5. 1. 2024

Za neupravičeno zapravljenih 6,5 milijonov išče pravno podlago

stojmenova slika

Emilija Stojmenova Duh / Sašo Švigelj

Po dveh mesecih in pol od našega razkritja, da je Emilija Stojmenova Duh brezglavo, negospodarno in neracionalno zapravila 6,5 milijona evrov za računalnike, je jasno edino to, da nihče še vedno ne ve, kdo jih bo dobil. Toliko o pomoči socialno ogroženim, o katerih je govorila ministrica.

Od 21. novembra, ko je ministrstvo za digitalno preobrazbo prejelo 13 tisoč računalnikov za 6,5 milijona evrov, so ti še vedno nerazdeljeni in v skladišču. Ministrstvo za digitalno preobrazbo Emilije Stojmenove Duh nam je na vprašanje o razdelitvi kupljenih prenosnikov odgovorilo, da »ne morejo določati skupin prejemnikov računalnikov ali odločati o dodeljevanju,« in dodali, da »se mehanizem za zagotavljanje dostopa do računalniške opreme vzpostavi pri Javnem štipendijskem, razvojnem, invalidskem in preživninskem skladu.«

Seveda smo se obrnili na ta sklad, vprašali smo jih, ali je razdelitev računalnikov že v teku, pa so nam na to odgovorili, da potrebujejo pravno podlago, in sicer »Uredbo o upravljanju mehanizma za zagotavljanje dostopa do računalniške opreme.« Dodali so, da je omenjena »uredba še v fazi priprave pri Ministrstvu za digitalno preobrazbo.« Ko smo ministrstvo za digitalno preobrazbo soočili z odgovorom sklada, iz katerega je jasno, da si samo podajajo žogice in zavajajo, pa je nastala tišina. Kdaj bo pripravljena uredba, niso odgovorili. To pomeni, da ministrstvo za digitalno preobrazbo še nima pripravljene pravne podlage, ki bo omogočila javnemu skladu, da razdeli računalnike, ker sami za to pač niso pristojni, saj, kot so napisali, »ne morejo določati skupin prejemnikov«. Pa ob tem spomnimo, kako goreče je ministrica za digitalno preobrazbo opravičevala nakup za 6,5 milijona evrov in pri tem določala skupine uporabnikov. Najprej je razlagala, da bo za socialno ogrožene, pa vrtce in šole, potem pa za prizadete v poplavah, čeprav je bil razpis  objavljen pred poplavami. Nobeno ministrstvo, ne za izobraževanje ne za delo, družino in socialne zadeve, ji ni stopilo naproti in ni potrdilo, da bo računalnike vzelo. Niti zavod za šolstvo.  Kdo bodo prejemniki računalnikov, je torej ministrica razlagala brez pristojnosti in na pamet.

Računalniki naj bi bili za poplavljence, čeprav so bili kupljeni pred poplavami.
Šimen Zupančič
Brez znanih upravičencev in pravne podlage

Po dveh mesecih in pol se je potrdilo, kar smo ves čas trdili, in sicer, da je bil nakup narejen brez vnaprej določenih uporabnikov, torej ciljne skupine, in celo brez pravne podlage.

Predsednik vlade dr. Robert Golob glede podpore ministrici molči, saj ima odprtih več front. Prav po tej aferi je dal v javnost informacijo, da bo krčil ministrstva, in tako bi Stojmenova odletela. Sicer pa je pri tokovih denarja eden od verjetnih scenarijev tudi ta, da je v ozadju celotnega posla en favoriziran dobavitelj, ki so ga prikrili tako, da so posel razdelili štirim. Spomnimo, da je šlo za 6,5 miljona evrov. Če bi ministrica poznala le eno podjetje, enega direktorja, bi mu s takim razpisom omogočila posel v vrednosti 1,6 milijona evrov in referenco! A to je le domneva.

Premier Robert Golob
Sašo Švigelj
Postopki za pridobivanje blaga, storitev in gradenj morajo v Sloveniji potekati v skladu z Zakonom o javnih naročilih, kar pomeni, da je pomankanje jasnih meril škodljivo ne le za davkoplačevalce, proračun, ampak tudi za gospodarstvo, konec koncev pa za prejemnike. Če je ministrica toliko poudarjala dobroto in prizadete v poplavah pa otroke, v telefonskem pogovoru je govorila o ženskah, bi vsem tem že 22. novembra, dan po prejemu 13 tisoč prenosnikov vsem tem skupinam lahko priskočila na pomoč. Pa je bil razpis pripravljen brez jasnih meril in zato vse rešujejo zdaj. A v javnem sektorju si na davkoplačevalske stroške to očitno minister lahko privošči.

Bi predsednik vlade imel v privatnem podjetju Star Solar (vir) osebo, ki ni vzpostavila učinkovite nabave, ki ni upoštevala jasnih meril pri nabavnih postopkih, ki so ključni tudi za vzpostavljanje integritete?!

Ministrica s svojimi dejanji  dokazuje brezbrižnost do javnih financ, razsipnost, pomanjkanje finančne discipline. Tako je vzpostavljen dvom v učinkovito vodenje ministrstva za digitalno preobrazbo.

*****

»Izdajatelj Mediapartner Agencija d.o.o in avtorji vsebin Preiskovalno.si izrecno prepovedujejo reprodukcijo vsebin, objavljenih na spletnih straneh preiskovalno.si. Za namene uporabe vsebin za pripravo in posredovanje t.i. kliping sporočil ste dolžni z družbo Mediapartner Agencija d.o.o. skleniti pisno pogodbo.«

Zadnja razkritja

3. 10. 2024

915499_1726145422-dsc03800-1726145119

Zakaj Borut Sajovic ni primeren za ministra

Kandidat za ministra za obrambo ima glede na svoje pretekle funkcije nesorazmerno veliko premoženja, zato je javnost upravičena izvedeti, od kje izvor tega premoženja. Predvsem v luči dejstva, da je glede na podatke v zemljiški knjigi njegova družina večino svojega premoženja pridobila v času njegovega županovanja. Zato apeliramo na bodočega ministra, da javnosti transparentno pojasni izvor premoženja, ki ga je popisal portal Oštro.

Preberi več

1. 10. 2024

1710318311-172a6846-1710318295296

Devet let blatenja in diskreditacij v politično zmontiranem procesu

Devet let je bila ugledna profesorica z mednarodnim priznanjem in vidna političarka stranke SD Metka Tekavčič tarča kritik, diskreditacij, sramotenj, blatenja in obtožb o naklepnem prejemanju ter razdeljevanju dodatkov profesorjem in drugim zaposlenim na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Zdaj je dočakala sodbo: oproščena vseh obtožb! Zadeva zoper njenega sodelavca, zaslužnega profesorja, nekdanjega dekana in finančnega ministra Dušana Mramorja pa je konec lanskega leta zastarala, s čimer ni mogel dokazati svoje nedolžnosti. Afera dodatki pa je leta 2016 končala njegovo politično kariero in resno načela njegovo zdravje. V nenavadnem, če ne tudi zmontiranem političnem procesu sta prominenta ekonomista doživljala ne samo sodni in medijski linč, ampak tudi razčlovečenje. Že takrat je kazalo, da gre za dobro zrežiran in premišljen proces diskreditacije tedanjega ministra za finance, z oprostilno sodbo pa se je samo še potrdilo. Vladajoči politiki ne izbirajo sredstev za ohranitev svojega položaja tudi na račun uničenja karierne poti strokovnjakom mednarodnega formata.

Preberi več

29. 9. 2024

Emanuela, 3

Ko srce ne bije po načrtih

To je zgodba o mali Emanueli, ki je preživela več srčnih operacij. To je zgodba o preživetju po tem, ko so zdravniki eden za drugim staršem predlagali prekinitev nosečnosti. Je zgodba s srečnim koncem, ki jo je za naš portal strnila nekdanja novinarka Katarina Stano. Njena zgodba navdihuje zato, ker je Katarina zaradi svoje novinarske vztrajnosti zahtevala več in več informacij, ker je brskala, se povezovala z drugimi, potovala iz države v države in ni slepo verjela nikomur. To je zgodba o srčni novinarki, ki se je borila z razumom, o srčnih zdravnikih in srčni napaki. In srečni štiričlanski družini.

Preberi več

26. 9. 2024

914832_209-jusic-poklukar2

Zakaj se šefu policije maje stolček in zakaj je interes vlade, da ima policijo na vrvici?

Po naših informacijah se direktorju policije Senadu Jusiću, ki še čaka na odločitev sodišča v tožbi zoper njegovo (sporno) imenovanje, maje stolček. Glavni očitek prvemu policistu v državi je, »da ni nič naredil za izboljšanje katastrofalnega kadrovskega stanja v policiji.« Po drugi strani pa nam pripovedujejo, »da tako klientelističnega kadrovanja, kot je zdaj, v Policiji še ni bilo.« Požar z rokohitrskimi akcijami gasi vlada, ki je vpoklicala vse rezerviste vedoč, »da je vrag vzel šalo!« Rešitev ali tveganje? Policisti odgovarjajo: »Vlada umetno ustvarja občutek varnosti. Ne bomo varuške rezervistom. Če imajo vsa pooblastila, naj prevzamejo tudi vso odgovornost!« Stanje v policiji še nikoli ni bilo tako napeto, kot je v tem trenutku. Izredne razmere tudi na Centru za varnost in zaščito, kjer varujejo državnike. Kaj to pomeni za njihovo varnost, splošno varnost in pot organiziranega kriminala? In kdo si ne želi dobro organizirane in učinkovite policije?

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme