17. 3. 2024

PLUS

Zdravniški elitizem se bije na hrbtih starejših

fides, stavka

Zdravniki stavkajo že od 15. januarja in še ne mislijo nehati. / Sa. R.

Brez dlake na jeziku so pred našo kamero stopili starejši in spregovorili o zdravniški stavki. Njih je ta stavka najbolj prizadela. Ne samo, da je s stavko kršena ustavna pravica do zdravstvenega varstva, tudi na dolgi rok bo imela vpliv na podaljšanje čakalnih vrst. Odpovedi pregledov se vrstijo. Zdravnikov pa še nismo slišali obljubiti, kaj bi naredili za več denarja.

Začenja se že 10. teden najdaljše zdravniške stavke v zgodovini Slovenije; rešitev, ki bi zadovoljila tako vlado kot zdravnike, pa bodo od  iskali z mediacijo. A po ping pongu obtoževanj in žalitev, je umestno vprašanje, kdaj bodo bolniki v resnici prenehali biti talci izsiljevanj zdravnikov in neurejenega sistema. Zanima nas kaj bo izpogajala vlada, ne zdravniki. Kaj bodo izpogajali za nas? Bodo pristali na izsiljevanja zdravnikov ali bodo izpogajali tudi skrajševanje čakalnih dob? Jim bodo zaostrili normative in standarde, dokler ne skrajšajo vseh čakalnih dob? Bodo hkrati uredili vpisne pogoje na medicinski fakulteti in napredovanja za mlade, ali bodo finančno nagrajeni samo zaslužni? Kaj bi bil win-win dogovor? Bodo po koncu te stavke zdravniki pod okriljem Fidesa še naprej  živeli dvojno ali trojno poklicno življenje? Mnogi še vedno v maniri izkoriščanja javnega sektorja za svoj primarni zaslužek, v resnici pa glavnino dela v času zaposlitve v javni ustanovi opravijo pri zasebniku. Dejstvo je, da vseh zdravnikov ne gre metati v isti koš, veliko jih svoje delo opravlja v skrbi za sočloveka in se s Fidesom sploh ne ukvarjajo. A kratko so zaradi nepopustljivega sindikalnega boja, ki ga je povsem zasenčila gonja za višje plače, občutili najbolj ranljivi v naši družbi. Poleg otrok in nosečnic so to nedvomno upokojenci, starejši državljani, ki so leta plačevali zdravstveno zavarovanje, danes pa mnogi med njimi nimajo ustavno zagotovljene pravice dostopa do zdravnika.

Zadnja razkritja

21. 11. 2024

Dom za starejše

Starejši pod kamerami

Kako je poskrbljeno za premoženje starejših v DSO? Vlom na recepcijo doma za starejše občane v Mariboru, izginula denarnica, krznen plašč, nakit, torbica za osebno nego. To so nekateri ukradeni predmeti, ki jih pogrešajo svojci v različnih domovih za starejše občane v Ljubljani. Preverili smo, kako za osebne predmete starejših skrbijo v ljubljanskih DSO. V enem so naročili celo detektivsko agencijo. Preverili smo, kje uporabljajo nadzorne kamere in koliko video nadzora je sploh primernega v oskrbi starejših? Je nadzor v domovih za starejše občane( DSO) orodje varnosti ali orodje vdora v zasebnost?

Preberi več

19. 11. 2024

seja-vlade, prihod-na-sejo

Dodatki 2: Nagrada za razdeljevanje računalnikov in čiščenje avta ministrice

Poglejte, za kaj vse je šlo več kot 1 milijon in pol evrov iz proračunske blagajne! Pomoč pri načrtovanju službenih poti ministrice, urejanje mednarodnih poti ministrice, prilagajanje dela ministrovemu urniku in urniku državnih sekretarjev, vzdrževanje in vodenje evidenc v zvezi s službenimi avtomobili za potrebe prevoza ministra, povečano delo na izdelavi službenih pot, priprava protokolov obiskov ministrice, usklajevanje selitve ministrstva, povečano delo na izdelavi službenih poti, priprava odgovorov na povečano število poslanskih vprašanj … Gre za pravi kadrovski cunami zaposlovanj na zaupanje.

Preberi več

17. 11. 2024

1680112083-dsc08615-1680111983422

Več kot 1 milijon evrov dodatkov za izbrance Golobove vlade, 1. del

Pod drobnogled smo vzeli dodatke javnih uslužbencev v kabinetih ministrstev, direktorjev direktoratov in v kabinetu predsednika Roberta Goloba v obdobju od septembra lani do septembra letos. Med rekordnimi, preko 100.000 € bruto, so izplačila dodatkov na ministrstvih za zunanje zadeve in za obrambo. Med obremenitvami uslužbencev pa navajajo od obnove kuhinje, dekoriranja prostora, pošiljanja opomnikov ministru, sodelovanja na sestankih, nadomeščanja tajnice in floskul v stilu: usklajevanje, organizacija, koordinacija. Vse, kar bi razumeli, da spada pod normalen opis delovnih obveznosti na določenem delovnem mestu. Pravkar je Golobova vlada javnim uslužbencem plače še povečala. Prejemnikom, ki že zdaj prejemajo več sto dodatka mesečno, se bodo s sprejetim sporazumom plače povišale povprečno za 380 evrov bruto. Medtem ko si na ministrstvih kljub finančni krizi v državi, prazni pokojninski in zdravstveni blagajni, neurejeni dolgotrajni oskrbi in zdravniški oskrbi za najšibkejše, kar so obljubljali v koalicijski pogodbi, zvišujejo plače z dodatki za povečan obseg dela, pa v Sloveniji v novi solidarnostni akciji zbiramo denar za infuzijske črpalke za otroke, obolele za rakom.

Preberi več

14. 11. 2024

picture NM

KOLUMNA: O Niki, Eriki, Levici, tarifniku in pranju

Ljudje so zadnji mesec besneli zaradi dveh stvari, napovedanega povišanja elektrike in napovedane prepovedi vgradnje bojlerjev. Šele ko so se oglasila družabna omrežja, so se, odtujeni od realnosti, tam na vladi zdrznili. Zdrznil se je tudi naš predsednik vlade, ki se je po mnogih oddihih in potovanjih odpovedal vladnemu turizmu na podnebno konferenco v Azerbajdžan, »ker so doma pomembnejše stvari.«

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme