31. 12. 2024
Dragi bralke in bralci Preiskovalno.si, z velikim srcem in iskreno hvaležnostjo Vam voščimo srečno, uspešno in izpolnjeno novo leto 2025. Odklenili smo najbolj odmevne članke.
Hvala, da nas spremljate, podpirate in sodelujete pri odkrivanju resnice. V prihodnjem letu se bomo še naprej zavzemali za šibkejše in ranljivejše skupine v naši družbi, ki pogosto nimajo glasu, priložnosti in moči, da bi se borile za svoje pravice. Verjamemo, da je naše delo prav v tem – da izpostavljamo nevidne, poskrbimo za tiste, ki so zapostavljeni, in damo glas tistim, ki ga potrebujejo. Še naprej bomo sledili zgodbam do konca, vam razkrivali ozadja in si prizadevali priti do samega dna resnice.
Zavedamo se, da resnica ni vedno za vse ugodna, da ni lahko prenesti pritiska pod drobnogledom, vprašanj in pomislekov javnosti, zahtev po pojasnilih. A kljub temu bomo trdni v svojih načelih. Ne bomo se ustrašili nobenega pritiska, ker verjamemo, da ima vsak posameznik pravico do resnice in poštenosti. To je temelj, na katerem gradimo svojo vizijo novinarstva – pošteno, pravično in odgovorno poročanje, ki se ne pusti voditi interesom. Prepričani smo, da bo le s tem, ko bomo kot družba odgovorni, enotni in odprti za resnico, mogoče doseči bolj pošten, pravičen in bolj skrben svet. Svet, v katerem bodo vsi imeli možnost za dostojanstveno življenje.
Naj bo leto 2025 leto, v katerem bomo še naprej skupaj stopali po poti resnice.
Vse dobro vam želi ekipa Preiskovalno.si
Nataša, Barbara in Matej (snemalec)
ZA VAS SMO ODKLENILI NAJBOLJ ODMEVNE ČLANKE:
Izpostavljamo nekaj člankov, ki so v preteklem letu naleteli na največji odmev med vami ali so zaradi medijske pozornosti začrtali poti družbeno-političnim spremembam, ki se že ali se bodo udejanjile v bližnji prihodnosti. Članki so odklenjeni, zato vabljeni k branju.
Plače nemških zdravnikov: Manj dopusta, nič čakalnih vrst, nižje plače
Objavili smo bruto plače zdravnikov po vsej Nemčiji in jih primerjali s plačami slovenski zdravnikov. Nanizali smo tudi njihove pravice, predvsem pa dolžnosti. V Nemčiji so zdravniki osredotočeni na pacienta, ne na svoje pravice. V ospredju je pacient, ne pa pravice zdravnikov. Čakalnih vrst ni, a birokracije in nadzora je veliko. V Sloveniji zdravniki pogosto prejmejo višje plače, imajo daljši dopust, a se soočajo z očitki o izkoriščanju sistema.
Pri nas zdravniki kljub sprejeti plačni reformi, po kateri se jim bodo plače dvignile za polovico, nadaljujejo stavko,, ki traja že eno leto.
Članek s priloženim dokumentom o zdravniških plačah v Nemčiji si lahko preberete na tej povezavi.
Kartelni dogovor pri 13.000 računalnikih
Odmeven je bil članek o neracionalni in negospodarni nabavi 13.000 računalnikov za 6,5 milijona evrov. Afera se je vlekla več mesecev, ministrica Emilija Stojmenova Duh pa se je oprijemala funkcije do zadnjega, dokler je niso odnesle modre lučke na diplomatskem avtomobilu, in še kar ni končana. Vseh računalnikov še niso razdelili med prosilce. V tem prispevku lahko preberete analizo, ki smo jo naredili na prosikovalno.si in dokazali, da je bil nakup nepreudaren in na škodo davkoplačevalcev. Ugotovitve sta potrdila tudi KPK in Računsko sodišče. AVK, ki se je odzval po našem poročanju, pa še ni končal preverjanja sumov kartelnega dogovarjanja med dobavitelji prenosnikov. Je pa nova ministrica že napovedala spremembe pri dostopanju do računalniške opreme in digitalne vključenosti prebivalcev.
Življenje brez dostojanstva: Andrej že mesece v nečloveških razmerah
Z razkritjem pretresljive zgodbe o Kočevcu Andreju, ki je bil štiri mesece priklenjen na posteljo, kjer je ležal med lastnimi izločki, brez oskrbe, pomoči in osnovnih pogojev za življenje, smo razkrili pomanjkljivosti sistema, ki naj bi skrbel za najbolj ranljive člane družbe. Čeprav so poznali primer, ne zdravniki ne socialni delavci niso ukrepali. Javne institucije so odpovedale, čeprav prejemajo finančna sredstva za oskrbo pomoči potrebnih. Do našega razkritja, ko so se nam pridružili vsi slovenski mediji. Andreju so pomagali najbolj srčna soseda Slavi, lokalni obrtniki, humanitarne organizacije in Radio 1. Danes Andrej hodi ob pomoči bergel in prejema terapije, pravkar je prestal operacijo ožilja. Še vedno živi v hiši, ki je v razpadajočem stanju, z razbitimi okni in plesnijo, kar dodatno ogroža njegovo zdravje.
Zgodbi smo na portalu preiskovalno.si sledili več mesecev in dosegli nekaj premikov:
- Občina Kočevje je odpovedala koncesijo Zavodu Jutru, ki ni hotel oskrbeti Andreja, in ustanovila občinski socialni zavod.
- Inšpekcija bo v tem mesecu zaključila nadzor na Zavodom Jutro, v katerem je odkrila več nepravilnosti.
- Zaradi primera o Kočevcu Andreju je bila na vladi dosežena sprememba člena zakona o kriznih namestitvah, po novem bodo te na voljo tudi za starejše, ki se znajdejo v težkih situacijah in si ne morejo več pomagati sami. Ob presoji socialne službe bodo ti ljudje lahko dobili nastanitev v domovih za starejše občane za 21 dni z možnostjo podaljšanja, v 42 dneh pa bodo socialne službe pripravile dokumente, da bodo lahko tam trajno nameščeni. Prej je pravica do krizne namestitve veljala samo za mladoletne.
Članek si lahko še enkrat preberete na tej povezavi.
Rakava bolnica prejela odpoved med zdravljenjem
Rakavi bolniki se poleg zdravstvenih težav spopadajo z močno finančno in socialno negotovostjo. Pisami smo o bolnici, ki je za rakom zbolela že trikrat in je med bolniškim staležem prejela odpoved delovnega razmerja. Sodišče je odločilo v njeno korist, vendar je dolgotrajni pravni postopek še poglobil njeno psihično stisko. Primer opozarja na pomanjkljivosti v zakonodaji in na potrebo po večji zaščiti onkoloških bolnikov.
O rezultatih pilotnega, ki vključuje medicinsko, psihološko in poklicno podporo bolnikom z rakom, smo še pisali v tem članku.
Za pozabljeno urbano večja kazen kot za ukradenih 500 €
V Sloveniji se pojavijo primeri, kjer mladoletniki, ki pozabijo naložiti svojo Urbana kartico ali jo uporabijo nepravilno, zaradi tega končajo na sodišču, medtem ko večji prekrški, kot so kraje do 500 €, pogosto ne privedejo do pravnih sankcij. Kljub temu da so ti prekrški pogosto posledica pozabe ali napak, ne pa goljufij, sodišča še vedno vztrajajo pri kaznovanju, kar starši in tudi pravniki dojemajo kot nesorazmeren ukrep.
V nekaterih primerih, kot je primer 13-letnice, ki je bila zaradi pozabljene kartice izgnana z avtobusa, se starši sprašujejo, ali je res smiselno, da se mladoletnike pripelje pred sodnika za takšne napake. Na tej povezavi objavljamo primere in nasvete pravnika.
Dosje UKC Ljubljana: Kam odteka javni denar?
Na preiskovalno.si smo sistematično zbrali vse nepravilnosti v delovanju naše največje bolnišnice s ciljem, da sledimo potem javnega denarja. V preteklih mesecih smo razkrili več primerov nepravilnosti, korupcije in nezakonitega ravnanja v največji zdravstveni ustanovi v Sloveniji, Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. V dosjeju o UKC Ljubljana smo zbrali ključne poudarke naših razkritij, ki jih mediji predvsem zaradi navezave z vladajočo stranko in s tem povezanim financiranjem niso povzeli. Celo več. Igrali so vlogo odvetnika UKC Ljubljana. Pričakujemo, da bodo KPK, Računsko sodišče, Dkom in Policija odigrali svojo vlogo, čas pa bo pokazal, kdo je bil tisti, ki je objektivno poročal in izpolnil novinarsko nalogo. Članek lahko preberete tukaj.
S ponarejenim spričevalom do neprofitnega stanovanja
Članek razkriva široko prevaro, v kateri naj bi bila vključena Vesna Pejković, ki je posameznikom pomagala do neprofitnih stanovanj z vložitvijo ponarejenih dokumentov. Več oškodovancev nam je sporočilo podobne izkušnje. Pejkovićeva je trenutno predmet preiskave policije, ki jo sumi ponarejanja dokumentov, sprejemanja podkupnin in goljufij. Razkritje primera pa je povzročilo dvome o poštenosti in preglednosti postopkov dodeljevanja stanovanj v Sloveniji. Odgovorni na podlagi naših objav pregledujejo postopke za dodeljevanje neprofitnih stanovanj in razmišljajo o spremembah pravilnikov. Podrobnosti v članku.
Milijonske nepremičnine Boruta Sajovica
Na podlagi popisa nepremičnin in prenosa lastništva na družinske člane smo razkrili, zakaj Borut Sajovic ni primeren za ministra za obrambo. Izvor njegovega premoženja je nesorazmerno veliko glede na njegove pretekle funkcije. Družina Sajovic naj bi večino svojega premoženja pridobila med njegovim županovanjem, pri tem pa obstajajo sumi, da je imel dostop do notranjih informacij, ki bi mu lahko omogočile pridobitev nepremičnin po ugodnih pogojih. Sajovica, ki je tudi član Svobode, smo pozvali, naj razkrije svoje premoženje in njegov izvor. Javno je pred nastopom funkcije trdil, »da nima ničesar, razen dveh gozdnih parcel, vrednih manj kot 10 tisoč evrov.«
Na Preiskovalno.si lahko preberete naše razkritje, kako je letos prepisal milijonsko premoženje na sina in hčer, hkrati pa si je z notarskimi pogodbami zagotovil, da vse nepremične drži v svojih rokah. Vladajoča koalicija na ministrove mahinacije z nepremičninami ni odreagirala.
Zdravnike iz ljubljanskega UKC v času službe zalotili pri zasebniku
Članek obravnava kontroverzno prakso zdravnikov, ki hkrati delajo v javnem in zasebnem zdravstvenem sektorju v Sloveniji, o čemer teče aktualna debata, pri čemer se osredotoča na zdravnike v Univerzitetnem kliničnem centru Ljubljana. Ti zdravniki med urami, ko naj bi delali v javni bolnišnici, obiskujejo zasebne klinike, kot je MD Medicina. Nekateri zdravniki, zlasti v specialnostih z dolgimi čakalnimi dobami, kot je ortopedija, opravljajo delo v več različnih ustanovah, s tem pa služijo visoke dohodke iz zasebne prakse poleg rednih plač v javnem sektorju. S to prakso so seznanjeni tudi vodilni v bolnišnici, a nimajo vzvodov, da bi ukrepali.
Ekipa varnosti UKC je nekaj zdravnikov ujela med delovnim časom, kako odhajajo na delo v zasebno kliniko. Vendar pa ti zdravniki niso bili resno sankcionirani zaradi obstoječih pravnih lukenj, saj imajo dovoljenje za delo v zasebnem sektorju do 20 % delovnega časa. Zavezane roke ima tudi zdravstveni inšpektorat. Takšni primeri prispevajo k podaljšanju čakalnih dob v javnih bolnišnicah, saj mnogi zdravniki dajejo prednost svoji zasebni praksi. Vlada predvideva omejitve za zdravnike, zaposlene v javnih ustanovah, pri opravljanju dela pri zasebnikih. Več na tej povezavi.
Nika s tremi mladoletnimi otroki brez gretja, elektrike in vroče vode
Z zgodbo o mamici treh otrok in njihovem življenju v neprimernih razmerah, v stanovanju brez osnovnih potrebščin, kot so ogrevanje, elektrika in vroča voda, smo izpostavili pomembna vprašanja o neodzivnosti institucij in sistemskih težavah pri zaščiti pravic najemnikov v Sloveniji. Poleg tega smo opozorili na diskriminacijo pri iskanju novega stanovanja, saj so otroci in pes pogosto ovira pri uspešnem reševanju stanovanjskega vprašanja. Prav tako so se v tem primeru različne institucije, kot so CSD Domžale, Stanovanjski SOS in stanovanjska inšpekcija, izkazale kot neučinkovite. Več na tej povezavi.
Afera Litijska 51
Več člankov, ki smo jih pripravili o nakupu stavbe na Litijski 51, je razkrivalo laži, manipulacije in zavajanja pri cenitvi. Objavili smo dokument, ki je potrdil, da kvadratura stavbe na Litijski 51 znaša več kot prvotno izmerjena površina. Razkrili smo dokument, iz katerega jasno izhaja, da stavbo na Litijski 51 lahko uporabijo za sodišče. In dokaze, da je ministrica ob predstavitvi cenilnega poročila govorila neresnice. Pa tudi, da je prvopodpisani predsednik združenja cenilcev Milan Žnidaršič visoki funkcionar SD, ki je podpisan pod »neodvisno cenilno poročilo« za ministrico iz SD, Andrejo Katič. Aferi Litijska smo sistematično sledili in ji bomo vse, dokler ne bodo razjasnjene vloge ključnih politikov, med njimi tudi ministra za finance Klemna Boštjančiča, za katerega je Računsko sodišče ugotovilo, da je nezakonito prerazporedil javni denar za nakup nepremičnine, ki so jo na vladi kupili dobesedno čez noč. Članke si lahko preberete tukaj in tukaj.
So na socialni podpori, za sodišče pa nedotakljivi!
Ob vzniku romskega nasilja nad policisti in sporov s prebivalci smo opozorili na pomanjkljivosti pravosodja na ponavljajoča se kazniva dejanja, kot so vlomi in druge oblike kriminalitete, zlasti v Kočevju in na Dolenjskem. Mladoletni storilec je kljub povzročeni škodi v višini 100.000 evrov in številnim vlomom na prostosti, saj so mu bile izrečene mile kazni, kot so pogojna kazen in družbeno koristno delo. Težave z izvrševanjem odločb sodišč in ukrepi proti storilcem, zlasti tistim, ki prejemajo socialno pomoč, zaradi česar postanejo imuni na kazni, kličejo po sistemskih spremembah. Kljub številnim pritožbam zaradi romske problematike, vključno z ustrahovanjem žrtev in obsojanjem storilcev, se politične in pravosodne oblasti še vedno spopadajo s težavami pri reševanju teh vprašanj. Na teren so poslali nekaj več policistov, a kot nam poročajo prebivalci, se kriminaliteta nadaljuje. Vladajoča politika namreč ostaja gluha za pobude županov in je njihove predloge v parlamentu gladko povozila. Kljub povečani finančni podpori občinam so župani skeptični glede spremembe v delitvi sredstev za Rome. Članek je dostopen na tej povezavi.