7. 12. 2023

Izredni dogodki in varnost v zaporih komaj še obvladljivi

pravosodni policisti

Pravosodni policisti so na shodu javnih uslužbencecv pred vlado opozorili na nevzdržne razmere v zaporih in na svojo podplačanost. / Facebook: URSIKS/PravosodniPolicisti

Pravosodni policisti na protestnem shodu javnih uslužbencev opozarjajo, da so podplačani, en sam zaposleni obvladuje tri zapornike, zato je ne samo ogrožena varnost v zaporih, pod vprašajem je tudi nacionalna varnost

Zapis iz dnevnika pravosodnega policista:

»Danes sva s pravosodnim policistom spremljala zapornika na sodišče. Zapornik je bil že dan prej nemiren, sodnico sem predhodno seznanil s tem, da je pridržani na oddelku razbil vrata, da je prišel v konflikt z drugim pravosodnim policistom, zato sem sodnici predlagal, da je tudi za čas obravnave vklenjen. Sodnici sem tudi povedal, da je dan prej delal probleme na sodišču, enega od policistov je porinil ali celo udaril. Sodnica je pristala na predlog. Po končani razpravi, ko ga je sodnica seznanila, da ne bo deportiran, ampak ostaja v priporu do zaključka sojenja, je postal nervozen. Pričel je tresti z nogama ter postal vidno razburjen. Med odhodom iz razpravne dvorane je želel, da ga s pravosodnim policistom pustiva ter se želel izpuliti iz rok. Ukazala sva mu, da se umiri. Ko smo prišli do stopnišča, se je vrgel na tla in ni želel več sodelovati. S pravosodnim policistom sva naredila transportni prijem za roko, ga dvignila in nosila po stopnišču. Med nošenjem se je začel močno upirati tako, da sva ga položila na tla, pravosodni policist je stekel do specialnega avtomobila, jaz pa sem pripornika s transportnim prijemom davljenja vlekel do vozila. Tudi ko sva ga namestila v vozilo, je brcal proti nama.«

»Dne 17. novembra 2023 je obsojeni fizično napadel drugega obsojenca. Zoper prvega so bila uporabljena prisilna sredstva, strokovni prijem in vklepanje.«

»Ob 9. uri mi je pravosodni policist javil, da je imel obsojeni hude zdravstvene težave, močne bolečine in otekline. Odpeljan je bil v zdravstveni dom, vrnil se je dve uri kasneje.«

Zapor na Dobu je prenatrpan.
Bobo
»Ob 6. uri zjutraj na hodniku vertikale trakta želim preveriti, od kje uhaja dim, ob 6.10, med odpiranjem požarnih varnostnih vrat vertikale preverim, če so vrata, kljuka ali kovinski obroč topli, vendar niso. Previdno odklenem požarna vrata, čutiti je močan odpor, vendar jih uspem odpreti in opazim veliko dima, sliši se zvok gorenja. Po zvezi opozorim uporabnike na požar, pokličemo gasilce. Po zvezi vsem pravosodnim policistom sporočim, naj prenehajo z delitvijo zajtrka zaradi požara.«

»Ob 23.25 policist, vodnik službenega psa, med nadzorom okolice opazi štiri brezpilotna letala-drone. Dva sta letela nad območjem zavoda. Zaradi višine uporaba strelnega orožja ni bila smiselna.«

To so popisi dogodkov, ki jih doživljajo pravosodni policisti v slovenskih zaporih. Vsaka noč je pestra in dan ni enak dnevu. Gre za dinamičen poklic, ki ga večina rada opravlja, vendar pa je glede na vsakodnevne izredne razmere plača prenizka, kadra pa absolutno premalo.

Sto zapornikov več na mesec

V Sloveniji je šest zavodov: pet zaporov in prevzgojni dom Radeče. Največji je zapor na Dobu, kjer obsojenci prestajajo kazni daljše od enega leta in šestih mesecev. Gre za enega najbolj obremenjenih zaporov v državi, saj vanj prihajajo z območja vseh sodnih okrožij. Prostorska zmogljivost zavoda je 468 oseb, trenutno je tam zaprtih okoli 550 ljudi. »Stanje je kritično,« že dlje časa opozarja predsednik Sindikata državnih organov Slovenije Frančišek Verk. »V zgodovini Slovenij še ni bilo toliko zaprtih oseb, kot jih je v tem trenutku.«

Predsednik sindikata državnih organov Frančišek Verk že dlje časa opozarja na izredne razmere v zaporih.
Bobo
Konec novembra je bilo zaprtih 1641 ljudi, od oktobra se je številka povečala skoraj za 100, glede na trenutne razmere in migracije pa je pričakovana še nadaljnja rast zaprtih oseb. Slovenija po teh podatkih Uprave za izvrševanje kazenskih sankcij (URSIKS) spada med države z najbolj zasedenimi zapori v Evropi.

Problematika slovenskega zaporskega sistema, ki je pomemben in nepogrešljiv segment za doseganje učinkovitega delovanja slovenskega pravosodja in delovanja ter predvsem varnosti pravne države, je velika. Prezasedenost kapacitet povzroča več izrednih dogodkov med zaporniki, ogroženi so tudi pazniki. Več je pretepov, nestrpnosti, bolezni. Zaradi večjega števila zapornikov in omejenega gibanja je premalo zasebnega prostora, zaporniki imajo omejen prostor za osebno higieno, slabša je strokovna obravnava vsakega posameznika, zaporniki dlje časa čakajo na delo ali se počasneje vključujejo v programe. Ker prihaja do več konfliktov, hkrati pa ni dovolj kadra, je varnost vseh resno ogrožena, pravijo poznavalci razmer. Nenazadnje zaradi kadrovske podhranjenosti na sodiščih odpadajo tudi obravnave, kar nadalje negativno vpliva na podaljševanje sodnih procesov.

Svet Evrope je v poročilu za lansko leto izpostavil Slovenijo kot eno izmed držav, kjer se je stopnja zaprtih oseb po ukinitvi protikoronskih ukrepov drastično povečala; v primerjavi s 46 državami Evrope, kjer se je število zapornikov povečalo za 2,3 odstotka, je Slovenija to mejo presegla kar za desetkrat!

Temeljni kamen novega zapora v Dobrunjah so slavnostno odkrili ministrica za pravosodje Dominika Švarc Pipan, ljubljanski župan Zoran Janković, generalni direktor URSIKS Bojan Majcen in predsednik uprave CGP Martin Gosenca.
Bobo
Delajo nadure, redno delo pa se jim briše

Kljub 58 novim zaposlitvam v preteklem letu se URSIKS ob porastu števila jetnikov še naprej spopada s pomanjkanjem kadra - predvsem pravosodnih policistov, ki na današnjem protestnem shodu javnih uslužbencev pred vlado opozarjajo na neustrezne poklicne razmere. Tenutno za zapornike skrbi okoli 560 pravosodnih policistov, kar pomeni, da mora en pravosodni policist obvladati tri obsojence, med katerimi so lahko tudi najhujši zločinci. Oktobra je predsednik konference sindikata URSIKS Leon Lobe opozoril, da so razmere tako hude, da bi bila kmalu lahko ogrožena varnost zaporov oziroma kar nacionalna varnost. To so resne besede, a ne napihnjene, kajti tudi predsednik sindikata državnih organov Frančišek Verk že dlje časa opozarja, da je pravosodnih policistov premalo, »da je več sto obsojencev prepuščeno očesu enega pravosodnega policista in da tako hudo še ni bilo nikoli.« Da je stanje na področju prezasedenosti zaporov alarmantno, se zavedajo tudi v URSIKS, kjer si že nekaj časa prizadevajo, da bi pridobili več pravosodnih policistov.

URSIKS tako že nekaj let agresivno promovira poklic pravosodnega policista na raznih sejmih, družabnih omrežjih, preko medijev, vendar so neuspešni prav in samo zaradi plače. Fluktuacija je negativna. Od 684 sistematiziranih delovnih mest za pravosodne policiste je zasedenih le 560. Uradni podatki kažejo, da se je od 1. januarja 2021 do 31. avgusta 2023 na 216 razpisanih delovnih mest za pravosodne policiste v URSIKS zaposlilo zgolj 48 pravosodnih policistov. Ob trenutnem trendu zaposlovanja je pričakovati dodatni upad števila pravosodnih policistov tudi v naslednjih letih, predvsem zaradi predvidenih upokojitev: do 31. decembra 2024 se bo upokojilo najmanj 36 pravosodnih policistov!

