31. 3. 2024

PLUS

Sodišče družino pahnilo v revščino

happy-family-silhouette-sunset

Družina (slika je simbolična) / Freepic

To je zgodba o še eni sodni kalvariji, ki jo je doživljala družina z dvema deklicama, ki je komaj preživela sodno izvršbo. Sodišče ni znalo izračunati zamudnih obresti, očeta so pozvali, naj najde nekoga, ki jih bo izračunal. Izvršba pa je trajala še mesece, ko je bil dolg že poravnan.

Pričujoča zgodba je še ena v vrsti neverjetnih, nehumanih zgodb, ki jih je ustvarilo slovensko sodišče. Sin je od očeta, ki si je ustvaril novo družino, zahteval plačilo preživnine. Ljubljansko okrajno sodišče je dovolilo izvršbo z rubežem denarnih sredstev.  Oče B. B. je na sklep podal ugovor. Trdil je, da so nekatere preživninske obveznosti in zamudne obresti že zastarale, preživnino pa da je do dopolnjene sinove polnoletnosti redno nakazoval na transakcijski račun preživninskega sklada. A sin je od očeta zahteval višji znesek, kot ga je ta plačeval. Sodni mlini so mleli počasi. Skoraj devet mesecev je trajalo, da je sodišče izdalo sklep, s katerim je očetu delno ugodilo. Sodišče je namreč odločilo, da so mesečni obroki preživnine za nekaj manj kot desetletje zastarali. Je pa sinu priznalo nekatere kasnejše terjatve v obsegu približno pet tisoč evrov brez zamudnih obresti. A za očeta, ki je v vmesnem času že vračal dolg – tako z nakazili z osebnega računa kot z deležem rubljene plače –, je bila to slaba tolažba: »Tako jaz kot žena prejemava minimalno plačo. Imava dve šoloobvezni hčeri. Z veliko težavo smo se prebijali iz meseca v mesec.« Zakon o izvršbi in zavarovanju določa, da se lahko zarubi največ do dveh tretjin prejemkov dolžnika, ostati pa mu mora, ko gre za izvršbe preživnine, najmanj polovica zneska bruto minimalne plače. 

Zadnja razkritja

8. 12. 2024

high-angle-patient-psychologist

Boj za monopol in nadzor nad zdravstenimi milijoni

Starši otroka, ki je tragično končal svoje življenje, že tri leta čakajo na psihiatra. Deklica, ki je doživela spolno zlorabo, se zateka v alkohol, se reže in prisilno hujša. K psihiatru, ki jo je obravnaval na hitro, noče več. Golobova vlada področje duševnega zdravja prepušča sivemu polju možnih zlorab in zaslužkarskih interesov, čeprav je v koalicijski pogodbi obljubljala drugače. Psihoterapijo lahko izvaja vsak, ki odpre popodanski s. p. Nadzora ni, šarlatani in večživkarji v javnem in zasebnem sektorju pa obrnejo na stotisoče evrov. Na škodo pacientov. Da se področje uredi z zakonom, zato nobenemu ni v interesu.

Preberi več

3. 12. 2024

Zavod Jutro referendum

Za ohranitev privilegijev izsilili referendum na račun nemočnih

V nedeljo se bodo Kočevci na referendumu odločali o prihodnosti dolgotrajne oskrbe v svoji občini. Po več težkih očitkih o slabem vodenju, zlorabah in sistemskih pomanjkljivostih, zaradi katerih so številni oskrbovanci Zavoda Jutro ostali brez osnovne nege, hrane in dostojanstvene obravnave, je Občina Kočevje sprejela odločitev, da ustanovi javni zavod za oskrbo starejših. Zavod Jutro, zasebni koncesionar, pa je izsilil referendum in z zavajajočo propagando in vprašanjem zlorablja demokratični institut, ki bo Občino stal med 60.000 in 80.000 evri. Ta denar bi lahko koristneje porabili za neposredno oskrbo starejših. Nepravilnosti in zlorabe v zavodu pa se stopnjujejo.

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme