12. 9. 2024

Dolenjska na nogah: Vse več nelegalnega orožja in nerazsodnih storilcev

4S7A1846

Policisti so med akcijo pogosto tarča snemanj s telefoni, potem pa jih na socialnih omrežjih kriminalizirajo in zasmehujejo, tudi vodstvo jim meče polena pod noge, pravijo. Slika je simbolična. / Policija.si

Nočni rafali, prestreljeni avtomobili, kamenjanje policijskih in gasilskih vozil in grožnje z uglednimi odvetniki je le nekaj primerov, o katerih so nam pripovedovali sedanji in nekdanji policisti z območja Novega mesta, ki so pri izvajanju policijskih pooblastil tarča napadov, nezakonitih snemanj, kriminaliziranj in zasmehovanj na socialnih omrežjih. Vprašanje časa je, kdaj bodo policisti začeli glave obračati stran! Preverili smo tudi podatke, ali se državljani na območju Novega mesta in Kočevja res masovno oborožujejo. In zakaj država 58 novomeškim družinam še naprej dopušča, da njihovi otroci ne obiskujejo pouka?!

»Stanujem nedaleč od romskega naselja Žabjek in vsak večer z ženo poslušava rafale. V bližini je tudi znano podjetje z avtomobili in prikolicami, na katere po streljanju padajo naboji, avti so pogosto prestreljeni, še dobro, da ponoči nihče ne dela,« pripoveduje Novomeščan, ki ga skrbi za občo varnost zaradi sproščene uporabe orožja. Tudi mož postave s tega konca, ki ne želi biti izpostavljen, nam razlaga, kako je kot mladi policist začel delati na novomeški postaji okoli preloma stoletja in je kot pripravnik dnevno vstopal v naselje neoborožen. »Takrat je sistem funkcioniral. Danes pa so človekove pravice. Kot izvajalec pooblastil nimam nobenih pravic, ker kot izvršna oblast nastopam s pozicije moči, vsi ostali so pa revčki. Pred leti smo predlagali uvedbo drona v preventivne namene, ko bo prišlo do streljanja ali drugih kršitev, da nad naselje pošljemo dron. Dobili bi neposredno informacijo, kdo je streljal in kje je orožje. Pa se je ustavilo pri informacijski pooblaščenki

Gregor Macedoni, novomeški župan
Primož Lavre
V nadaljnjih letih so zadeve eskalirale. Po vedenju novomeškega župana Gregorja Macedonija je na njihovem območju vse več obravnavanih primerov posedovanja nelegalnega orožja. »Gre za več deset primerov, priča smo streljanju v zrak na javnih površinah, strelskim incidentom v osebe, čedalje več je mamil in s tem povezanih nerazsodnih storilcev kaznivih dejanj.
Romi ne skrivajo, da posedujejo orožje. Fotografije objavljajo tudi na družbenih omrežjih.
X/24ur

Obseg kaznivih dejanj je velik, problem je tudi vse večja drznost storilcev. Kaznovalne politike ni, ni epilogov, ker ni možnih izvržb, pri kaznivih dejanjih pa so problem pogoste pogojne obsodbe. Vse to povečuje verjetnost slabšanja varnosti, stanje pa se poslabšuje.«

Policisti so ta teden zaplenili orožje v Kerinovem grmu, romskem naselju v Krškem.
PU Novo mesto
Koliko orožja dejansko odkrijejo?

Objavljamo pregled števila obravnavanih kaznivih dejanj na območju Policijske uprave Novo mesto, za katera je policija podala kazensko ovadbo na pristojno državno tožilstvo.

Pregled števila obravnavanih kaznivih dejanj, storjenih v občinah PU Novo mesto, za katere je Policija podala kazensko ovadbo na pristojno državno tožilstvo
Policija
Gre za navedbo kaznivih dejanj po 19 občinah storitve kaznivega dejanja za zadnjih pet let (pri tem ne gre za beleženje storilcev po etnični pripadnosti). Podatki napram ostalim policijskim upravam po Sloveniji po proizvodnji in trgovini z orožjem ne izstopajo, kar lahko kaže tudi na to, da je orožje v problematičnih naseljih dobro skrito.

Pregled števila obravnavanih kaznivih dejanj, storjenih v občinah PU Novo mesto, za katera je Policija podala kazensko ovadbo na pristojno državno tožilstvo.
Policija

Pregled števila obravnavanih kaznivih dejanj, storjenih v občinah PU Novo mesto, za katera je Policija podala kazensko ovadbo na pristojno državno tožilstvo.
Policija
Podatki o kršitvah prometne zakonodaje in javnega reda in miru v občinah PU Novo mesto
Policija
Število kaznivih dejanj sicer raste, število policistov pa se ob tem manjša. Na policijski upravi je bilo na dan 31. decembra 2023 sistemiziranih 1.039 (leto prej pa 1.416) delovnih mest, zasedenih 830 (874) ali 79,9 % (61,7 %).

»Če ne bo sprememb na ravni države, bodo začeli policisti glave obračati stran«

»Policisti in gasilci si na območjih, kjer živijo Romi, ne upajo več na intervencije v njihova naselja. Nekoč je patrulja prišla, postrojila Rome in pregledala tabor, danes pa Romi kamenjajo policijska in gasilska vozila. Brez posledic. Policisti se obrnejo, zamenjajo vozilo in pri tem se konča, saj jim vmes Romi še mahajo z vizitkami uglednih odvetnikov,« nam je stanje s terena predstavil nekdanji policist, ki prav tako ne želi biti imenovan. Da informacija ni izmišljena, nam potrdi tudi policijski Adil Huselja, predsednik Sindikata policistov Slovenije, ki mu policisti pripovedujejo o grožnjah, napadih in tvegani varnostni situaciji na območju romskih občin v jugovzhodni Sloveniji. Gre za 11 žarišč z več deset ilegalnimi romskimi naselji, ki bolj ali manj izstopajo po varnostni situaciji. »Kapo dol policistom, ki so na teh območjih v patruljah. Varnost je ogrožena in situacija ni tako enostavna, kot se zdi v pisarnah ali konferenčni dvorani. Napetost je velika. Ena sama patrulja ne gre v tabor, če gre za varnostni dogodek. Če ne bo sprememb na ravni države, bodo začeli policisti glave obračati stran

Medtem ko so v preteklosti policisti na Dolenjskem brez pomisleka in posebne zaščite stopali v romske tabore, danes počakajo na prihod posebnih sil iz Ljubljane. Večinoma so patrulje zaradi pomanjkanja policijskega kadra sestavljene iz policista in pomožnega policista, ki pa nima povsem enakih pooblastil, ali študenta. »Dokler so še starejše generacije policistov na terenu, nas nima kaj skrbeti. Problem pa je, ker se policisti, ki še niso odšli v varnejše gospodarsko okolje, upokojijo takoj, ko je priložnost. Danes marsikateri policist na terenu,« nadaljuje prvi sindikalist, »ne začne postopka, da si ne nakoplje nevšečnosti.«

Policisti so med izvajanjem pooblastil tarča snemanj in zasmehovanj na družbenih omrežjih, pravijo.
Policija
»Ni problem v tem, da si ne upamo v naselje. To je posplošena fama, ker je policija v teh naseljih postala neučinkovita. To je dejstvo. Tisto, kar policija obravnava na terenu, ne naleti na ustrezen odziv na tožilstvu. Pika. Danes policist ne more narediti več kot napisati položnico ali kazensko ovadbo. Enostavno nima motivacije - čeprav se meče na zobe, ni nobenega učinka. Med postopki, ki jih izvajamo, nas snemajo s telefoni in potem po socialnih omrežjih kriminalizirajo, zasmehujejo. Če med intervencijo ne nosimo kape, nas še na upravi driblajo. Kot policist nisi zaščiten popolnoma nikjer, izpostavljen pa povsod. In noben ni nor, da bi se izpostavljal za 1200 evrov na mesec,« realnost predstavi novomeški policist.

»Da to ne bi postala praksa, mora država sprejeti zakonske spremembe in povečati učinkovitost postopkov na sodišču! Ne pa, da se napad na policista kaznuje s pogojno kaznijo, storilec pa zaključi s sankcijo prej, kot se vrne policist z bolniške!« je ogorčen sindikalist Huselja. O tem smo na našem portalu sicer že poročali, da marsikakšno kaznivo dejanje, od lahke telesne poškodbe, grožnje, izsiljevanja, vlomov in kraj, na sodišču ne doživi epiloga ali je sankcionirano s pogojno kaznijo in družbeno koristnim delom, ki pa ni nujno, da ga storilec tudi opravi.

Tajna policijska operacija Kolo 2020 brez rezultatov?

In prav zaradi povečanja kaznivih dejanj vlomov, tatvin in drznih kraj je Slovenska policija na območju celotne Slovenije oziroma tam, kjer živi romsko prebivalstvo, izvedla tajno akcijo Kolo 2020. Ime je dobila po romskem simbolu, kolesu, ki predstavlja večtisočletno popotovanje tega nomadskega ljudstva. Zanimalo nas je, koliko storilcev so prijeli pri delu in na katerih območjih konkretno je potekala akcija. Prejeli pa smo odločbo, da se naša zahteva po informaciji javnega značaja v celoti zavrne. S pojasnilom, da so v policijski akciji Kolo 2020 navedeni določeni osebni podatki občanov, njihovo razkritje pa bi pomenilo kršitev varstva osebnih podatkov. In še, da bi razkritje dokumentov povzročilo motnje pri delovanju oziroma dejavnosti policije, saj bi s poročanjem kriminalnim skupinam razkrinkali način dela policije.

Ob tem naj pojasnimo, da z eno samo besedo nismo zahtevali razkritja katere koli osebe v tej operaciji, ne izvajalcev in ne prijetih storilcev, še manj pa metode in način dela policije na terenu. Zanimali so nas samo merljivi rezultati akcije, opredeljeni s številkami! So pa na generalni policijski upravi navedli še en razlog, in sicer, da bi »razkritje rezultatov akcije Kolo 2020 razkrivalo problematiko kaznivih dejanj, katerih storilci so pripadniki etnične manjšine (Romi), kar je diskriminatorno v odnosu do ostalih državljanov RS.« Tak odgovor še enkrat kaže na dvojna merila in pozitivno diskriminacijo v odnosu do pripadnikov manjšin, ki povzročajo kazniva dejanja in varnostna tveganja napram ostalim državljanom oziroma, kot nam je povedal vir iz policijskih krogov, »da je bila Policija pri tej akciji najverjetneje neuspešna.«

Koliko občanov je opravilo usposabljanje za ravnanje z orožjem?

Ironija je, da so na območjih, kjer živijo romske skupnosti, v preteklosti zaradi organizacijskega ukrepa in optimizacije ukinili nekatere policijske postaje, kot denimo v Ivančni Gorici in Žužemberku, kar se je izkazalo za kompleksen poseg v varnost, pravijo policisti. Z ukinjanjem postaj in zmanjševanjem policijskega kadra pa se tudi med prebivalci razrašča občutek, da za njihovo varnost ni dovolj dobro poskrbljeno. Policijske postaje veljajo za najbolj varno točko in bi morale biti dostopne 24 ur na dan, a so nekatere ponoči zaklenjene.

V nedavnem sporu večje skupine ljudi v Grosupljem, ki se je odvijal nasproti policijske postaje in se je končal s smrtnim izidom, so bili po naših informacijah vključeni tudi Romi. Policija je potrebovala celih 15 minut, da je prišla na kraj uboja, saj manjše postaje ponoči nimajo ljudi v pisarni, patrulje pa morajo biti na terenu in pokrivati več območij. Grosupeljski policisti tako poleg matične občine pokrivajo tudi območja občin Dobrepolje in Ivančna Gorica, ki sta od centralne postaje oddaljeni najmanj 15 minut vožnje. Zato so se ljudje v odročnih predelih v ne tako oddaljeni preteklosti že samoorganizirali z oblikovanjem vaških straž, kar pa, opozarjajo policisti, lahko hitro preraste v resnejši konflikt. In samo vprašanje časa je, pravi Huselja, »kdaj bodo obležali mrtvi?!«

Ali je stanje, ki je posebej alarmantno na območju Kočevja - o zaostrenih razmerah smo prvi pisali prav na našem portalu - in Novega mesta, zadnja leta pri prebivalcih, kot smo dobili informacije, vzpodbudilo tudi k odločanju za usposabljanje in preskuse ravnanja z orožjem ter njegovo nabavo? Številke smo preverili na obeh upravnih enotah, kjer so od leta 2019 zabeležili 950 vlog na kočevskem in 2383 na novomeškem območju. Na letni ravni je število prosilcev dokaj konstantno.

Sindikalist: Od tega trenutka sta odgovorna generalni direktor policije in notranji minister

Apela policistov in županov, ki ga ponavljajo zadnja leta, politika ne sliši ali noče slišati. »Ta trenutek se politika ni resno odločila, da bi začeli reševati romsko problematiko,« je odkrit župan Gregor Macedoni. Odgovorni v državi, ki sedijo v udobnih pisarnah v Ljubljani, marsikdaj podcenjujejo realno sliko na terenu. Balon je počil. Od leta 2012-2013, ko se je zgodilo prisilno upokojevanje javnih uslužbencev, pa se trend nazadovanja nekoč mogočne slovenske policije ni ustavil.

Proste roke, ki jih je država s podeljevanjem bombončkov v obliki socialnih transferjev, dopuščanja uzurpacij zasebne in javne lastnine, pravosodnimi odpustki za kazniva dejanja, spregledom šolanja otrok in dopuščanja ilegalnih dejavnosti dala marginalnim skupinam v državi, so kumulirale v kontinuirane dogodke, ki smo jim priča v zadnjem času. Napadi na otroke, na policiste, streljanje v množico, kraje pri belem dnevu, javne grožnje nosilcem oblasti, ki ostajajo nekaznovane, so policiste privedle do situacije, ko ne želijo več nositi glave naprodaj za mezdo, ki jim jo daje država, obenem pa jim zavezuje roke pri pooblastilih, javnost pa jih ob tem bombardira z očitki o neučinkovitosti.

Notranji minister Boštjan Poklukar in predsednik SPS Adil Husejla. Vlada še ni stopila policistom naproti.
GOV.SI
»Za vse, kar delamo trenutno pa do 1. januarja 2028, ko bodo nastopila nova pravila in pokojninska reforma, sta odgovorna sedanja generalni direktor policije Senad Jusić in notranji minister Boštjan Poklukar. Takrat se bo zgodil kolaps sistema, če ne bo radikalnih ukrepov. Naloga ministra je, da predsednika vlade seznani z razmerami v policiji in se začne ukrepati. Zgolj besede in obljube niso dovolj. Sedanji odnos države do policistov je glavni razlog za odhode!« pravi sindikalist Adi Huselja.

Policisti od predsednika vlade dr. Roberta Goloba čakajo potrditev in podporo, da se kadrovska fluktuacija ustavi in da se v sistem pritegne nove ljudi.

Največja težava je neobiskvoanje pouka, politika pa to dopušča

»Gre za kombinacijo nepoznavanja in nesposobnosti, nekompetentnosti sistemskega reševanja. Nehati bi se morali sprenevedati - če bomo zavlačevali, bo še slabše. Ukrep številka ena je, da je treba hoditi v šolo, sicer se gre v zapor. Treba je jasno vedeti, kaj je red in kaj ni. Zdaj pa imamo od 58 glob zaradi neobiskovanja šole plačano eno, saj tudi izterjave niso možne,« pripoveduje novomeški župan. Po znanih podatkih je med letoma 2017 in 2021 devetletko zaključilo le 28 od 439 romskih otrok v Novem mestu. 

Redki romski otroci obiskujejo vrtec, osnovno šolo jih zaključi le peščica.
Lidija Markelj
So pa v šolah na območju JV Slovenije v zadnjih dneh, ko se več govori o romski problematiki, zaznali večje število romskih otrok pri pouku. Romana Šarec Rojc, ravnateljica OŠ Šmihel I v Novem mestu, ki jo obiskuje 469 učencev (42 je Romov), je po strelskem obračunu v romskem naselju, ko je storilec ustrelil 12-letno učenko te šole, v zadnjem času zaznava težave, ki se pojavljajo v šmihelskem naselju. V šoli težav z nasiljem nimajo, »imamo pa težavo, da otroci ne obiskujejo pouka. To je večji problem in o tem se ne govori.« Na šoli imajo zaposlene, ki se ukvarjajo samo z Romi, sodelujejo s CSD, Občino. »A potrebno bo zastaviti širše. To ni le stvar občine ali župana, to je stvar naše države. Te ljudi je treba dati v službe, jih navaditi na odgovornost. Zdaj imamo več generacij staršev - tri ali štiri -, ki niso izobražene, nimajo narejene šole in niso zaposleni. Treba je začeti od zgoraj, da bomo prišli do otrok. Otroci niso krivi.« Jih pa politika zlorablja za medsebojne politične obračune.

Policiste preganjajo, storilcev pa ne

Samo s povečanjem 30 zaposlitev na centrih za socialno delo in še 100 iz kohezijskih sredstev, kot si je zamislila vlada, ne bomo ničesar rešili. Že zdaj na nekaterih območji zaposlene, ki so praviloma ženskega spola, ne upajo stopiti v romska naselja, so nam povedali župani dolenjskih občin, ki so lani skupaj s kolegi iz Bele krajine in Posavja pripravili paket ukrepov za rešitev romske problematike, a jih je vladajoča politika povozila. In naznanila, da bo pripravila svoje predloge do konca lanskega leta. Teh nismo dočakali, se je pa na terenu pokazalo, kaj pomeni ignoranca in podcenjujoč odnos do romskega vprašanja in vseh prebivalcev Slovenije.

»Kaznivemu dejanju mora slediti primerno visoka kazen, ki mora biti hitra in učinkovita, a tega pri nas ni. Če imamo napadenega sodnika, politika, sledi pravnomočna sodba v nekaj mesecih, ko je napaden policist, se čaka tudi pet, šest let. Če pa sem jaz kot policist osumljen, da sem prekoračil pooblastila, sem pa tako hitro sprocesiran, kot da gre za politika!« je ogorčen policist iz Novega mesta, ki se v svoji dolgoletni karieri tudi ne spomni, da bi kdaj spremljal kakšnega inšpektorja v romski tabor zaradi gradnje na črno, nelegalnega priklopa vode ali elektrike in kršitev iz naslova onesnaževanja okolja. Obiski podjetnikov na tem območju pa so skupaj s tržnimi ali delovnimi inšpektorji, po njegovih besedah, pogosti.

Nikogar ne skrbi za toksično okolje v romskih naseljih in njihovi okolici.
arhiv
Politična kopja se bodo še to jesen spet lomila na predlogih županov 11 občin, ki jih je v parlamentarno obravnavo vložil NSi skupaj z vladajočimi Socialnimi demokrati. Videli bomo, ali bodo odločevalci prevzeli odgovornost, ali bodo še naprej s prstom kazali drug na drugega, kot notranji minister Poklukar na koalicijsko kolegico Andrejo Katič. Medtem ko si politiki podajajo žogice, kdo je bolj in kdo manj odgovoren za stanje v romskih občinah, pa se stanje na terenu tedensko poslabšuje; koalicija pa z mencanjem pri državljanih pušča vtis, da ji za tiste, ki živijo zgledno, po pravilih, plačujejo davke in pošiljajo otroke v šolo, ni mar. Prišli smo tako daleč, da je tudi vprašanje o tem, ali se spoštuje zakonodajo, postalo politično vprašanje, kar ni samo žalostno, ampak tudi diskriminatorno in tvegano.

Zadnja razkritja

3. 10. 2024

915499_1726145422-dsc03800-1726145119

Zakaj Borut Sajovic ni primeren za ministra

Kandidat za ministra za obrambo ima glede na svoje pretekle funkcije nesorazmerno veliko premoženja, zato je javnost upravičena izvedeti, od kje izvor tega premoženja. Predvsem v luči dejstva, da je glede na podatke v zemljiški knjigi njegova družina večino svojega premoženja pridobila v času njegovega županovanja. Zato apeliramo na bodočega ministra, da javnosti transparentno pojasni izvor premoženja, ki ga je popisal portal Oštro.

Preberi več

1. 10. 2024

1710318311-172a6846-1710318295296

Devet let blatenja in diskreditacij v politično zmontiranem procesu

Devet let je bila ugledna profesorica z mednarodnim priznanjem in vidna političarka stranke SD Metka Tekavčič tarča kritik, diskreditacij, sramotenj, blatenja in obtožb o naklepnem prejemanju ter razdeljevanju dodatkov profesorjem in drugim zaposlenim na Ekonomski fakulteti v Ljubljani. Zdaj je dočakala sodbo: oproščena vseh obtožb! Zadeva zoper njenega sodelavca, zaslužnega profesorja, nekdanjega dekana in finančnega ministra Dušana Mramorja pa je konec lanskega leta zastarala, s čimer ni mogel dokazati svoje nedolžnosti. Afera dodatki pa je leta 2016 končala njegovo politično kariero in resno načela njegovo zdravje. V nenavadnem, če ne tudi zmontiranem političnem procesu sta prominenta ekonomista doživljala ne samo sodni in medijski linč, ampak tudi razčlovečenje. Že takrat je kazalo, da gre za dobro zrežiran in premišljen proces diskreditacije tedanjega ministra za finance, z oprostilno sodbo pa se je samo še potrdilo. Vladajoči politiki ne izbirajo sredstev za ohranitev svojega položaja tudi na račun uničenja karierne poti strokovnjakom mednarodnega formata.

Preberi več

29. 9. 2024

Emanuela, 3

Ko srce ne bije po načrtih

To je zgodba o mali Emanueli, ki je preživela več srčnih operacij. To je zgodba o preživetju po tem, ko so zdravniki eden za drugim staršem predlagali prekinitev nosečnosti. Je zgodba s srečnim koncem, ki jo je za naš portal strnila nekdanja novinarka Katarina Stano. Njena zgodba navdihuje zato, ker je Katarina zaradi svoje novinarske vztrajnosti zahtevala več in več informacij, ker je brskala, se povezovala z drugimi, potovala iz države v države in ni slepo verjela nikomur. To je zgodba o srčni novinarki, ki se je borila z razumom, o srčnih zdravnikih in srčni napaki. In srečni štiričlanski družini.

Preberi več

26. 9. 2024

914832_209-jusic-poklukar2

Zakaj se šefu policije maje stolček in zakaj je interes vlade, da ima policijo na vrvici?

Po naših informacijah se direktorju policije Senadu Jusiću, ki še čaka na odločitev sodišča v tožbi zoper njegovo (sporno) imenovanje, maje stolček. Glavni očitek prvemu policistu v državi je, »da ni nič naredil za izboljšanje katastrofalnega kadrovskega stanja v policiji.« Po drugi strani pa nam pripovedujejo, »da tako klientelističnega kadrovanja, kot je zdaj, v Policiji še ni bilo.« Požar z rokohitrskimi akcijami gasi vlada, ki je vpoklicala vse rezerviste vedoč, »da je vrag vzel šalo!« Rešitev ali tveganje? Policisti odgovarjajo: »Vlada umetno ustvarja občutek varnosti. Ne bomo varuške rezervistom. Če imajo vsa pooblastila, naj prevzamejo tudi vso odgovornost!« Stanje v policiji še nikoli ni bilo tako napeto, kot je v tem trenutku. Izredne razmere tudi na Centru za varnost in zaščito, kjer varujejo državnike. Kaj to pomeni za njihovo varnost, splošno varnost in pot organiziranega kriminala? In kdo si ne želi dobro organizirane in učinkovite policije?

Preberi več

Naroči se na naše e‑novice

Zahvaljujemo se vam za prijavo.

Na vaš e-naslov boste prejeli potrditveno sporočilo.

Prišlo je do napake. Preverite podatke v obrazcu in poskusite ponovno.

Teme