Zaradi utrujenega kadra se večajo slaba volja, nepripravljenost na delo, posledično tudi bolniški staleži. Verk opozarja tudi na to, da pravosodni policisti zaradi kadrovskega pomanjkanja nimajo dovolj počitka, veliko je nadur in nadomeščanj: »Pravosodni policisti opravijo več kot 200 nadur, ki so obenem referenčno obračunane. To pomeni, da nekdo opravi nadure, potem pa se mu redna izmena briše. Pravosodne policiste suženjsko izkoriščamo in jim ne damo tistega, kar so si zaslužili.«

Standardi varovanja v zaporih so pod mejo sprejemljivega

Preobremenjenost pravosodnega policista lahko vpliva tudi na odnose in slabo klimo v zaporu, psihične obremenitve in povečan strah. Kot pravijo v URSIKS, so »izčrpali vse notranje rezerve, standarde varovanja smo znižali daleč pod mejo sprejemljivega, da bodo vse naloge opravljen, da ne bodo trpeli sodni postopki in posredno zaprte osebe.« Vlada je na potezi, da zagotovi sredstva za nujne zaposlitev. »Časa ni,« opozarjajo v sindikatu pravosodnih policistov. Rešitve je treba najti zunaj zapora.

Kljub izobraževalnemu središču za pravosodne policiste in odprtim razpisom za delovno mesto pravosodnega policista, Ursiksu ne uspe pridobiti ustreznega kadra, ki delo s težkimi kriminalci raje zamenja za bolje plačano in manj nevarno službo. »Mnogi gredo raje v prodajo, kot da delajo v zaporu,« pravi Frančišek Verk. Če ne v prodajo pa je lažje v policiji ali vojski. Tam je lažje napredovati, tam so stimulativnejši pogoji dela, ki jih država oz. ministrstvo za pravosodje pri tem poklicu ni uspela realizirati. Prav mizerni dohodki, ko mora država paznikom ob vstopu v sistem javnih uslužbencev doplačevati razliko do minimalne plače 878 evrov, so tisti, zaradi katerih je zadnja leta kadrovski primanjkljaj vse večji. Ob tem dodajmo, da en zapornik državo stane od 1800 do 1900 € na mesec, v ta okvir pa so všteti stroški preskrbe s hrano, zdravstvenih uslug, oblačil, stroški nastanitve in plač javnih uslužbencev URSIKS.

Država zapornikom plačuje visoke odškodnine

Stisko pa poleg paznikov občutijo tudi obsojenci v vseh zaporniških sistemih po državi. Pri tako veliki zasedenosti zaporov prihaja do pogostih kršitev v zavodih za prestajanje zaporne kazni. Zaporniki so pred sodiščem že večkrat uspeli dokazati, da so jim bile za zapahi kršene osnovne človekove pravice in temeljne svoboščine. Država je zato iz naslova slabih prostorskih razmer že bila primorana izplačati visoke odškodnine zapornikom, ki so jo tožili pred slovenskim ali evropskim sodiščem. Kot piše v dokumentih ministrstva za pravosodje, je država »na podlagi postopkov pred domačimi sodišči in sklenjenih poravnav iz naslova neustreznih pogojev prestajanja kazni zapora in pripora od leta 2012 do leta 2022 izplačala že skoraj 200.000 evrov odškodnin, skupaj z obrestmi in stroški postopka. Vse odškodnine so bile izplačane iz naslova neustreznih pogojev bivanja v Zavodu za prestajanje kazni zapora Ljubljana, razen enega primera, ki se nanaša na Zavod za prestajanje kazni zapora Maribor.«

Nov zapor v Ljubljani naj bi končali poleti 2025.
Primož Lavre
Pravosodni sistem se tudi zaradi zmanjševanja prezasedenosti v zaporih zadnja leta poslužuje tudi alternativnih oblik izvrševanja kazenskih sankcij, država pa v Ljubljani pospešeno gradi nov, prostornejši zapor, ki bo rešil predvsem bivanjsko neustrezne razmere v zaporih na Povšetovi. Nov zapor naj bi končali leta 2025, v njem pa bo prostora za 388 zapornikov. V okviru novega zapora v Dobrunjah pa se gradi tudi novo izobraževalno središče za pravosodne policiste. A če vlada, ki je zdaj na potezi, ne bo hitro ukrepala, se bo negativna krivulja zaposlitev v pravosodju samo še stopnjevala. Poklic pravosodnega policista je že zdaj med deficitarnimi, obljube z vladnimi bonbončki in nespodobno ponudbo 200 evrov nagrade za prvih pet let zaposlitve v enem težjih in nevarnih poklicev, ga bodo težko obudile. Še enkrat ponovimo, kaj opozarja stroka: razmere v zaporih so že ogrožujoče, pod vprašajem je vse bolj tudi nacionalna varnost.

Zadnja razkritja

12. 9. 2024

4S7A1846

Dolenjska na nogah: Vse več nelegalnega orožja in nerazsodnih storilcev

Nočni rafali, prestreljeni avtomobili, kamenjanje policijskih in gasilskih vozil in grožnje z uglednimi odvetniki je le nekaj primerov, o katerih so nam pripovedovali sedanji in nekdanji policisti z območja Novega mesta, ki so pri izvajanju policijskih pooblastil tarča napadov, nezakonitih snemanj, kriminaliziranj in zasmehovanj na socialnih omrežjih. Vprašanje časa je, kdaj bodo policisti začeli glave obračati stran! Preverili smo tudi podatke, ali se državljani na območju Novega mesta in Kočevja res masovno oborožujejo. In zakaj država 58 novomeškim družinam še naprej dopušča, da njihovi otroci ne obiskujejo pouka?!

Preberi več

10. 9. 2024

20240910_123245

Trpi neznosne bolečine, zdravniki pa jo odpravljajo s tableti

Štiriintridesetletna Maja Zajec preživlja neznosne bolečine, ki jih ne more več trpeti. Bila je dvakrat operirana na hrbtenici, obe operaciji naj bi bili uspešni, a bolečine od začetka leta ne popustijo, čeprav bi se že zdavnaj morala vrniti na delo in v ustaljeno življenje. Pa se ne more. Bolečin ji ne odvzamejo, protibolečinska terapija deluje nekaj dni, za novo operacijo pa so jo uvrstili na rep čakalne vrste, kar pomeni tri leta. Kako naj človek zdrži tri leta z neznosnimi bolečinami in tableti, ki ne pomagajo več?

Preberi več

8. 9. 2024

NATASA NOVA

Kromosom Y

Če bi bila Ursula von der Leyen, predsednica Evropske komisije, direktorica zasebnega podjetja in bi plačo dajala iz lastnega žepa, si nikoli ne bi drznila javno operirati z besedami o spolni uravnoteženosti.

Preberi več

5. 9. 2024

fd1fa205f0af268e6fdc-2

Fantje z rajskih otokov milijonski dolg obesili slamnatemu lastniku

Družba T7U, bolj znana kot Majbert Pharm nekdanjega velikega korona zaslužkarja Klemna Nicolettija, ima slabi dve leti po epidemiji izpraznjen račun. 3,5 milijona evrov, ki so jih v nekaj mesecih od države, bolnišnic in lekarn zaslužili s prodajo spornih kitajskih testov, so postrgali z računa. Za druščino fantov, ki se je med epidemijo javno bahala na eksotičnih destinacijah, so poleg suma zlorabe javnega denarja ostali tudi enormni dolgovi. Več kot milijon evrov znaša dolg do države, bank in zasebnih upnikov. Ti so kot razkriva sodišče v javno dostopnem sklepu, razkrili višino dolga in blokirali postopek izbrisa. Kolovodja združbe Klemen Nicoletti pa se je od poslov z medicinskimi pripomočki preusmeril v posel z nepremičninami.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme