. Bi bilo pa izjemno nenavadno, (če drži), da se tožilka, ki obravnava župana, osebno pozna z njegovo družino.

Prav tako smo izvedeli, da je bila preiskava ustavljena že na Policijski postaji Kranj, ker so bile »obtožbe neutemeljene in nekonkretizirane.«

Pod črto

Nihče v državi torej do danes ni preveril, kako je minister Borut Sajovic prišel do milijonskega premoženja in številnih nepremičnin, katerih lastnik je bil še pred kratkim. Prav tako nihče ni preveril nepremičnin njegove širše družine. Nihče ni preveril razlogov za številne prepise v času zadnjega političnega vzpona v Svobodi ter nakupov v času njegovega županovanja. Poleg številnih nepremičnin, katerih lastnik je bil še pred kratkim, nihče ni preveril izvora finančnih sredstev, s katerimi je kupil številne vrednostne papirje. Naj bo to anonimna prijava odgovornim!

Zadnja razkritja

21. 1. 2025

Golob, Črnec, Volk

Kdo je ugrabil slovensko policijo?

Pravkar se v zakulisju interpelacije zoper ministra Boštjana Poklukarja odvija prevzem nadzora in oblasti nad neodvisno institucijo, ki se v političnih rokah lahko spremeni v orodje za politične diskreditacije. Dobro leto pred parlamentarnimi volitvami je Gibanje Svoboda uspela prodreti v vse državotvorne institucije v državi, ki so ključni braniki pri zagotavljanju državne varnosti, upravljanju s tajnimi podatki in avtonomiji varnostnih organov. Policija je na prelomni točki.

Preberi več

14. 1. 2025

DELO

Več kot 2/3 jih na ministrstvih dela od doma

Usklajevanje družinskega in poklicnega življenja, zmanjševanje stresa, večja motivacija in prihranek časa. To so glavni razlogi za delo od doma do tri dni na teden. Izvedeli boste, na katerih ministrstvih imajo največ privilegijev. Preverili smo tudi, ali kdo in na kakšen način preverja delo iz domačega fotelja? Morajo uslužbenci oddajati poročila? Pa tudi, kako najeti odvetniki služijo z vlado, čeprav imajo vsa ministrstva zaposlene svoje pravnike.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme